Podstawowe wyposażenie publicznej toalety

Podstawowe wyposażenie publicznej toalety

Z toalet publicznych, dziennie korzysta zdecydowana większość z nas. Galerie handlowe, baseny, sauny czy dworce kolejowe – we wszystkich tych miejscach koniecznie muszą znaleźć się toalety publiczne. Jako że funkcja toalet publicznych jest taka sama w każdym miejscu, wyposażenie może być do siebie bardzo zbliżone.

Każda publiczna toaleta powinna być wyposażona w wiele dodatkowych akcesoriów, które poprawią komfort korzystania z niej. zarówno w kabinach, jak i w pomieszczeniu z umywalkami, muszą znaleźć się przedmioty, które ułatwią nam korzystanie z toalety.

Jako że toalety publiczne przeznaczone są dla większej ilości osób, należy o nie szczególnie dbać. Oprócz zaopatrzenia toalet we wszystkie potrzebne elementy, należy je stale uzupełniać i – w razie potrzeby – naprawiać. Co jednak wchodzi w skład podstawowego wyposażenia każdej toalety publicznej?

Najważniejsze elementy, jakie muszą znaleźć się w każdej toalecie, to przede wszystkim:

 • Kabiny WC w odpowiedniej ilości,
 • Pisuary,
 • Toalety,
 • Umywalki.

Powyżej wymienione przedmioty, stanowią absolutną konieczność, w przypadku każdej toalety publicznej. Podstawowe wyposażenie każdej toalety publicznej, obejmuje także wszelkie środki czystości. Obecnie, możemy korzystać z kranów odkręcanych, przyciskanych lub działających na specjalny czujnik.

To samo tyczy się dozowników na mydło. W publicznych toaletach, bardzo rzadko będziemy mogli spotkać mydło w kostkach. Dziś, stosuje się przede wszystkim dozowniki na mydło w płynie lub w pianie.

Najpopularniejsze akcesoria w publicznej toalecie

W zależności od miejsca, w jakim znajduje się toaleta publiczna, wyposażona jest ona w poszczególne elementy. Nieco inaczej wygląda toaleta publiczna w środku miasta, w centrum handlowym, a jeszcze inaczej na basenie czy w szkole.

Od tego, co znajdzie się w toalecie jako wyposażenie dodatkowe, zależą również wymogi oraz zamysł właściciela danego publicznego gmachu. Spośród najbardziej znanych akcesoriów dodatkowych, jakie muszą znaleźć się w toalecie publicznej, wyróżnia się:

 • Papier toaletowy,
 • Wieszaki na drzwiach od wewnętrznej strony kabiny,
 • Ręczniki papierowe lub/ i suszarki do rąk,
 • Mydło,
 • Lustro,
 • Osłonki na grzejniki,
 • Odświeżacz powietrza,
 • Odbojniki ścienne.

Nie zawsze będziemy mogli spotkać się z tymi samymi akcesoriami w toaletach publicznych. Warto bowiem dodać, że ich wyposażenie może zależeć również od tego, jaka ilość klientów danego dnia korzysta z toalety.

publiczna toaleta

Przegrody pisuarowe są koniecznością w każdej męskiej toalecie.

Warto jednak dodać, że w wielu przypadkach, architekci, którzy projektują wnętrza toalet, zapewniają również komfort matkom z dziećmi. Istnieją osobne kabiny lub toalety, w których można przewinąć i nakarmić dziecko.

Wyposażenie takiej toalety może być wzbogacone o stolik dla dziecka oraz przewijak. Oprócz tego, przy projektowaniu toalet publicznych, uwzględnia się także osoby niepełnosprawne. W kabinach takich, muszą dodatkowo znaleźć się uchwyty, które ułatwią korzystanie z toalety oraz z umywalki. Zazwyczaj, toalety dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych, są umieszczane osobno.

W niektórych miejscach publicznych, równie dużą wagę przywiązuje się do zapewnienia komfortu dzieciom. Najmłodsi użytkownicy toalet, często mogą liczyć na niskie zlewy, które dopasowane są do dziecięcego wzrostu.

Jak wyposażyć publiczną toaletę?

Wybór wszelkich elementów, jakie powinny znaleźć się w każdej publicznej toalecie, nie zawsze należy do najprostszych. Jest to bowiem zależne od takich kryteriów jak miejsce, wymogi sanitarne i prawne oraz zamysł właściciela lub zarządcy danego budynku. Projektowanie toalet publicznych jest zadaniem dla architekta. To jego zadaniem jest dokonanie odpowiedniego podziału miejsca i wydzielenie liczby umywalek i kabin czy pisuarów.

publiczne WC

Wyposażaniem toalet z kolei, zajmuje się właściciel lub zarządca danego przybytku. Wszystkie elementy, jakie znajdą się w toalecie publicznej, mają zapewnić odpowiedni komfort oraz zachowanie higieny.

Oprócz odpowiedniego wyposażenia toalet publicznych, równie istotne jest dbanie o nie. Liczba osób, które codziennie korzystają z toalety w centrum handlowym lub na basenie, jest wręcz ogromna. Z tego też powodu, należy stale wyposażać łazienkę w niezbędne środki czystości.


Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Greenpanelhttp://greenpanel.pl.