Szlak zamków i pałaców na Dolnym Śląsku – co warto zwiedzić?

Szlak zamków i pałaców na Dolnym Śląsku – co warto zwiedzić?

Dolny Śląsk jest krainą pełną tajemnic. Zmienne koleje losu tego regionu pozostawiły po sobie ślad w postaci pradawnych ruin, warowni, zamków i pałaców. Atrakcyjne położenie Dolnego Śląska przyciąga co roku wielu turystów. Obok malowniczych gór podziwiać można tu zaciszne doliny, olbrzymie powierzchnie lasów. Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła Europejski Szlak Zamków i Pałaców, na którym znajduje się 21 obiektów

Czym jest Europejski Szlak Zamków i Pałaców?

Dolny Śląsk jest regionem niezwykle bogatym w zamki i pałace, dlatego powstał projekt o nazwie Europejski Szlak Zamków i Pałaców, którego celem jest promowanie niezwykle cennych, wspaniałych budowli, jakimi są tego rodzaju budowle. Wiele z nich wyremontowano i zaadaptowano na hotele i restauracje, lecz są i takie, które wymagają dużych nakładów finansowych, aby przywrócić im dawną świetność. 

Na liście najcenniejszych zabytków znajduje się 21 obiektów, a wśród nich: zamek Grodziec, Kliczków, Czocha, Chojnik, pałac Pakoszów, zamek Wleń, zamek Głogowski, pałac Łomnica, Wojanów, zamek Bolków, Książ, Grodno, Sarny, pałac Kamieniec, zamek Międzylesie, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, zamek w Ząbkowicach Śląskich, pałac Krobielowice, zamek Topacz, zamek w Leśnicy, zamek książęcy w Oleśnicy. 

Turyści, odwiedzający te obiekty, mogą, po pobraniu ulotki Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, zbierać pieczątki odwiedzanych budowli i po odesłaniu ich na adres Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej ubiegać się o otrzymanie certyfikatu z potwierdzeniem przebycia całego szlaku. 

zamek

Najcenniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska

Do największych atrakcji Dolnego Śląska należą między innymi:

  • Zamek Grodziec położony na wzgórzu, który jest wygasłym wulkanem. Budowla istniała już za czasów słowiańskich, kiedy na tym terenie żyło plemię Bobrzan. Swój obecny układ przestrzenny zawdzięcza legnickiemu księciu Fryderykowi I. To jeden z piękniejszych zamków gotycko–renesansowych na Śląsku. Znajduje się około 55 km na północ od Jeleniej Góry. Jego zwiedzanie zajmuje około 2 godzin. Oferuje on także bazę noclegową i wiele imprez. 
  • Zamek Kliczków powstał pod koniec XIII wieku. Został ufundowany przez Bolka I Surowego w celu ochrony ziem przed czeskimi najazdami. Został przebudowany na rezydencję renesansowa przez ród Rechenbergów, którzy otrzymali go od cesarza Rudolfa I. Obecnie w zamku znajduje się hotel, ale udostępniony jest do zwiedzania. 
  • Zamek Czocha to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli. Powstał w 1247 roku  jako obronna warownia na polecenie króla czeskiego Wacława I. Jednak pożar w 1793 roku pochłonął go całkowicie. Po niemal 100 latach odbudował zamek Ernst Gütschow. Obecnie funkcjonuje w nim hotel i ośrodek konferencyjny. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz spacer wokół murów zajmuje około 3 godzin.
  • Zamek Chojnik położony jest na górze o tej samej nazwie. Budowla powstała prawdopodobnie jeszcze przed XIII wiekiem. Natomiast murowany zamek zbudowano na polecenie Bolka II. Jego burzliwa historia spowodowała, że popadł on w ruinę. Dopiero w XIX wieku stworzono w nim schronisko turystyczne, które istnieje do dzisiaj. Co roku odbywa się tutaj turniej rycerski.  Spacer na zamek wraz z powrotem oraz jego zwiedzanie zajmuje około 3 godzin.
  • Pałac Pakoszów położony jest w pobliżu Jeleniej Góry. Został zbudowany w roku 1725 na polecenie Johanna Martina Gottfrieda, który był burmistrzem miasta. Obecnie jest on własnością dawnych właścicieli, którzy urządzili w nim hotel. Budowla nie jest udostępniona do zwiedzania. 
  • Zamek Wleń położony na Górze Zamkowej jest najstarszą tego rodzaju budowlą na Śląsku. Powstała w 1160 roku na miejscu istniejącego tu grodu drewniano – ziemnego, który był otoczony wałem obronnym. Inicjatorem jego powstania był Bolesława I Wysoki. Zamek należał kolejno do Henryka I Brodatego, Bolka II Małego, czy rodziny Haugwitzów. Do czasów współczesnych pozostała baszta i mury, gdyż cały obiekt został zniszczony w 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej. Do miejscowości Wleń najlepiej dojechać z Jeleniej Góry przez miejscowości Siedlęcin, Strzyżowiec i Nielestno. Turyści powinni zatrzymać się na Rynku we Wleniu na bezpłatnym postoju i wyruszyć na pieszą wycieczkę do zamku żółtym i zielonym szlakiem turystycznym. Zwiedzanie zamku Wleń zajmuje około 30 minut. W jego pobliżu znajduje się pałac Lenno, w którym można zamówić pyszną kawę i ciastko. Ze względu na wiele atrakcji warto zarezerwować sobie noclegi we Wleniu w celu zobaczenia wielu atrakcji tego terenu. 
  • Zamek Książ jest najpiękniejszą budowlą, która jest położona w otoczeniu lasów. Powstała prawdopodobnie w XIII wieku z inicjatywy Bolka I Surowego. Kilkukrotnie po zniszczeniach był  odbudowywany i przebudowywany. Najsłynniejszą postacią związaną z zamkiem była księżna Daisy. Warto zaplanować na jego zwiedzanie cały dzień.