Koronawirus a dezynfekcja komunikacji miejskiej

Koronawirus a dezynfekcja komunikacji miejskiej

W obecnych czasach, gdy wszyscy na świecie zmagają się z wszechobecną pandemią, dezynfekcja pomieszczeń, powierzchni oraz różnego rodzaju miejsc użytku publicznego stała się bardzo ważna.

To właśnie dzięki dezynfekcji można w znacznym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się niebezpiecznych drobnoustrojów takich jak np. wirusy. Badania pokazują, że tego typu cząstki zakaźne mogą przebywać na powierzchniach i w powietrzu przed długi czas, szczególnie gdy mają do tego sprzyjające warunki. Dlatego też dezynfekcja odgrywa tak ważną rolę podczas pandemii.

Z komunikacji miejskiej codziennie korzysta bardzo wiele osób. Pandemia ograniczyła trochę tę liczbę, ale nadal pozostało ryzyko zakażenia właśnie w tych miejscach. Aby tego uniknąć, oprócz wymogów zasłaniania ust i nosa, wprowadzono także regularną dezynfekcję wnętrza pojazdów oraz wszelkiej infrastruktury, która jest częścią komunikacji miejskiej. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa do minimum.

Co wymaga częstej dezynfekcji w komunikacji miejskiej?

Komunikacja miejska to transport, z którego codziennie korzysta ogromna ilość osób, szczególnie w dużych miastach. Często autobusy, tramwaje, pociągi i inne środki transportu zbiorowego są wypełnione do granic możliwości, szczególnie w godzinach szczytu, gdy każdy chce dojechać do pracy, szkoły czy na uczelnię. Pandemia narzuciła sporo ograniczeń dotyczących m.in. ilości osób, jakie mogą korzystać z komunikacji miejskiej w danym momencie, a także sprawiła, że dezynfekcja stała się codziennością.

W komunikacji miejskiej dezynfekcji poddawane są wszelkie miejsca i elementy, które są często dotykane przez osoby korzystające z usług miejskiego transportu zbiorowego. Do tych miejsc i elementów można zaliczyć: poręcze i wszelkiego rodzaju uchwyty, przyciski, siedzenia, szyby, elementy przystanków, biletomaty i wiele innych. W wielu miastach w Polsce pojazdy komunikacji miejskiej były już od dawna dezynfekowane w odpowiedni sposób. Pandemia nie zmieniła więc drastycznie tych czynności, ale na pewno przyczyniła się do zwiększenia ich częstotliwości oraz dokładności.

Elementy dezynfekowane najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalu, dlatego przy ich dezynfekcji ważne jest, aby stosować odpowiednie środki chemiczne, które pozwolą na dokładną dezynfekcję powierzchni, ale jednocześnie nie będą jej szkodzić.

dezynfekcja autobusów

Jak wygląda czyszczenie i dezynfekcja transportu publicznego w czasach pandemii?

Odpowiednie dbanie o czystość w pojazdach komunikacji miejskiej oraz całej infrastrukturze temu towarzyszącej, było istotne od zawsze. Pandemia zmieniła nieco podejście do tych czynności i wymusiła zwiększenie częstotliwości i dokładności czynności dezynfekcyjnych w transporcie publicznym.

Jednym z najlepszych sposobów na dokładną dezynfekcję w tego typu miejscach jest ozonowanie. Jak sama nazwa wskazuje, w metodzie tej stosowany jest ozon, który jest trójatomową odmianą tlenu. W temperaturze pokojowej łatwo można go odróżnić, ponieważ przyjmuje postać bladoniebieskiego gazu i ma charakterystyczny zapach. W postaci cieczy jest jednak niebieskoszary, a jako ciało stałe ma kolor fioletowoczarny. W dezynfekcji wykorzystuje się zawsze ozon w formie gazowej, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można go rozpylić i tym samym zdezynfekować nawet trudno dostępne miejsca.

Jest on wytwarzany przez urządzenie nazywane ozonatorem, które produkuje go z dwuelementowych cząsteczek tlenu znajdujących się w atmosferze. Ozon powstający podczas tej metody dezynfekcji bardzo szybko i samoistnie rozkłada się na cząsteczki dwuatomowe tlenu oraz na pojedyncze atomy tego pierwiastka. Wolne atomy tlenu, nazywane czasami wolnymi rodnikami, uszkadzają błony komórkowe, czego skutkiem jest zahamowanie procesu oddychania wewnątrzkomórkowego, co w przypadku bardzo małych organizmów prowadzi do ich śmierci.

Im mniejszy jest dany organizm, tym ozonowanie będzie skuteczniejsze w jego zwalczaniu. Dzięki temu ta metoda dezynfekcji idealnie sprawdza się w skutecznym zwalczaniu różnych szkodliwych mikroorganizmów takich jak grzyby, bakterie, pleśnie czy też wirusy. Ozon poradzi sobie także z nieco większymi organizmami takimi jak roztocza czy niewielkie owady. Stosując odpowiednie stężenie ozonu w pomieszczeniu lub pojeździe, można całkowicie wyeliminować wszelkie mikroorganizmy z ich wnętrza.

To sprawia, że ozonowanie autobusu, tramwaju, pociągu czy innych środków transportu publicznego jest bardzo wydajnym i jednocześnie bezpiecznym sposobem dezynfekcji w czasach pandemii.