Strój do tańca – niezbędny element wyposażenia każdego tancerza

Strój do tańca – niezbędny element wyposażenia każdego tancerza

Kiedy zdecydujemy się na lekcje tańca musimy przygotować odpowiedni ubiór. Tancerze, zarówno na treningach, jak i na występach tanecznych, potrzebują odpowiedniego stroju. Istnieje wiele stylów, które pozwalają na względną swobodę w stroju podczas ćwiczeń, jednak na czas występów przygotowanie jest niezbędne. Profesjonaliści zawsze doceniają stroje dopasowane do danej techniki.

Dlaczego stroje taneczne są tak ważne?

Stroje taneczne są tak ważne, ponieważ pozwalają pokazać tancerzom na co ich naprawdę stać. Na ćwiczeniach dzięki zapewnieniu wygody dają radość i satysfakcję z treningu. Na występach są jeszcze ważniejsze. Tancerze ćwiczą od miesięcy, aby zapamiętać układ i doskonale go wykonać. Kostiumy pomagają ożywić występ. Podkreślają ruchy tancerzy sprawiając, że wyglądają bardziej płynnie i wyszukanie. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiedni kostium do danego stylu tańca, jak i układu choreograficznego.

Właściwy strój do tańca

Właściwy strój do tańca powinien być przede wszystkim dobrany do danego stylu. Kompletnie inne ruchy wykonujemy ćwicząc balet, inne trenując hip-hop, a jeszcze inne doskonaląc salsę czy tango. Nasz strój musi umożliwiać nam wykonanie wszystkich ruchów i podkreślać naszą grację i umiejętności.

Niezależnie od tego czy mówimy o treningu, czy o występach, ważne jest aby nasze ubrania były wykonane z lekkich, oddychających, elastycznych tkanin, które zapewniają nam komfort i swobodę ruchów.

Nawet jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z tańcem, lub wysyłamy nasze dziecko, aby mogło się uczyć, dobrze jest kupić nawet tani strój. Profesjonalne ubrania są idealnie dopasowane do ruchów wykonywanych w danym tańcu. Dzięki temu nie musimy się martwić, że coś nas będzie uwierać, potkniemy się o luźny troczek bądź zaplączemy się w za luźne nogawki. Pozwalają naszemu ciału oddychać i umożliwiają uzyskiwanie najlepszych rezultatów.

Strój do baletu

Balet wymaga od tancerzy posiadania ogromnej równowagi i siły do ​​wykonywania podstawowych ruchów. Te cechy powinny być odzwierciedlone w stroju tancerza. Tancerze baletowi powinni wybierać proste i klasyczne stroje taneczne, które sprawiają, że ich wdzięczne ruchy wyglądają jeszcze bardziej oszałamiająco.

Odpowiedni strój do baletu obejmuje trykot, spódnicę baletową, rajstopy i baleriny. Możemy się zdecydować na strój do tańca z długimi rękawami, z krótkim rękawem lub bez rękawów. Występują one w różnych kolorach, chociaż najpopularniejszy jest biały, czarny i różowy. Bardzo ważne jest tu odpowiednie dopasowanie całego stroju. Rajstopy i trykoty powinny być ciasno dopasowane, ale wygodne. Nie powinny być luźne ani workowate. Balet to niezwykle klasyczny rodzaj tańca i zazwyczaj odpowiedniego, profesjonalnego ubioru wymaga się na wszystkich treningach.

Strój do jazzu

Choć uważa się, że jazz pozwala na większą swobodę w wyborze kolorów i stylów ubrań to podstawą wciąż jest klasyka. Zazwyczaj to trykot z rajstopami lub dopasowany top ze spodniami jazzowymi i wygodnymi, miękkimi skórzanymi butami do tańca. Spodnie jazzowe są często czarne, z dopasowanym krojem na górze i lekko rozkloszowanym na dole.

Stroje do tańca nowoczesnego

Ubrania taneczne do innych form tańca nie są tradycyjnie stylizowane, ale podążają za podstawowymi elementami tańca i zawsze są wykonywane z wygodnych i oddychających tkanin. Nowoczesne lub liryczne stroje taneczne będą prawdopodobnie zawierać trykot lub dopasowany top, rajstopy bez stóp lub ciasne, elastyczne spodnie. Studenci tańca hip-hopowego często mają swobodę noszenia grubszych, luźniejszych ubrań.