Wsparcie psychologiczne z powodu pandemii

Wsparcie psychologiczne z powodu pandemii

Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy ze względu na nią doznali różnych zawirowań w życiu, takich jak utrata pracy, praca w sektorze szczególnie narażonym na zakażenie, czy też ogólny lęk przed zapadnięciem na nową chorobę.

Media również nas nie oszczędzają, codziennie serwując nam komunikaty o nowych zakażeniach i zgonach. Trudno się zatem dziwić temu, że wiele osób szuka w tym trudnym czasie wsparcia u psychologa.

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie?

Zastój gospodarczy, jaki spadł na Polskę w marcu tego roku, pozbawił pracy wielu obywateli, a wielu innych sytuacja zmusiła do walki z wirusem na pierwszym froncie. Towarzyszyły nam liczne obawy związane z wirusem, rozpoczął się szturm na sklepy spożywcze, a strach przed utratą dostępu do żywności i innych niezbędnych produktów zajrzał w oczy praktycznie niemal wszystkim.

Obecnie sytuacja pod pewnymi względami wygląda nieco lepiej – wiele placówek nadal funkcjonuje i powoli uczymy się żyć w nowej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że wszyscy radzą sobie z tym równie dobrze. 

Bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi na co dzień sprawia, że osoby na niego wystawione o wiele bardziej obawiają się o siebie i o swoje rodziny. Izolacja też nie służy nam wszystkim. O ile przyzwyczajeni do niej introwertycy radzą sobie nie najgorzej, o tyle osoby, którym zdarzyła się nawet kilkukrotna kwarantanna, mogą popaść w przygnębienie z powodu zbyt długiego odosobnienia i braku zajęcia. 

Cierpią również osoby starsze. Wszędzie się mówi o tym, by ograniczyć z nimi kontakty, a przecież one często i bez pandemii borykają się z ogromną pustką w czterech ścianach. Nic zatem dziwnego w tym, że coraz więcej osób popada w marazm czy też depresję. 

Jasna strona sytuacji – jak poradzić sobie z trudną rzeczywistością?

Opisane tutaj porady może nie będą szczególnie odkrywcze, lecz niektórym mogą pomóc. To prawda, że na utratę pracy ciężko zareagować entuzjazmem, szczególnie w czasach, gdy zdobycie tej nowej jest o wiele trudniejsze niż na co dzień. Jednak częstsza obecność w domu może pomóc nam w poświęceniu większej ilości czasu rodzinie, za którą tęsknimy na co dzień. Mamy więcej czasu dla drugiej połówki i dzieci, którym zazwyczaj często nie mieliśmy czasu towarzyszyć. Zyskujemy więcej czasu, jaki możemy spożytkować na kontaktach towarzyskich przez np. Skype’a. 

depresja

Istnieją osoby, dla których dłuższy pobyt w domu w wyniku pandemii jest ogromną korzyścią. Mogą one wreszcie zająć się wszystkimi domowymi sprawami, na które na ogół brakowało czasu. Obecnie mamy dostęp do szeregu różnych, bezpłatnych kursów, które pomogą nam podnieść kwalifikacje, co może nam bardzo pomóc, gdy sytuacja wróci do normy. Szukanie pozytywów może być trudne, gdy się cierpi, lecz zawsze warto próbować.

A co robić, gdy nic nie pomaga?

Zdarzają się niestety osoby, którym nie pomaga absolutnie nic. Pamiętajmy o tym, że depresja jest poważną chorobą, która nieleczona może mieć niebezpieczne skutki. Konieczna w takiej sytuacji jest profesjonalna pomoc psychologiczna, dzięki której łatwiej będzie powrócić do normalnego funkcjonowania. W poszukiwaniu dobrego psychologa warto zajrzeć na stronę psycholog Małgorzaty Małek, na której znaleźć można cenne informacje na temat formy udzielanej pomocy, oraz podstawowe informacje na temat terapii poznawczo-behawioralnej. Wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu, a często koniecznością.