Pokrowce i futerały na instrumenty muzyczne

Pokrowce i futerały na instrumenty muzyczne

 

Zakup instrumentu jest kosztownym przedsięwzięciem dlatego warto wyposażyć się jednocześnie w trwały i odporny na czynniki zewnętrzne futerał lub pokrowiec. Dzięki niemu instrument nie będzie kurzył się znajdując się w pomieszczeniu i przede wszystkim będzie chroniony podczas przenoszenia.

Pokrowce i futerały na instrumenty dęte

Instrumenty dęte ze względu na swoje niewymiarowe kształty bardzo często wymagają specjalnie zaprojektowanych futerałów oraz pokrowców. Mogą się one również w zależności czy dany rodzaj instrumentów jest rozkręcany czy nie. W przypadku np. fletów poprzecznych zazwyczaj stosuje się futerały podobnej konstrukcji jak przy skrzypcach – wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte welurem są wyjątkowo odporne i jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo przechowywanemu instrumentowi. Niekiedy wykorzystuje się tzw gigbagi czyli pokrowce posiadające zarówno cechy miękkich jak i twardych futerałów. Są one wykonane z mocnego, odpornego na wilgoć materiału , który stabilnie utrzymuje zaprojektowaną formę, dodatkowo cechują się lekkością i możliwością wygodnego przenoszenia. W przypadku mniejszych futerałów i pokrowców posiadają one jedynie rączkę do trzymania znajdującą się u boku. Większe instrumenty dęte mogą być przenoszone na plecach za sprawą wygodnych szelek umieszczonych na pokrowcu. Większość futerałów wyposażona jest w dodatkowe kieszenie i schowki, w których można schować notatniki, nuty i prywatne akcesoria.

Pokrowce i futerały na instrumenty smyczkowe

Instrumenty smyczkowe takie jak skrzypce czy altówki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami jednak w przypadku wiolonczel czy kontrabasów ich przechowywanie czy transport może stanowić spory problem. Futerały na skrzypce są zazwyczaj wykonywane z twardych materiałów np. z tworzyw sztucznych lub ze styropianu, które są następnie powlekane miękkimi tkaninami. W przypadku większych instrumentów nie stosuje się futerałów twardych, gdyż byłyby one za ciężkie. Do przenoszenia wiolonczel czy kontrabasów wykorzystuje się pokrowce wykonane z miękkiego, ale wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Futerały i pokrowce zawsze wyposażone są w odpowiednie miejsce do przechowywania smyczka i dodatkowo bardzo często posiadają kieszeń do przetrzymywania nut, zeszytów czy kalafonii. Są one często zazwyczaj wyposażone w szelki umożliwiające transport instrumentu na plecach, wyjątkiem są futerały twarde. Bardzo często osoba decydująca się na zakup owego twardego futerału dodatkowo dokupuje miękki pokrowiec z szelkami. Dzięki temu chroniony jest zarówno instrument jak i elegancki futerał.

pokrowiec na gitarę

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości futerał na altówkę, gitarę, skrzypce czy też wiolonczelę, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą polskiej firmy https://www.artonus.pl.

Ochrona instrumentów strunowych, perkusyjnych oraz klawiszowych

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Zazwyczaj do jej transportu wykorzystuje się miękkie pokrowce, które są lekkie i wygodne w noszeniu na placach. Wyjątkowo problematycznym w transporcie instrumentem, ze względu na dużą ilość elementów składowych jest perkusja. Chcąc ją przetransportować konieczne jest zaopatrzenie się w pokrowce na bongosy, pałki, statywy, stopy, bębny i talerze. Najczęściej wykorzystywane są miękkie pokrowce, które nie generuję niepotrzebnie dodatkowego ciężaru. Wykonywane są one z odpornego i jednocześnie dość miękkiego materiału, który ochroni instrumenty przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Pokrowce są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach dlatego znalezienie odpowiedniego modelu nie wiąże się z większymi problemami. Również instrumenty klawiszowe takie jak keyboardy czy akordeony mogą być w wygodny sposób przenoszone lub przechowywane w specjalistycznych pokrowcach. W tym przypadku, podobnie jak przy perkusji, odchodzi się od twardych futerałów na rzecz miękkich lecz równie wytrzymałych pokrowców wyposażonych w wygodne szelki i rączki pomocne podczas przenoszenia.