Serwis klimatyzacji – na czym dokładnie polega?

Serwis klimatyzacji – na czym dokładnie polega?

W Polsce już standardem okazują się być klimatyzatory, które pozwalają na utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu. Te urządzenia okazują się być szczególnie pomocne w ogromne upały, które w ostatnich latach nawiedzają nasz kraj. Odpowiednia temperatura pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, sprawia, że czujemy się lepiej i możemy skupić na wyznaczonych zadaniach. Należy mieć na uwadze, że serwisowane regularnie klimatyzatory — oczyszczają też powietrze, co zapobiega rozwojowi takich chorób jak astma czy alergie. Zamawiany przez na serwis klimatyzacji zostanie przeprowadzony w profesjonalny sposób, dzięki czemu mamy pewność, że nasze urządzenie będzie mogło pracować prawidłowo i będzie pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

Klimatyzatory składają się z kilku podstawowych części. Ta część, którą widzimy w budynku i bezpośrednio wdmuchuje do pomieszczenia chłodne powietrze to jednostka wewnętrzna. Jednostką zewnętrzną jest zaś ta część, która została zamontowana na zewnątrz budynku i odpowiada za odprowadzanie ciepłego powietrza. Serwis klimatyzacji obejmuje czyszczenie, mycie, odgrzybianie oraz dezynfekcja, ponieważ w instalacji rozwijają się szkodliwe drobnoustroje — te czynności wykonuje się zarówno w jednostce zewnętrznej jak i wewnętrznej oraz we wszystkich podzespołach wchodzących w skład klimatyzatora. Na samym początku serwisanci Wyczyszczą jednostkę zewnętrzną i w razie potrzeby wymienią znajdujące się w niej filtry (sprawdź specjalistów z Krakowa w Klimasoft – firmie, która zajmuje się serwisem i montażem klimatyzacji).

serwisowanie klimatyzacji

Kolejnym istotnym punktem jest usunięcie wszystkich występujących w urządzeniu obluzowań. Obluzowania są najczęstszą przyczyną źle działającej klimatyzacji. Są naturalnym następstwem eksploatacji urządzenia, ponieważ w wyniku mikro drgań śruby luzują się. Następnie serwisanci przejdą do przeglądu połączeń elektrycznych, które odpowiadają za zasilanie i sterowanie urządzeniem. A także sprawdzą stan zacisków elektrycznych, sprawdzą pobór prądu, który pobierany jest przez sprężarkę i napięcie zasilające. Kiedy wszystkie parametry będą zgodne należy sprawdzić poziom ciśnienia czynnika chłodniczego w instalacji, a także temperatury wewnętrznej, zewnętrznej i ciśnienia ssania oraz tłoczenia.

Specjaliści zajmą się również kwestią szczególności i drożności instalacji, która odprowadza skropliny powstałe w wyniku chłodzenia i w razie potrzeby udrożnią ją. Następnie testuje się poprawność działania urządzeń sterowniczych. W skład urządzeń sterowniczych wchodzą sterowniki bezprzewodowe, a także sterowniki ścienne.

klimatyzacja

Czy przeglądu klimatyzacji można dokonać samodzielnie?

Tak jak w każdej dziedzinie, tak i w przypadku klimatyzacji do prawidłowego działania urządzenia — w tym jego podłączenia i sprawdzania prawidłowości działania potrzebne jest oko specjalisty. Należy mieć na uwadze, że specjalistyczny serwis posiada pełen sprzęt niezbędny do naprawy i serwisowania klimatyzacji. W internecie dostępnych jest wiele filmów instruktażowych, które mogą wskazać nam, w jaki sposób serwisować klimatyzator. Jednak takie filmy często robione są przez laików, którzy nie posiadają zbyt szerokiej wiedzy na temat klimatyzatorów, a niektóre sposoby choć błędne — przekazywane są z ust do ust i stanowią przyczynę psucia się urządzeń. Pamiętajmy też, że aby zachować gwarancję producenta — naszą klimatyzację powinien serwisować specjalista posiadający odpowiednie certyfikaty. Tylko wtedy nie utracimy gwarancji. A jak wiemy — naprawy pozagwarancyjne są bardzo często kosztowne. Jeśli chcemy serwisować naszą klimatyzację — postawmy na dobry i sprawdzony serwis, który nie tylko naprawi niesprawne podzespoły, ale także odgrzybi naszą instalację, tak by była nieustannie zdrowa. Zamawiając profesjonalny serwis troszczymy się nie tylko o urządzenie, ale też o naszych bliskich. Jak wiadomo — poprawnie działająca klimatyzacja pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.