Oleśnica jest eko – 5 powodów dla których mieszkańcy stawiają na fotowoltaikę

Oleśnica jest eko – 5 powodów dla których mieszkańcy stawiają na fotowoltaikę

Mieszkańcy malowniczej Oleśnicy mogą cieszyć się naprawdę wyjątkowym krajobrazem. Od kilku lat do strzelistych wież średniowiecznych zabytków i zieleni dolnośląskich lasów dołączają lśniące panele fotowoltaiczne na dachach okolicznych domów.

Skąd popularność elektryczności czerpanej ze słońca? Przeczytaj ten krótki artykuł i poznaj pięć powodów, dla których mieszkańcy Oleśnicy inwestują w to odnawialne źródło energii.

Fotowoltaika to niższe rachunki za prąd

Do inwestycji w panele fotowoltaiczne z pewnością motywuje chęć odciążenia domowego budżetu z nieustannie rosnących rachunków za prąd. Kolektory słoneczne mogą pomóc w tym zadaniu na dwa sposoby. Po pierwsze, z energii wytworzonej przez nasze własne panele możemy korzystać za darmo. Po drugie, oszczędności nie dotyczą jedynie słonecznych dni.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii stanowi, że prosumenci (czyli m.in. osoby fizyczne umieszczające panele fotowoltaiczne na dachach swoich domów) mają prawo oddawać nadwyżkę wytworzonej przez siebie energii do sieci, by następnie móc ją odzyskać w 80% za darmo. W celu pomiaru wspomnianych nadwyżek przy panelach słonecznych montuje się licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu darmową energię możemy cieszyć się również w nocy lub przy pochmurnej pogodzie.

Fotowoltaika to niezależność

Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na uniezależnienie się od przedsiębiorstwa energetycznego. Własna instalacja to koniec zmartwień o podwyżki rachunków i inne przykre niespodzianki, jak awarie i przerwy w dostawie prądu. Niezależnie od problemów, z którymi mierzy się dostawca, użytkownicy instalacji fotowoltaicznych nie muszą przerywać swojej pracy ani przejmować się wyłączoną nagle klimatyzacją.

Fotowoltaika to odpowiedzialność za środowisko

Polska niestety nie zdążyła jeszcze opracować spójnego planu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który przyczynia się do obserwowanych przez nas gwałtownych zmian klimatu. Duże ilości tego gazu umieszczają w atmosferze elektrownie węglowe a z nich korzysta stanowcza większość polskich gmin. Dlatego tak ważne i wartościowe są prywatne mikroinstalacje fotowoltaiczne. 

Panele słoneczne korzystają z całkowicie odnawialnego i nieemisyjnego źródła energii. Do tego ich popularność wyznacza nowe, przyjazne dla środowiska trendy. W fotowoltaikę inwestuję coraz więcej przedsiębiorstw, ponieważ widzą, że takie działanie poprawia ich wizerunek w oczach klientów.

Fotowoltaika to zwiększenie wartości nieruchomości

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych może wydawać się sporym wydatkiem, jednak stanowi inwestycję opłacalną przez naprawdę długie lata. Panele słoneczne utrzymują wysoką wydajność przez 25 lat. Rzetelnie skonstruowane ogniwa fotowoltaiczne nawet po 30 latach osiągają 80% swojej pierwotnej mocy.

Dlatego jeśli po kilkunastu latach zamarzysz o przeprowadzce, mikroinstalacja pomoże Ci uzyskać bardzo korzystną cenę za starą nieruchomość. Sprzedający dom mogą bez wahania doliczyć do jego ceny koszt montażu kolektorów słonecznych.

Fotowoltaika to liczne dofinansowania

Fotowoltaika przynosi korzyści wszystkim, zarówno jej bezpośrednim użytkownikom, jak i środowisku. Z uwagi na to osoby chcące zainwestować we własne mikroinstalacje mogą liczyć na wsparcie rozmaitych programów rządowych i funduszy unijnych. Również władze lokalne coraz chętniej włączają się w promocję fotowoltaiki.

Doskonałym przykładem może być uchwała Rady Miejskiej Wrocławia, która pozwala jego wykorzystującym fotowoltaikę mieszkańcom zwolnić się z podatku od nieruchomości lub gmina Bolesławiec, gdzie na montaż mikroinstalacji można uzyskać specjalny grant.

oleśnica fotowoltaika

Fotowoltaika w Oleśnicy – komu zaufać?

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest oczywiście najłatwiejszym zadaniem. Należy poprawnie wybrać dla nich miejsce oraz kąt nachylenia i przede wszystkim poprawnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Zależy ono od naprawdę wielu czynników, takich jak ilość domowników, rodzaj używanych przez nas urządzeń elektrycznych oraz dobowy rytm pracy i odpoczynku.

Dlatego w trakcie projektowania swojej instalacji fotowoltaiki w Oleśnicy warto zaufać ekspertom i zdecydować się na instalatora z doświadczeniem, który będzie wiedział, jakie rozwiązania doradzić. Na terenie Oleśnicy działa firma Innex, która może pochwalić się ponad dwudziestoletnią tradycją w prowadzeniu działalności związanej z fotowoltaiką. Innex oferuje przygotowanie indywidualnej analizy możliwości, potrzeb i dostępnych rozwiązań dla instalacji paneli fotowoltaicznych po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie internetowej. Ich oferta dostępna jest pod adresem fotowoltaika.innex.pl.