Obraz na szkle czy na płótnie – który wybrać?

Obraz na szkle czy na płótnie – który wybrać?

Jeśli lubi się przebywać w przestrzeni, która jest wypełniona barwnymi obrazami, fotografiami, warto zainteresować się najnowszymi formami wizualnej dekoracji wnętrz. Niezależnie czy jest to prywatne mieszkanie, wnętrze gabinetu, poczekalni, miejsce przestrzeni publicznej, współczesna technologia cyfrowa pozwala na efektywne uatrakcyjnienie przestrzeni oraz wprowadzenie pożądanego nastroju.

Obraz na szkle

obraz na szkleTo obecnie bardzo popularna forma dekoracji. Wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością i jest głównie stosowany do aranżacji wnętrz łazienek oraz kuchni. Niemal każdy sklep budowlany posiada w aktualnej ofercie duże, szklane panele ścienne, o ciekawej grafice, które mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi płytkami glazurowymi. Są idealne do utrzymania czystości, dlatego z powodzeniem sprawdzą się jako ochrona ściany kuchennej w kontakcie z wilgocią i substancjami oleistymi. Wysokiej jakości obrazy graficzne wykonane na szkle hartowanym są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. W przypadku dekoracji łazienki, obraz na szkle może efektownie komponować się z wanną, prysznicem albo urozmaicać puste ściany w szczególnie dużej przestrzeni. Obrazy na szkle sprawdzają się też we wnętrzach salonów fryzjerskich, sal ćwiczeń fitness lub siłowni? Bogaty wybór motywów graficznych pozwala na uzyskanie ciekawej wizualnie aranżacji, która będzie zgodna z preferowanymi gustami i pełnioną funkcją dekorowanego pomieszczenia.

Obraz na płótnie

obrazy na płótnieTechnika malarska, która jest znana i stosowana przynajmniej od czasów starożytnych. Ta niesłabnąca na popularności klasyczna forma dekoracji z powodzeniem sprawdzi się w każdym wnętrzu, nadając jej dodatkowego, reprezentacyjnego charakteru. Może uzupełniać elegancki styl zarówno firmowego gabinetu jak i kameralnego pokoju codziennego użytku. Ciekawym rozwiązaniem jest grafika nanoszona za pomocą druku UV na zimno na specjalnie przeznaczone do tego celu płótno. Tak wykonany obraz na płótnie swoją jakością i nasyceniem kolorów nie odbiega od klasycznie namalowanej kompozycji. W celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, zostaje pokryty dodatkową warstwą ochronną PCV. W przeciwieństwie do tradycyjnie malowanego obrazu, nie wymaga użycia werniksu czy lakieru, nie będzie tracić kolorów z biegiem lat oraz jest odporny na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Ponieważ wydruk zajmuje dokładnie całą powierzchnię płótna, obrazy można zawiesić na ścianie bez potrzeby stosowania ramy. W ten sposób można uzyskać bardzo ciekawą kompozycję, która będzie się składała z wybranych, wykadrowanych fragmentów danej fotografii, umieszczonych na oddzielnych płótnach.

Szkło czy płótno?

Obydwie metody posiadają swoje wady oraz zalety. W przypadku obrazu wykonanego na szkle dużą wadą jest jego ciężar oraz sposób montowania, który wymaga odpowiedniego doświadczenia. W przypadku obrazu na płótnie nie uzyska się tak wielkoformatowych, przestrzennych kompozycji, za to można je ciekawie ze sobą połączyć. Niestety są bardziej podatne na zniszczenia mechaniczne, uszkodzenia środkami chemicznymi niż w przypadku obrazów na szkle, więc nie sprawdzą się w kuchni albo łazience. Ponadto płótno jest naciągane na drewniane krosno, tak zwane blejtramy, które również trzeba poddawać bieżącej konserwacji. Natomiast zaletą jest intensywny zapach świeżego drewna, który roztacza się po całym wnętrzu zaraz po rozpakowaniu i zawieszeniu obrazu na płótnie. Jeśli się nie ma pewności co do wyboru najlepszej techniki dla siebie, warto zdać się na pomoc specjalistów i skontaktować się z wybranym sklepem, zajmującym się profesjonalnymi wydrukami graficznymi.