Na czym polega masaż leczniczy i co leczy?

Na czym polega masaż leczniczy i co leczy?

Coraz więcej osób skarży się na dokuczliwe bóle pleców oraz karków.

Nic w tym dziwnego – siedzący tryb życia, a także w większości praca przed ekranem monitora komputerowego sprawia, że problem z kręgosłupem występuje niezwykle często. Z pomocą może przyjść masaż leczniczy, dzięki któremu będzie można szybko poczuć ulgę.

Masaż leczniczy to najlepszy sposób na szybkie uśmierzenie bólu o różnym podłożu. Dzięki niemu możliwe jest leczenie wielu schorzeń, które na co dzień utrudniają funkcjonowanie.

Specjaliści od masażu leczniczego wykorzystują go również do zwalczenia napięcia mięśniowego, pojawiającego się podczas nadmiernego stresu. Masaż jest także wykorzystywany podczas rehabilitacji.

Masaż leczniczy – na czym polega?

Masaż leczniczy jest zaliczany do zabiegów medycznych, a w szczególności rehabilitacyjnych. Masaż przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę umożliwia szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej, jak i nierzadko psychicznej. Masaż leczniczy dzieli się jednak na technikę, a także sposób jego wykonywania. Wyróżniamy między innymi masaże:

  • rehabilitacyjne,
  • punktowe,
  • segmentalne,
  • izometryczne,
  • segmentarne.

Rehabilitant i fizjoterapeuta w zależności od urazu oraz problemu, wybierze najlepszą technikę wykonania masażu, a oparciu o posiadany sprzęt rehabilitacyjny.

Jak wygląda masaż leczniczy?

Masaż leczniczy w dużej mierze opiera się na technikach masażu klasycznego. Specjalista, który będzie go przeprowadzał, większą uwagę zwróci na miejsca, które były narażone na uraz, są zajęte chorobą lub w różnym stopniu niedomagają.

Masaż leczniczy polega na ugniataniu, rozcieraniu oraz uciskaniu miejsc najbardziej tego potrzebujących. Oprócz tego masażysta wykorzystuje do rozmasowania mięśni różne techniki oklepywania, wibracji czy roztrząsania. Bardzo popularne i niezwykle skuteczne jest także wykorzystywanie elementów terapii manualnych – w tym ucisków punktowych, manipulacji oraz masażu powięziowego.

W praktyce masaż leczniczy jest wykonywany na stole rehabilitacyjnym. Niektórzy specjaliści wykonują również masaż na specjalnie dostosowanym do tego krzesełku, dzięki czemu ma łatwy dostęp do miejsc trudnodostępnych.

Dlaczego warto udać się na masaż leczniczy?

Masaż leczniczy polega na mechanicznej stymulacji tkanek poprzez uciskanie i ugniatanie, prowadząc do rozluźnienia mięśni. Pomimo tego, że jest on niezwykle skuteczny, a współcześnie poddaje się mu coraz więcej osób, jest on momentami bolesny. W niektórych przypadkach masaż leczniczy może prowadzić do powstania siniaków oraz opuchlizny, która znika po kilku dniach.

Warto również pamiętać, że w przypadku masażu leczniczego, w porównaniu do masażu relaksacyjnego, nie wykorzystuje się żadnych olejków – stąd też ból podczas uciskania mięśni. Efekty są jednak zaskakujące i pozytywnie wpływają na ogólny stan fizyczny.

Dlaczego jednak warto udać się na masaż leczniczy? Z takiego masażu powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które czują nieustanny ból głowy, a także ten skoncentrowany na mięśniach kręgosłupa. Ten typ masażu doskonale podnosi próg bólu, przez co osoby spędzające większą część dnia w pozycji siedzącej, nie odczuwają dyskomfortu. W wielu przypadkach masaż leczniczy pomaga również usunąć nadwrażliwość wywołaną stresem, działając bardzo podobnie do masażu rehabilitacyjnym.

Niejednokrotnie z masażu leczniczego korzystają osoby zmagające się z obniżonym napięciem mięśniowym, a także po urazach, aby przyspieszyć regenerację mięśni. Masaż doskonale rozluźnia napięte mięśnie.

Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy wspomaga leczenie po złamaniach, niedowładach, a także zapobiega zanikom mięśniowym wywołanym przez urazy. Masaż leczniczy przeprowadzony na stole rehabilitacyjnym zmniejsza obrzęki, a także ułatwia usunięcie zrostów skóry.

Masaż leczniczy jest dedykowany wszystkim, którzy potrzebują rozluźnienia napiętych mięśni bądź pragną jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności po wypadkach. Warto zatem zgłosić się do specjalisty, który dzięki profesjonalnym technikom masażu przywróci pełną władzę w mięśniach.

masaż terapeutyczny

Sprzęt rehabilitacyjny a masaż leczniczy

Profesjonalny masaż leczniczy powinien być przeprowadzony w gabinecie masażysty, rehabilitanta bądź fizjoterapeuty. To właśnie tam znajduje się niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, dzięki któremu możliwe jest szybkie i pełne przywrócenie ciała do pełnej sprawności.

Wysokiej jakości sprzęt rehabilitacyjny, w tym stoły do masaży czy specjalistyczne krzesła do masażu siedzącego, są dostosowane do potrzeb gabinetów fizjoterapii, a także różnych schorzeń pacjentów. Dlatego wybierając stół do masażu do swojego gabinetu warto wybierać sprzęt rehabilitacyjny od doświadczonych producentów.