Rozwiązania w zakresie szamba

Rozwiązania w zakresie szamba

Któż jeszcze w dzisiejszych czasach pamięta okres, w którym nie było kanalizacji? Dzisiejszym dzieciom trudno byłoby sobie to wytłumaczyć, a zdecydowana większość na pewno nie miałaby pojęcia co to w zasadzie jest szambo. Niebywałe, że w tak niedalekiej przeszłości prawie wszechobecny był widok samochodów wywożących zawartość szamba. Czy jednak tamten okres można nazwać urokliwym? Raczej nie. Każdy bowiem kto przechodził obok wylewającej się zawartości z kloaki na pewno wie, że zbyt miłe to doświadczenie nie było.

Technika wkracza także do szamb

Także do najbardziej higienicznych rozwiązań ono nie należało. Ludzie jednak musieli sobie jakoś radzić, dlatego przy gospodarstwach domowych były wykopywane doły (nazywane właśnie szambami), które służyły jako odpływ przydomowych ścieków. Jeszcze w wielu miejscach jest stosowane takie rozwiązanie, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do ogólnej kanalizacji (najczęściej są to tereny wiejskie lub poboczne osiedla miejskie). Innym powodem tego, że w dalszym ciągu w niektórych miejscach korzysta się z takiego pomysłu jest zwyczajny brak pieniędzy. Kanalizacja jest wygodna, ale niezwykle kosztowna. Po pierwsze trzeba zapłacić za podłączenie, po drugie systematycznie należy opłacać rachunki, które są niezwykle wysokie. Płaci się bowiem podwójny koszt: za wodę i za wywóz ścieków. Nie dziwi zatem fakt, że wielu ludzi odwleka w nieskończoność z podjęciem takiej decyzji i póki nie ma ogólnego obowiązku (który w zasadzie miejmy nadzieję, że nigdy taki nie nastanie) korzystają z szamba. Montując tego typu zbiornik należy pamiętać, by był on w jak największym stopniu szczelny, najlepsza byłaby zatem kloaka z metalu, jednak jej wykonanie jest mocno utrudnione ze względu na ciężar.

Zadbaj o wywóz szamba

Samodzielny montaż takiego szamba jest wręcz niemożliwy, więc nie obejdzie się bez użycia dźwigu. Poza tym, metal jak to metal podatny jest na rdzę, więc niejednokrotnie po kilku latach hermetyczność takiego zasobnika spada i często trzeba go wymienić. Dostrzegając w tego typu rozwiązaniu dużo wad, można skorzystać z wykonania szamba z jakiegoś sztucznego materiału- jest ono zdecydowanie o lżejszej wadze dzięki czemu nie trzeba w montowaniu go używać ciężkiego sprzętu. Inną zaletą jest to, że nie ma ryzyka pojawienia się korozji, zatem hermetyczność jest zawsze na wysokim poziomie. Wszyscy na pewno zdają sobie spraw, że szczelność jeśli chodzi o szambo jednokomorowe jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy w gospodarstwie domowym są dzieci.

Chociaż młodzi ludzie to nie jedyny powód. Wylewające czy przeciekające ścieki są nie tylko bardzo nieestetyczne, wydzielają nieprzyjemną woń, ale także są siedliskiem mnóstwa bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Mając w swoim ogrodzie szambo, bez możliwości podłączenia do ogólnej kanalizacji należy systematycznie dbać o jego wywóz, ale również w miarę możliwości kontrolować stan zbiornika. Jak widać tego typu rozwiązanie nie jest idealne, ale wszystko ma swoje wady i zalety. Poza tym jest to dużo wygodniejsza recepta na wygodne życie niż wychodek stojący za domem.