Sprowadź trening na ziemię – dobierz matę i ćwiczenia dla siebie

Sprowadź trening na ziemię – dobierz matę i ćwiczenia dla siebie

Często wydaje się nam, że aby móc trenować, musimy koniecznie zaopatrywać się w drogi sprzęt i poświęcać na ćwiczenia masę czasu. Niekoniecznie tak jest. Istnieją takie formy treningu, do których wykonania potrzebne jest zaledwie kilka- kilkanaście minut, a i niezbędny sprzęt jest ograniczony do minimum. Jednym z dobrych przykładów są ćwiczenia na macie. Dlaczego warto się nimi bliżej zainteresować?

Ćwiczenia na macie – dlaczego są warte uwagi?

Przede wszystkim, warto wiedzieć o tym, że istnieją takie rodzaje sportu, jak joga, cardio, tabata, pilates, czy też stretching oraz wiele innych, które mogą być wykonywane wyłącznie na macie. Chodzi po prostu o to, że mata zapewnia nam wygodne warunki do treningu. Jest ona miękka, dzięki czemu nie obijamy się o twardą podłogę, a także będzie świetnie wchłaniała pot. 

Dobrze dobrana mata będzie też łatwa w czyszczeniu, dzięki czemu nie będzie problemu z zachowaniem higieny. Maty z niektórych materiałów możemy prać w pralce, należy jednak pamiętać o tym, by nie robić tego zbyt często. 

Mata do ćwiczeń ma też jeszcze jedną, ważną zaletę. Możemy z powodzeniem ćwiczyć na niej w domu, na siłowni, na świeżym powietrzu, czy też gdziekolwiek sobie zażyczymy. Co więcej, najpopularniejszym rodzajem maty jest mata zwijana, która jest lekka i łatwa w przechowywaniu i transporcie, dzięki czemu nie zajmuje ona na co dzień zbyt wiele miejsca, a przy tym nie jest zbyt wielkim obciążeniem podczas podróży. 

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń?

Jak to dzisiaj w naszych czasach bywa, nie wystarczy tylko pójść do sklepu i kupić sobie matę. Trzeba też wiedzieć co nieco o tym, jaki jej rodzaj będzie odpowiedni do ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać. Poniżej opis najczęściej wykorzystywanych mat.

Wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje mat: uniwersalną do ćwiczeń oraz matę do jogiUniwersalna mata do ćwiczeń jest na ogół grubsza i świetnie sprawdza się w przypadku intensywnych treningów, takich jak cardio czy też ogólnie pojętego fitnessu. Jeśli preferujemy ćwiczenie w butach, możemy zdecydować się na matę z górnej półki, która będzie o wiele bardziej odporna na ścieranie się, dzięki czemu posłuży o wiele dłużej. 

mata fitness do szkoły

Specjalistyczna mata do jogi jest dużo cieńsza od tej uniwersalnej, dzięki czemu umożliwia o wiele większe wyczucie podłoża, które jest szczególnie ważne podczas wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Wbrew pozorom, również zapewnia ona dobrą izolację od podłoża. Maty do jogi coraz częściej dostępne są w interesujących wzorach, najczęściej nawiązujących do kultury orientalnej, w której joga ma swoje korzenie. 

Czy mata do ćwiczeń jest nam naprawdę potrzebna?

Raczej tak. Owszem, wiele osób może powiedzieć, że wystarczy im do ćwiczeń zwykły koc, lecz aby był on rzeczywistą izolacją od zimna, lub też od stłuczeń, trzeba go złożyć co najmniej dwu- lub trzykrotnie. Pamiętajmy przy tym, że koca nie złożymy raczej idealnie równo. Na ogół powstają różne zagniecenia, które obniżą skutecznie komfort ćwiczeń. Co więcej, jeśli rozłożymy koc na podłodze typu panele lub płytki, poślizgnięcie jest niemal gwarantowane. A właściwości antypoślizgowe są w przypadku ćwiczeń na macie szczególnie ważne. W dodatku matę rozłożymy po prostu o wiele szybciej, możemy też zabrać ją ze sobą w praktycznie każde miejsce, w którym zapragniemy trochę poćwiczyć. 

Gdzie znaleźć dobrej jakości maty do ćwiczeń?

Miejsc, w których możesz kupić dobrą matę, jest wiele. Godnymi polecenia miejscami są ogólnie pojęte sklepy internetowe, dzięki którym możesz nabyć dowolnie wybraną matę bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia, a nawet nocy. Szybka dostawa i atrakcyjne ceny to kolejne zalety zakupów przez internet. Jaki sklep będzie najlepszy? Koniecznie odwiedź stronę internetowego sklepu sportowego Powerman, w którym znajdziesz wysokiej jakości maty do ćwiczeń, a także specjalistyczne gumy, rowery treningowe, a nawet sprzęt rehabilitacyjny. Krótko mówiąc, u nas znajdziesz wszystko, od drobnych akcesoriów, aż po sprzęty wielkogabarytowe.