Sadzonki truskawek – czym się kierować i jak wybrać najlepsze?

Sadzonki truskawek – czym się kierować i jak wybrać najlepsze?

Truskawki są jednymi z najszybciej dojrzewających owoców, a mnogość dostępnych na rynku odmian i smaków powoduje, że cieszą się w Polsce dużym powodzeniem. Truskawki rozmnaża się bardzo łatwo i na dodatek nie są wymagające w uprawie. Warto mieć je w swoim ogrodzie i cieszyć się przez długi czas ich idealnym smakiem. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, które należy wiedzieć o sadzonkach truskawek, chcąc je samodzielnie uprawiać.

Jakie sadzonki najlepiej kupić?

Zielone sadzonki truskawek powinny posiadać dobrze rozwiniętą część nadziemną o jednolitej budowie z wykształconym pakiem wierzchołkowym i odpowiednim wyglądem liści. Ta zasada nie tyczy się sadzonek wiosennych, które nie muszą mieć młodych liści. Wszystkie egzemplarze powinny posiadać odpowiednio rozrośnięty i nieuszkodzony system korzeniowy. Sadzonki muszą być zdrowe, zielone, nieprzesuszone i odpowiednio przechowywane. Ważne, by rośliny zdrowe i pozbawione szkodników, czyste odmianowo i odpowiadające wymaganiom zawartym w normom sadzonek truskawek.

Wybrane rośliny powinny się odznaczać wysoką zdrowotnością i cechami morfologicznymi typowymi dla konkretnej odmiany. Dla sadzonek truskawek podlegają czterem stopniom kwalifikacji: Superelita, Elita 1 i Elita 2 i Oryginał. Można również zaobserwować wielkość sadzonki, ponieważ im większa sadzonka, tym będzie ona bardziej owocna.

sadzonki truskawek

Rodzaje sadzonek

Popularne są sadzonki doniczkowane w substracie torfowym, ich rozłogi pochodzą z matecznika lub plantacji produkcyjnej prowadzonej na stanowisku, gdzie nie hodowano wcześniej truskawek. Można również założyć plantację ze świeżych sadzonek zielonych pochodzących z własnego matecznika, ale dopiero po roku czasu. Sadzonki te nie zimują i mają na ogół w pełni zachowane liście, których się nie eliminuje.

Innym, nieco droższym w utrzymaniu rodzajem są sadzonki frigo, które są wykorzystywane do uprawy kontrolowanej. Tego typu materiał przechowywany jest przez zimę w chłodnym miejscu. Nie są one również gwarancją obfitych upraw, gdyż są mniej płodne. Niestety trzeba liczyć się z tym, że zarówno sadzonki świeże, jak i frigo przyciągają choroby i szkodniki. – informuje firm Top Plant, sprzedawca sadzonek w hurcie i detalu.

Jak sadzić?

W naszym kraju truskawki na ogół sadzi się ręcznie, chociaż na dużych plantacjach można to robić sadzarka talerzową. Miejsce do sadzenia truskawek powinno być prawidłowo przygotowane, ziemia powinna być wyrównana i rozdrobniona. W wykopane dziury sadzi się truskawki, tak aby szyjka korzeniowa znajdowała się w ziemi, liście znajdowały się ponad jej powierzchnią, a korzenie znajdowały się pionowo w dół i były rozmieszczone swobodnie w glebie. Istotne, aby sadzonki były umieszczone w glebie na właściwej głębokości, a ich korzenie były wyprostowane. Najbardziej rozpowszechniony jest u nas system prawy w rzędzie. Zalecany między krzakami wynosi 25-30 x 80-100 cm.

Po posadzeniu, glebę powinno się dokładnie udeptać, by porządnie przylegała do korzeni, a roślinę należy mocno podlać. Na początku niezwykle ważne jest zapewnienie sadzonkom odpowiedniej ilości wody, co usprawnia ich przyjmowanie się. Plantacje odmian zachodnioeuropejskich w zimniejszych regionach powinny być okrywane na zimę słomą, folią perforowaną lub włókniną, tak aby nie zamarzły.


Pomoc w przygotowaniu artykułu: http://sadzonki-truskawek.eu