Pośrednik nieruchomości – doradca przy zakupie wymarzonego mieszkania

Pośrednik nieruchomości – doradca przy zakupie wymarzonego mieszkania

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym decyduje się na zakup mieszkania. To przełomowa decyzja, która niesie ze sobą dużo stresu.

Prawda jest taka, że większość z nas nie wie, co dzieje się na rynku nieruchomości. Zaczyna to interesować właśnie tego, kto chce kupić mieszkanie. Trudno odnaleźć się w tym nowym i tak szybko zmieniającym się świecie nieruchomości. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na konsultacje z pośrednikiem nieruchomości. Jak wygląda takie spotkanie? Jakie są tego koszty?

Umawiając się na spotkanie warto zapowiedzieć już agentowi, co nas interesuje, jaka okolica, jaki metraż, jaki przedział cenowy i czy zależy nam na ewentualnych udogodnieniach (takich jak np. balkon czy ogród). W biurze pośrednika zobaczymy wybrane specjalnie dla nas oferty.

Mieszkanie można kupić za gotówkę bądź na kredyt. W tym drugim przypadku w biurze nieruchomości będziemy mogli skonsultować się z doradcą kredytowym, aby sprawdzić, czy na pewno dostaniemy kredyt. Analiza wykonywana jest na podstawie zarobków i stażu pracy (rodzaj umowy również ma znaczenie), a następnie doradca przedstawia swoim klientom, które banki proponują najkorzystniejszą ofertę.

Zalety korzystania z pomocy pośrednika nieruchomości

Największym plusem udania się do agenta nieruchomości jest to, że zna on świetnie rynek, a w przypadku rynku pierwotnego również deweloperów. Decydując się pomoc pośrednika, zyskujemy większą pewność, że unikniemy jakichś niechcianych nieprzyjemności czy oszustw.

Pośrednik odciąży też nas od szukania interesujących nas mieszkań, cały proces wygląda czasem jak szukanie igły w stogu siana. Agent nieruchomości zna się na rzeczy, więc jemu zajmie to o wiele mniej czasu i skończy poszukiwania z lepszymi rezultatami. Często też szybciej dowie się o jakichś ogłoszeniach niż zwykły człowiek chcący kupić mieszkanie.

Jeżeli trafimy na dobrego agenta, to będzie on niezastąpionym wsparciem. Pośrednicy są do dyspozycji klientów przez wiele godzin w ciągu dnia, nawet po spotkaniach podsyłają osobom zainteresowanym kupnem mieszkania jakieś nowe propozycje. Dla osób, które nie czują się pewnie w sprawach budowlanych, pomoc pośrednika będzie niezbędna, chociażby w odczytywaniu planów mieszkania.

Pośrednik zajmuje się wszystkimi kwestiami prawnymi i dokumentacją. Jest to o tyle ważne, że proces kupienia mieszkania niesie ze sobą dużo różnych emocji, przez które można zapomnieć nawet o najistotniejszych sprawach. W sytuacji, kiedy opiekę nad całym procesem sprawuje agent, mamy pewność, że nic nam nie umknie i wszystko zakończy się sukcesem.

W Polsce utarł się zwyczaj, że przy kupowaniu mieszkania warto się ponegocjować. Dla jednych będzie to coś normalnego, inni nie będą czuć się w tym pewnie. Trudno podjąć negocjację, jeśli nie znamy się na rynku nieruchomości. Wiadomo, że każdy chciałby kupić piękne mieszkanie za jak najniższą cenę. Pośrednik jest osobą, która może podjąć się licytacji za nas. Wie on, jaką kwotę można wytargować oraz jakimi sposobami ją uzyskać.

Kiedy już dojdzie do podpisania wszystkich dokumentów i pierwsze emocje opadną, trzeba zacząć zastanawiać się nad remontem lub w ogóle urządzeniem mieszkania od podstaw. Agenci nieruchomości często znają architektów lub ekipy budowalne i proponują swoim klientom ich usługi. Zdecydowanie lepiej wybrać kogoś z polecenia niż szukać w ciemno, szczególnie jeśli jesteśmy nowi w mieście lub nigdy nie robiliśmy remontu.

doradca zakupu mieszkania

Koszty

Sytuacja opłaty za usługę agenta nieruchomości wygląda różnie. Wszystko zależy od biura, ale też rynku. Zazwyczaj jeżeli kupujący wybiera mieszkanie z rynku pierwotnego, prowizję za pomoc pośrednika opłaca deweloper. W przypadku rynku wtórnego dzieje się różnie, czasem nawet dochodzi do dzielenia kosztów między sprzedającym a kupującym. Konkretny procent prowizji również trudno ustalić. Większość pośredników bierze 2-3%, ale oczywiście można trafić na agenta, który zażyczy sobie więcej lub mniej.

Jeżeli szukasz dobrego doradcy, zgłoś się do N-Home.pl. Pośrednik nieruchomości N-Home pokaże Ci najlepsze wrocławskie lokale (z rynku wtórnego i pierwotnego) i pomoże Ci znaleźć wymarzone mieszkanie.