Najczęstsze usterki drukarek

Najczęstsze usterki drukarek

Drukarki wydają się być prostymi w obsłudze urządzeniami, jednak niekiedy zapominając o kilku podstawowych zasadach — narażamy nasze urządzenie na usterkę. Oczywiście oprócz standardowych, mechanicznych uszkodzeń zdarzają się również usterki znacznie bardziej skomplikowane. Związane niekiedy z eksploatacją urządzenia. Zastanówmy się — jakie usterki drukarek są najczęstsze.

Nieprawidłowe wydruki

Od czasu do czasu może zdarzyć się, że wydruki z naszego urządzenia są nieczytelne, zabrudzone lub bardzo blade. Istnieje kilka podstawowych przyczyn takiej sytuacji. Mogą być to nieprawidłowe ustawienia urządzenia. Podczas wykonywania wydruków na specjalnych nośnikach — na przykład na etykietach samoprzylepnych, folii — należy zmienić ustawienia naszej drukarki. Jeśli nasza drukarka nie obsługuje danego nośnika — nie powinniśmy z niego korzystać, ponieważ może dojść do poważnych uszkodzeń urządzenia. Zdarza się, że wydruki są nieprawidłowe, ponieważ drukarka potrzebuje okresowej konserwacji. W trakcie pracy drukarki dostają się do jej środka różnorakie zanieczyszczenia — kurz, resztki tonera, pyłu papierowego, czasami nawet włosy. Po pewnym czasie zanieczyszczenia przyczyniają się do zaburzania pracy drukarki. Brud okleja zębatki, styki elektroniczne i gumowe roli. Jeśli druki stają się nieczyste lub blade — dostarczmy naszą drukarkę do serwisu w celu oczyszczenia i konserwacji urządzenia.

Najczęstsze usterki drukarki — niepokojące dźwięki wydawane przez drukarkę

Zdarza się, że podczas pracy drukarka wydaje niepokojące dźwięki, głośno pracuje. Powinniśmy wówczas zastanowić się nad jej stanem technicznym, ponieważ może to być objaw uszkodzonego lub nieprawidłowego tonera laserowego. Kartridże laserowe niekiedy ulegają mechanicznym uszkodzeniom podczas transportu. Zdarza się również błąd podczas produkcji, którego skutkiem są dziwne zachowania drukarki. Kontynuując korzystanie z wadliwego tonera narażamy naszą drukarkę na jej całkowite zablokowanie. Może zdarzyć się też, że zakupiony przez nas kartridż nie jest kompatybilny z naszą drukarką. Przyczyną może być ledwo zauważalna różnica. W przypadku źle dobranego kartridża — również możemy spodziewać się niepokojących dźwięków. Inną przyczyną pojawienia się niepokojących dźwięków może być po prostu awaria urządzenia. Każde urządzenie mechaniczne narażone jest na awarię. Przyczyną awarii mogą być czynniki zewnętrzne — przepięcia w sieci elektrycznej, a także może być to długim okresem eksploatacji. Warto wówczas oddać urządzenie do wyspecjalizowanego serwisu. Ten zdiagnozuje awarię i wyceni koszt naprawy.

zepsuta drukarka

Najczęstsze usterki drukarki — drukarka nie drukuje mimo nowego tonera

Może okazać się, że po wymianie tonera — drukarka wciąż nie drukuje. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być złe podłączenie drukarki. Sprawdźmy czy połączenie drukarki z komputerem i gniazdem zasilania działa prawidłowo. W miarę możliwości — wymieńmy kable, możliwe, że to z ich winy urządzenie nie pracuje dobrze. Sprawdzając połączenie z komputerem powinniśmy zobaczyć również, czy sterownik urządzenia został poprawnie zainstalowany. Warto zwracać również uwagę na bardziej trywialne aspekty, jak na przykład źle zamknięta pokrywa drukarki lub jej uszkodzenie.

Drukarki to nieodłączony element pracy biurowej. Pozwalają na sporządzanie dokumentacji, a także tworzenie różnego rodzaju materiałów w formie drukowanej. Dlatego też warto znać najczęstsze usterki drukarek. Znajdziemy wśród nich nieprawidłowe wydruki, których najczęstszą przyczyną są za rzadko serwisowane urządzenia — w efekcie kurz i inne zabrudzenia biorą górę nad naszymi wydrukami. Zdarza się, że drukarka pomimo wymiany tonera na nowy nie drukuje. Przetestujmy sterowniki, możliwe, że jakiś został źle wgrany. Zdarza się również, że nasze urządzenie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, dlatego warto zaraz po zarejestrowaniu usterki — przekazać drukarkę do specjalisty, który zajmie się jej serwisem.