Szafki i meble HPL – do czego służą i jakie są ich zalety?

Szafki i meble HPL – do czego służą i jakie są ich zalety?

Każdy właściciel obiektu sportowego, w którym odwiedzający będą chcieli pozostawić swoje rzeczy w szafkach lub depozycie chce wyposażyć go w eleganckie, estetyczne,  a przede wszystkim trwałe meble. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań są szafki wykonane z HPL.

HPL – co to jest?

HPL czyli high pressure laminat to nowoczesne i bardzo wytrzymałe tworzywo termoutwardzalne. Aby go wyprodukować należy najpierw zaimpregnować żywicą fenylową kilka warstw papieru podłożowego, wybrać odpowiedni papier dekoracyjny i również zaimpregnować go, ale za pomocą żywicy melaminowej, a następnie wszystkie warstwy sprasować w wysokiej temperaturze i pod bardzo dużym ciśnieniem.

Ta nowoczesna technologia gwarantuje, że ten materiał odporny jest na wiele czynników, jednocześnie nie będąc przesadnie skomplikowany w dalszej obróbce.

szafka z hpl

HPL – właściwości tworzywa

Laminat HPL, dzięki opisanej powyżej technice wykonania jest niezwykle trwałym materiałem. Jego powierzchnia odporna jest na ścieranie. Niestraszne mu są więc zadrapania, czy ubytki mogące powstać w wyniku uderzenia.

Impregnacja żywicami sprawia, że są mu obojętne woda, wilgoć czy para wodna. Jest nieprzepuszczalny, także dla środków chemicznych co sprawia, że nie musimy obawiać się o uszkodzenie jego powierzchni na przykład podczas sprzątania chemicznymi substancjami. Laminat nie blaknie wystawiony na długotrwałe działanie promieni UV. W dodatku nie przyciąga kurzu i nie gromadzi ładunków elektrostatycznych.

O jego trwałości i wielostronnym zastosowaniu najlepiej świadczy to, że pierwsze przedmioty wykonane z jego pierwowzoru, czyli z paper mache przetrwały do dzisiaj w nienaruszonym stanie. To zaskakujące, jak wytrzymały jest to materiał, gdyż zaczęto go stosować około połowy XVIII wieku. Skoro już paper mache cechował się taką trwałością to przedmioty zbudowane z użyciem jego następny, laminatu HPL, mają potencjał, aby przetrwać wieki.

HPL – zastosowanie

Dzięki takim cechom, jak trwałość i odporność na wiele czynników laminat ten wykorzystywany jest zarówno w gospodarstwach domowych między innymi do produkcji mebli kuchennych, jak i w obiektach komercyjnych czy budynkach użyteczności publicznej.

Jest to idealny materiał do wykorzystania na basenach. Szafka wykonana z HPL umieszczona na pływalni sprawdzi się o wiele lepiej niż na przykład szafka wykonana z metalu. W przeciwieństwie do niej nie skoroduje, nie potrzebuje więc specjalnej impregnacji; będzie odporna na zginanie, więc uchroni rzeczy klientów przed ewentualnymi wandalami czy złodziejami; przetrwa wiele lat obojętna na wilgoć, a do tego do jej czyszczenia możemy użyć dowolnych środków.

Ze względu na technikę wykonania powierzchnię mebla wykonanego z laminatu HPL można ozdobić dowolnie. Trenująca postać na szafkach przeznaczonych do siłowni, woda w różnych ujęciach na basenie czy faktura ciemnego, eleganckiego drewna w gabinecie odnowy biologicznej to zaledwie kilka z tysiąca różnych propozycji.

HPL jest stosunkowo łatwy w obróbce i już na etapie produkcji można zdecydować o wymiarach laminatu przeznaczonego później do wykonania mebli. Nie ma więc żadnego problemu z zaprojektowaniem i zbudowaniem o różnej, również niestandardowej wielkości.

szafka depozytowa z hpl

Szafki zbudowane z laminatu HPL sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne są meble trwałe, wytrzymałe, a przy tym eleganckie i łatwe w utrzymaniu. Na rynku dostępne są szafki i depozyty wykonane tą metodą, które można wstawić na basen oraz do każdego obiektu sportowego. Duże szafki powinny stanowić wyposażenie szkół, aby przeciążeni uczniowie mieli gdzie zostawić podręczniki. Mniejsze depozyty ułatwią z pewnością pobyt w szpitalu umożliwiając bezpieczne przechowanie rzeczy przez pacjentów. Będą również dobrym udogodnieniem na dyskotekach i w klubach, gdzie mogą zastąpić szatnię. HPL jest uniwersalny i trwały, dzięki czemu sprawdzi się idealnie w wielu miejscach.