Pies a ogród – jak utrzymać czystość?

Pies a ogród – jak utrzymać czystość?

Pies w ogrodzie oznacza z reguły różnego rodzaju szkody. Najczęstszą z nich jest kopanie, niszczenie roślin, posikiwanie drzew, krzewów i innych roślin, a także obecność psich odchodów. Jedynym rozwiązaniem jest dostosowanie ogrodu do potrzeb czworonoga, a także wydzielenie miejsca na załatwianie potrzeb fizjologicznych. 

Jak zabezpieczyć ogród przed zniszczeniami psa?

Utrzymanie czystości w ogrodzie przez właścicieli psów nie należy do najłatwiejszych zadań. Pierwszym krokiem jest wydzielenie przestrzeni dla pupila. Powinna być tym większa, im większych rozmiarów jest pies. Kluczową sprawą jest tu możliwość wybiegania się czworonoga. Wtedy będzie czuł się szczęśliwy. Im jest większy, tym więcej przestrzeni należy mu udostępnić. W przypadku niewielkich ogrodów można wydzielić dla niego ten obszar, w którym najbardziej lubi przebywać. Nie unikać sadzenia roślin wzdłuż ogrodzenia, w odległości jednego metra od granicy działki, gdyż jest to teren penetrowany przez niego najczęściej. Należy starannie wybrać nawierzchnię na ścieżki, aby uniknąć kontuzji czworonoga. Najkorzystniejszą jest kostka brukowa, płyty chodnikowe, piasek, żwir lub kora. 

Jak zadbać o rośliny w ogrodzie z psem?

W ogrodzie z psem należy szczególną troską otoczyć rośliny, a przede wszystkim starannie je dobierać.  Warto sadzić większe egzemplarze, które będą zdecydowanie bardziej odporne niż młode, przede wszystkim na psi mocz. Jest on szczególnie szkodliwy dla iglaków w przeciwieństwie do na przykład krzewów liściastych, które lepiej znoszą obsikiwanie przez czworonoga. Kolejnym sposobem ochrony roślin przed odchodami czworonogów jest otaczanie ich siatką lub płotkiem. Doskonałym sposobem jest przygotowanie podniesionych grządek, które zniechęcą psa do penetrowania warzywnika. Dzięki nim łatwiej nauczyć pupila, które obszary ogrodu wolno mu penetrować. Warto w ogrodzie sadzić te gatunki roślin, których zapach lub wygląd zniechęca i odstrasza psa, na przykład psi koleus, boże drzewko, wrzosy oraz rośliny z kolcami. Należy posadzić je tam, gdzie nie chcemy dopuścić zwierzaka. 

pies

Jak przygotować wybieg dla psa?

Zbudowanie wybiegu dla psa nie tylko skutecznie zabezpieczy ogród przed zniszczeniem, ale również zapewni mu możliwość ruchu na świeżym powietrzu. Powinien być na tyle duży, aby umożliwić pupilowi swobodne poruszanie się po jego terenie. Warto zaplanować miejsce do spania i odpoczynku. Nie powinno być ono wystawione na działanie promieni słonecznych, ale przynajmniej częściowo zacienione. Koniecznością jest pojawianie się na wybiegu budy, która ochroni czworonoga przed wiatrem i deszczem. Warto ją również ocieplić. Należy pamiętać o tym, że jej rozmiar musi odpowiadać wielkości psa. Powinien w niej móc swobodnie się położyć i w jej obrębie przemieszczać. Wydzielenie wybiegu dla pupila powinno dokonać się za pomocą siatki, która umożliwi psu obserwację terenu. Miejsce na miski warto umieścić w miejscu zacienionym.  

Jak dbać o ogród na co dzień?

Doskonałym sposobem dbania o ogród na co dzień są regularne spacery, które umożliwią pupilowi załatwienie potrzeb fizjologicznych poza nim. Pupil będzie miała okazję wybiegać się, co ograniczy jego aktywność w ogrodzie. W celu utrzymania czystości nie tylko w przestrzeni wokół domu , ale również na spacerze warto zaopatrzyć się w  worki na psie kupy. Dzięki nim regularne sprzątanie psich odchodów jest zdecydowanie łatwiejsze, a przy tym wygodne i bezproblemowe. Produkowane są z wysokogatunkowych materiałów, dlatego ulegają rozkładowi wraz z zawartością. Psie kupy nie muszą przeszkadzać już przechodniom, czy stwarzać zagrożenia roślinom w ogrodzie i mieszkańcom domu. Właściciel czworonoga powinien mieć zawsze przy sobie zestaw do sprzątania po swoim pupilu, w tym również worki na psie kupy.