Rośliny doniczkowe, które pięknie prezentują się w mieszkaniu

Rośliny doniczkowe, które pięknie prezentują się w mieszkaniu

Jedną z takich roślin o wiecznie zielonych liściach jest zamiokulkas zamiolistny, który należy do rodziny obrazkowatych. 

Jest to bardzo efektowna roślina doniczkowa, z jej kłącza wyrastają piękne, błyszczące, owalne liście. Dużą zaletą tej rośliny jest to, że tak naprawdę bez względu na porę roku jest zawsze zielona i bardzo ładnie się prezentuje. Zamia w warunkach naturalnych występuje w Tanzanii i na Zanibarze. Zdarza się, że zakwita nawet w warunkach domowych.

Zamioculcas bardzo ładnie prezentuje się zarówno w stylowych jak i nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych i biurowych. Dużą zaletą tej rośliny jest łatwość uprawy dzięki temu jest bardzo popularna wśród wielu pasjonatów roślin domowych i ogrodowych. Roślina osiąga wysokość rzędu : 80-90 cm.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe – idealne do mieszkania

Kolejnym interesującym gatunkiem, który z powodzeniem ozdobi wnętrze jest Juka. Roślina ta o charakterystycznym pniu na którym znajdują się podłużne zielone liście – w ostatnich latach szczególnie popularna. Bardzo ładnie się prezentuje a do tego nadaje wnętrzu charakter egzotyki. W warunkach pokojowych może osiągnąć wysokość od 150 do 200 cm. Część górna pnia zabezpieczona jest przed gniciem, zaś z boków wyrastają liście w kształcie zbliżonym do pióropusza. Bardzo dobrze się przyjmuje w każdych warunkach i jest stosunkowo łatwa względem warunków uprawy. W warunkach naturalnych Juka występuje na wybrzeżu Zatoki Juka to doskonale prezentuje się w niemal każdym pomieszczenia.

Następnym gatunkiem nad którym warto się zastanowić jest dracena obrzeżona w warunkach naturalnych rośnie na Madagaskarze. Nazwa pochodzi od żywicy koloru czerwonego wydzielanej przez tę roślinę, a nazywaną przez tubylczą ludność krwią smoka. W warunkach pokojowych dracena wytwarza niewielkich rozmiarów drzewko z dekoracyjnymi, wąskimi i czerwono obrzeżonymi  liśćmi. Dracena należy do roślin stosunkowo łatwych i nie wymagających w uprawie. Doskonale nadaje się do mieszkań oraz pięknie prezentuje się w powierzchniach biurowych. Dracena osiąga wysokośc od 45 do 80 cm.

kwiaty doniczkowe

Anturium jest rośliną, która kwitnie kwitnienie przez cały rok w różnym stopniu nasilenia. Liście tej rośliny są niezwykle ozdobne o długości nawet do 30 cm. Kwiaty zebrane w kwiatostan są barwy czerwonej. Anturium w środowisku naturalnym występuje w tropikalnych krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Roślina doskonale nadaje się do uprawy pokojowej. Anturium osiąga wysokośc do 50 cm.

Albizia to drzewko o niezwykle dekoracyjnych różowych kwiatach i ciemnozielonych liściach zwijających się na noc. Roślina kwitnie od lipca do października.Albizja najlepiej się rozwija i kwitnie w pełnym nasłonecznieniu. Roślina ta szczególnie lubi żyzną glebę o odczynie obojętnym. Aby roślina dobrze się rozwijała należy ją intensywnie nawozić od maja do września. Dorosłe egzemplarze wytrzymują krótkotrwałe mrozy rzędu nawet do -18 st.C. Młode rośliny należy jednak chronić przed niskimi temperaturami. W naszym klimacie najlepiej uprawiać ją w pojemnikach i na zimę przenosić do ogrzewanych pomieszczeń.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Architekt Ogrodu – zakładanie ogrodów.