Prosta i szybka metoda sprawdzenia przeciwciał koronawirusa

Prosta i szybka metoda sprawdzenia przeciwciał koronawirusa

Chcesz sprawdzić, czy nie masz za sobą zakażenia koronawirusem lub upewnić się, że już nie zarażasz innych? Istnieje prosta metoda, by to zbadać. Testy kasetkowe są wyjątkowo łatwą i szybką metodą na sprawdzenie przeciwciał koronawirusa. Jak działają i jak należy interpretować wyniki? Czy można je wykonać samodzielnie?

Testy kasetkowe – szybka metoda na wykrycie przeciwciał

Według szacunków, mamy w Polsce obecnie 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych, a według danych z zeszłego miesiąca, każdego dnia w polskich laboratoriach wykonuje się nawet do 80 tys. testów na koronawirusa. Sprawia to, że czas oczekiwania na badania ulega znacznemu wydłużeniu, a potrzebna jest szybka reakcja, by móc sprawnie kierować chorych na izolację. Dlatego też powstały metody wykonywania testów, dzięki którym otrzymywanie wyników może być znacznie szybsze. Jedną z tych metod są właśnie testy kasetkowe, dzięki którym możemy sprawdzić obecność przeciwciał koronawirusa w zaledwie kilkanaście minut.

Czy możemy wykonać test kasetkowy samodzielnie?

Wykonanie badania jest wyjątkowo proste i zajmie dosłownie kilka minut. Pobieramy odrobinę krwi z palca, umieszczamy w otworze kasetki z oznakowaniem “S”, i dodajemy do niej jedną lub dwie krople buforu fosforanowego (dołączonego w zestawie). Następnie odczekujemy 15- 20 minut na pojawienie się wyniku. Jak go interpretować?

Na teście wyróżniamy trzy obszary: C (obszar kontrolny), G (przeciwciała IgG), M (przeciwciała IgM). 

Wynik pozytywny:

  • Pojawienie się różowej linii na wszystkich obszarach.
  • Pojawienie się linii na obszarach C i M lub C i G.

Wynik negatywny:

  • Linia występuje jedynie na obszarze C.

Test jest nieważny, gdy pojawi się jakikolwiek inny układ linii, ze szczególnym naciskiem na brak oznaczenia na obszarze kontrolnym (obszar C).

Jak interpretować wyniki testu?

Pozytywny wynik przeciwciał IgM oznacza, że jesteśmy w trakcie aktywnej formy rozwoju choroby. Przeciwciała IgM rozwijają się około 7. dnia od zakażenia, a zanikają około 21. dnia, kiedy przestajemy powoli być zagrożeniem dla otoczenia. Brak przeciwciał IgM oznacza, że nie będziemy już zarażać innych.

Pozytywny wynik przeciwciał IgG oznacza, że przechodziliśmy koronawirusa w formie objawowej lub bezobjawowej. Przeciwciała te pozostają jeszcze przez pewien czas po chorobie, tworząc barierę ochronną przed jej nawrotem. Jednak pozytywny wynik na przeciwciała IgG nie oznacza zakończenia sprawy. Wykonywany jest wówczas dodatkowy test RT-PCR, dzięki któremu upewniamy się, że aktywna forma zakażenia uległa zakończeniu. 

test przeciwciała koronawirusa

Negatywny wynik przeciwciał IgG oznacza z kolei kilka rzeczy:

  • nie mieliśmy koronawirusa
  • mamy go i nie zdążyliśmy jeszcze wytworzyć przeciwciał
  • przeciwciał jest zbyt mało, by je wykryć

Oznacza to zatem, że testy kasetkowe nie dają stuprocentowej pewności, czy rzeczywiście nie jesteśmy zakażeni koronawirusem. Nie są one metodą doskonałą, gdyż mogą dać wynik fałszywie dodatni podczas gdy osoba badana wcale kontaktu z koronawirusem nie miała. I odwrotnie, test może nie rozpoznać osoby, która rzeczywiście jest lub była zakażona. 

Wyniki testów kasetkowych na ogół wymagają potwierdzenia poprzez badania PCR, które odznaczają się najwyższą skutecznością pośród wszystkich dostępnych obecnie metod wykrywania koronawirusa i jego przeciwciał na rynku. 

Kiedy warto wykonywać testy na covid-19?

Absolutnie nie. Badanie PCR jest bardzo skuteczne, lecz nie każdy może sobie na nie pozwolić ze względu na cenę. Z kolei test na przeciwciała koronawirusa można kupić już za około 80 zł, dostępny jest m.in. na stronie sklep-testcovid19.pl. Test kasetkowy i inne metody wykorzystywane do szybkiej analizy również są bardzo przydatne, gdyż mogą pomóc w przyspieszeniu procesu kierowanie na niezbędną izolację wszystkich osób z podejrzeniem koronawirusa. 

Czy test możemy wykonać samodzielnie? W przeciwieństwie do testów antygenowych, tak. Wykonanie go zajmuje zaledwie kilka minut, i już po kilkunastu minutach uzyskujemy informacje na temat przeciwciał. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy wykonywać test samodzielnie, udajemy się do najbliższego ośrodka zdrowia, celem wykonania badania. Wówczas nie rozpakowujemy testu, który należy zużyć w ciągu godziny od otwarcia.