Nowoczesna protetyka – jakie są obecnie najlepsze rodzaje protez dentystycznych?

Nowoczesna protetyka – jakie są obecnie najlepsze rodzaje protez dentystycznych?

Braki w uzębieniu stanowią nie tylko, powszechny wśród wielu osób, problem natury estetycznej, lecz również mogą powodować szereg różnych konsekwencji zdrowotnych. Aby do tego nie dopuścić, medycyna estetyczna oferuje nam wiele możliwości, dzięki którym można zlikwidować ubytki w uzębieniu i sprawić, że ponownie będziemy mogli się radośnie i szeroko uśmiechać. Przeanalizujmy, jakie są obecnie najlepsze rodzaje protez dentystycznych, jakie mają wady i zalety oraz jakie są wskazania do ich stosowania.

Rodzaje protez dentystycznych

Do uzupełnienia ubytków w uzębieniu wykorzystywana jest proteza zębowa. Rozwój medycyny estetycznej postępuje cały czas do przodu. Do zaoferowania ma dla nas wiele nowoczesnych rozwiązań. Warto się z nimi zapoznać, poznać ich wady i zalety, aby móc dobrać taki rodzaj protezy, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Wśród protez wyróżniamy protezy trwałe i protezy ruchome.

Proteza trwała

Protezy trwałe są w jamie ustnej umieszczane na stałe. Nie ma możliwości ich samodzielnego wkładania i zdejmowania. Do protez trwałych zaliczamy:

  • licówki,
  • korony,
  • mosty,
  • implanty,
  • wkłady koronowo-korzeniowe.

Zalety protezy trwałej

Protezy trwałe polecane są zarówno dla osób z pojedynczymi brakami w uzębieniu, jak i dla osób z całkowitym bezzębiem, ze szczególnym uwzględnieniem tej ostatniej grupy osób. Najtrwalszym, najbardziej stabilnym i najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest proteza mocowana i wsparta na implantach umieszczonych w kości szczęki i żuchwy. Rolą implantów jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba poprzez wkręcenie w kość cyrkonowych lub tytanowych śrub. Zazwyczaj mocuje się dwa implanty w obrębie żuchwy i 3-4 implanty w szczęce górnej.

Wady protezy trwałej

Największą wadą protezy trwałej jest oczywiście jej cena, której wysokość zależy od rozmiaru ubytków w uzębieniu, rodzaju protezy i materiału, z jakiego jest wykonana. Rozpiętość cenowa jest dość duża i waha się zazwyczaj w zakresie od kilku do kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Proteza ruchoma

W odróżnieniu od protezy stałej proteza ruchoma może być samodzielnie wyjmowana i zakładana przez pacjenta, ponieważ nie jest mocowana na stałe do kości. Zasada jej użytkowania jest bardzo prosta: na noc się ją zdejmuje, a na dzień zakłada. Protezy ruchome mogą być wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy następujące rodzaje protez ruchomych:

  • protezy akronowe,
  • protezy nylonowe,
  • protezy akrylowe,
  • protezy szkieletowe.

Zalety protezy ruchomej

Na protezę ruchomą może zdecydować się zarówno osoba z częściowym, jak i z całkowitym bezzębiem. W porównaniu z protezą trwałą koszt jej wykonania jest stosunkowo niewielki. Najtańszym rodzajem protezy ruchomej jest proteza akrylowa. Wynika to z rodzaju materiału użytego do jej wykonania. Ceny tego rodzaju protez zaczynają się już od 1000 zł. Troszkę większy koszt, wynoszący od około 4 500 zł,  trzeba ponieść w związku z protezą szkieletową. Jest ona nowocześniejszym, bezpieczniejszym i stabilniejszym rozwiązaniem niż proteza akrylowa, lecz opiera się na zębach stałych, które stają się dla niej swego rodzaju filarami. Proteza szkieletowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób z ubytkami zębowymi, które są za duże, aby możliwe było zamocowanie mostu protetycznego. Nie może być jednak stosowana u osób z całkowitym bezzębiem, gdyż musi być zapewniona określona ilość zdrowych i mocnych zębów trwałych, na których będzie zamocowana.

Wady protezy ruchomej

Wad związanych z użytkowaniem protezy ruchomej jest znaczniej więcej niż zalet. Choć ich cena jest stosunkowo niska, to należy wiedzieć, że w przypadku protezy akrylowej jest to rozwiązanie tymczasowe. Jej trwałość i wygoda użytkowania znacznie odbiega od tego, co mogą zaoferować innego rodzaju protezy. Protezy ruchome powodują dyskomfort podczas jedzenia i mówienia. Spowodowane jest to tym, że siła żucia przy ich użytkowaniu spoczywa na dziąsłach, co może prowadzić do ich dolegliwości bólowych. Proteza ruchoma wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji polegającej na konieczności oczyszczania jej z brudu i resztek jedzenia. Okres użytkowania tego rodzaju protez oceniany jest na około 5 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić.

protetyka

Protetyka Opole-najnowsze metody leczenia protetycznego w Medin Klinika w Opolu

Do Państwa dyspozycji oddajemy możliwość skorzystania z wysokiej jakości i najnowocześniejszych metod leczenia protetycznego. Protetyka Opole w Medin Klinika to oferta skierowana do osób, które poszukują nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych rozwiązań w celu odbudowania pięknego i estetycznego uśmiechu. Proponowane przez nas rozwiązania protetyczne bazują na współpracy z laboratoriami, które korzystają z najnowocześniejszych materiałów i technologii.