Wsparcie rodziny i przyjaciół podczas walki z nałogiem – dlaczego jest takie ważne?

Wsparcie rodziny i przyjaciół podczas walki z nałogiem – dlaczego jest takie ważne?

Walka z nałogiem jest trudna i wymaga wiele samozaparcia. Osoba borykająca się z uzależnieniem nie powinna być wtedy sama. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, którzy będą oparciem w trudnych chwilach, a takich podczas walki z uzależnieniem nie brakuje. Bliscy oraz przyjaciele osób zmagających się z nałogami powinni wiedzieć, jak postępować, aby ich wsparcie przyniosło realne korzyści.

Dlaczego wsparcie bliskich jest ważne dla osób uzależnionych?

Odstawienie używki to ogromny szok dla organizmu. Osoba, która podejmuje decyzję o rozpoczęciu terapii, musi liczyć się z tym, że wiąże się to z ogromnymi wyzwaniami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. W przypadku odstawienia używki takiej, jak np. alkohol, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, które mogą znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Bardzo często ich wystąpienie demotywuje i sprawia, że osoba uzależniona ponownie sięga po alkohol.

Wsparcie emocjonalne osób uzależnionych, które rozpoczęły proces walki z nałogiem, jest bardzo ważne, gdyż pomaga wytrwać w tej trudnej walce. Jest ono niezbędne, gdy uzależniony ma gorsze momenty i traci swoją motywację do walki z nałogiem. Jeśli będzie czuł się wspierany w takich momentach, będzie mu zdecydowanie łatwiej przetrwać trudności i wyzwania. Wsparcie jest także ważne, gdyż daje osobie uzależnionej potwierdzenie, że to, co robi, jest słusznym krokiem. Nałogowcy bardzo często przez długi czas nie dopuszczają do siebie myśli, że są uzależnieni. Nie chcą więc podejmować leczenia, gdyż uważają, że nie jest im potrzebne. Wsparcie bliskich osób jest pomocne w tym, aby pomagali oni utrzymywać poczucie odpowiedzialności za podjęte kroki. W praktyce daje to korzyści w postaci pomocy w utrzymaniu dyscypliny i przestrzegania konkretnych zasad.

Osoby z najbliższego otoczenia najlepiej mogą kontrolować czynniki wyzwalające uzależnienie. Są w stanie powstrzymać nałogowca przed sięganiem po nie. Jeśli stwierdzą, że sytuacja jest szczególnie niebezpieczna i może stwarzać zagrożenie w postaci przerwania abstynencji, są w stanie odpowiednio na to zareagować.

W jaki sposób bliscy mogą wspierać osoby dotknięte nałogiem?

Bliscy osób uzależnionych powinni przede wszystkim okazywać wsparcie oraz zrozumienie. Należy pokazać, że akceptuje się decyzję o wyjściu z uzależnienia i w pełni ją akceptuje. Bardzo istotne jest to, aby okazać bezwarunkowe wsparcie i utwierdzić w przekonaniu, że nawet drobne potknięcia nie są w stanie tego zmienić. Bliscy i osoby z otoczenia uzależnionego wychodzącego z nałogu muszą być przygotowani na to, że w całym procesie będą lepsze i gorsze dni. Nie powinny one jednak zniechęcać przed dalszą walką.

Bliscy muszą przygotować się na to, że będą musieli okazać dużo zrozumienia i wykazać się nie lada cierpliwością. Nie można oceniać ani krytykować, ale należy wysłuchać obaw oraz wszystkiego, z czym boryka się uzależniony. Trzeba przyjąć postawę wspierającą oraz bycia słuchaczem. Uzależnieni bardzo często potrzebują porozmawiać z kimś o tym, co ich przeraża.

alkoholizm

Bardzo istotne jest to, aby nie izolować osoby walczącej z uzależnieniem od innych. Powinna ona uczestniczyć w życiu towarzyskim w takim stopniu, aby różnego rodzaju wydarzenia nie były okazją do sięgnięcia po używki. 

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba zmagająca się z uzależnieniem, która nie jest w stanie sama sobie z nim poradzić, trzeba wyciągnąć pomocną dłoń i nakłonić do podjęcia leczenia. W tym celu należy znaleźć sprawdzony ośrodek leczenia uzależnień. Katowice to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z takiej właśnie pomocy.  Bliscy mogą także współuczestniczyć w całym procesie leczenia. Warto dowiedzieć się, czy można brać udział w spotkaniach, co może być bardzo pomocne dla osób uzależnionych. 

Należy pamiętać, że proces leczenia jest długotrwały, dlatego trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości. Jednak właściwie dobrana terapia i metody leczenia uzależnienia pozwalają wyjść na prostą. Warto więc wspierać bliskich w tej trudnej walce o nowe życie. Wspólne wysiłki mogą przynieść oczekiwane rezultaty i pomóc w wyjściu uzależnienia.