Nowoczesny salon – jaką kanapę wybrać?

Nowoczesny salon – jaką kanapę wybrać?

Urządzając wnętrze swojego domu lub mieszkania, możemy skorzystać z usług profesjonalnego projektanta, który wszystko zaplanuje. Nie wszystkich stać jednak na tego typu usługę. Nie wszyscy też chcą, by obca osoba decydowała o ich przestrzeni życiowej, dlatego postanawiają samodzielnie urządzić wnętrza i wybrać odpowiednie meble oraz dodatki.

Nowoczesny, czyli jaki?

Nowoczesny charakter wnętrza to taki, w którym mniej znaczy więcej. Styl ten zakłada stosowanie prostych, często wręcz minimalistycznych form i stanowi przeciwwagę do bogatych zdobień i przepychu kojarzącego się z dziewiętnastowieczną rezydencją. W stylu nowoczesnym nacisk kładzie się na umiar i zachowanie dużej ilości wolnej przestrzeni. Dominują geometryczne, surowe formy, które objawiają się szczególnie w wyglądzie mebli. Nowoczesność zakłada także, że wszystkie meble i sprzęty powinny być proste i skromne, ale przy tym wysoce funkcjonalne. W wypadku projektowania wnętrza salonu, jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia będzie bez wątpienia kanapa. By tworzyła harmonijną całość z resztą pomieszczenia, powinna spełniać określone wymagania.

Odpowiednia wielkość

Zgodnie z zasadą zachowania umiaru i pozostawienia dużej ilości wolnej przestrzeni, idealna kanapa do nowoczesnego salonu nie powinna dominować w nim wielkością. Ważny jest dobór mebla, który będzie proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. W stylu nowoczesnym, pozbawionym elementów ozdobnych i stawiającym na funkcjonalność, siedzisko będzie stanowiło większą część kanapy, przez co mniejszy mebel nie musi oznaczać mniejszej ilości miejsca do siedzenia.

Funkcjonalność

Kanapy do nowoczesnych wnętrz cechuje lekkość, dzięki czemu są łatwe w przesuwaniu, umożliwiając częste zmiany aranżacji. Poza niewielką wagą, o funkcjonalności decyduje to, kto będzie daną kanapę użytkował i jakie ma w stosunku do mebla wymagania – dla osób starszych lepiej sprawdzi się wyższe siedzisko, które umożliwi łatwiejsze wstawanie, z kolei w domu z dziećmi bardziej odpowiednie będzie siedzisko bliżej poziomu podłogi. Najwyższy stopień funkcjonalności stanowi kanapa rozkładana. Nowoczesny design zapewnia o estetycznym wyglądzie, a funkcja spania sprawia, że mebel jest niezwykle użyteczny, szczególnie na małej przestrzeni. Niezależnie od wszystkiego, warto pamiętać, że kanapa powinna być przede wszystkim wygodna i umożliwiać relaks po ciężkim dniu.

tkaniny tapicerskie

Kolorystyka

Kolorami preferowanymi przez styl nowoczesny w wystroju wnętrza są barwy stonowane, głównie biel, beż, szarość i czerń, w związku z tym także kolory tapicerki kupowanej do salonu kanapy powinny skupiać się na tej palecie. W projektowaniu nowoczesnego wnętrza dopuszcza się jednak użycie jednego dominującego i wyróżniającego się na tle innych elementu, jeżeli więc zdecydujemy, że elementem tym ma być w naszym salonie kanapa, możemy wybrać tapicerkę o kolorze bardziej wyrazistym. Niezależnie od wyboru barwy, obicie kanapy powinno być jednolite, pozbawione wzorów.

Materiał

Jak w pozostałych aspektach, tak i o wyborze odpowiedniego materiału tapicerki powinna decydować zarówno uroda, jak i funkcjonalność. Obicie nowoczesnej sofy powinno być przede wszystkim wytrzymałe, więc odporne na otarcia i zadrapania oraz inne ślady użytkowania. Tapicerka powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, ale także estetyczna i miła w dotyku. Nowoczesne kanapy często posiadają tapicerkę z ekoskóry, która spełnia wszystkie postawione wymagania. Do produkcji obić wykorzystuje się także tkaniny bawełniane, a niekiedy również niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości tkaniny wodoodporne.

Nowoczesny styl jest bardzo popularny w projektowaniu wnętrz, dlatego osoby chcące urządzić tak swoje mieszkanie nie powinny mieć problemu w znalezieniu właściwych mebli, w tym wygodnej i funkcjonalnej kanapy.