Wybierz architekta, z którym stworzysz wymarzony dom

Wybierz architekta, z którym stworzysz wymarzony dom

Masz w planach budowę domu? Masz pewien pomysł, ale nie jesteś pewny czy jest dobry i chcesz go zweryfikować ze specjalistą?

Wybór odpowiedniego architekta jest bardzo ważny. Przekłada się on potem na cały okres projektowania, prac budowlanych i w końcu finalny efekt. Jak więc wybrać odpowiedniego architekta, by stworzyć dom swoich marzeń? Czym dokładnie kierować się podczas wyboru?

Porządny research podstawą sukcesu do projektu i budowy nowego domu

Które czynniki decydują o wyborze specjalisty z biura architektonicznego? Przed poszukiwaniami warto głęboko zastanowić się nad tym, jakiego typu projekt chcemy zrealizować i do czego będziemy dążyć.

Warto sprawdzić opinie specjalistów w Internecie lub zasięgnąć porady u znajomych, którzy korzystali wcześniej z danego biura projektowego. Współpraca z architektem określa dłuższy okres kolaboracji, więc trzeba mieć pewność co do osoby. Pozytywne odczucia i poprawne stosunki są bardzo ważne, by cały proces projektowy przebiegał w dobrej atmosferze.

Skorzystanie z usług specjalisty pozwoli profesjonalnie zrealizować plan, redukując nieprzewidywalne sytuacje, problemy i dodatkowe koszty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pierwotny zamysł z każdym etapem będzie ewoluował i pod koniec może być przedstawiony w nieco innej, bardziej udoskonalonej formie.

Na co zwrócić uwagę wybierając architekta?

Dobry architekt charakteryzuje się doskonałą znajomością przepisów prawnych i branży architektonicznej. Powinien być na bieżąco ze wszystkimi zmieniającymi się przepisami, aby zagwarantować pełną wykonalność stworzonego projektu.

Co wchodzi w zakres obowiązków architekta? – Architekt zajmuje się przede wszystkim planowaniem koncepcji architektonicznych z uwzględnieniem naszych oczekiwań oraz uwarunkowań planistycznych i architektonicznych terenu.

Opracuje projekt budowlany lub adaptuje projekt gotowy. Zajmuje się przygotowaniem i kompletowaniem dokumentacji projektowej. Jego zadaniem jest uzyskanie niezbędnych opinii i uzgodnień budowlanych oraz nadzór nad wykonaniem robót budowlanych.

Strona internetowa architekta powinna opowiadać jego historię:

  • zawierać portfolio,
  • precyzować podejście do projektowania,
  • pozwolić poznać jego osobowość.

Warto więc dla porównania zapoznać się z wieloma architektami, skontaktować się z nimi i porozmawiać o swoich planach.

Ważną kwestią jest to, czy architekt będzie z nami w kontakcie w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, czy pytań. Stały kontakt pozwoli na weryfikację ewentualnych problemów, co przełoży się na sprawną budowę domu. Można także skorzystać z nadzoru autorskiego, co jest dodatkowo płatne, więc warto na samym początku zapytać o koszty.

Analiza potrzeb i elementy projektu domu

Najważniejsza jest szczegółowa weryfikacja naszych potrzeb jako inwestorów. Dobrze, aby biuro projektowe posiadało własną ankietę z pytaniami, dotyczącymi potrzeb i przyzwyczajeń przyszłych użytkowników. Warto więc przygotować przykładowe zdjęcie z inspiracją, tak aby nie było wątpliwości, w jakim kierunku ma zmierzać projekt.

Wnętrze, jak i układ funkcjonalny domu jest bardzo ważny, ale dobry architekt nie zapomina o otoczeniu. Przed rozpoczęciem pracy, powinien udać się na wizję lokalną lub poprosić nas o wykonanie dokładnej dokumentacji fotograficznej z okolicy. Powinien uwzględnić w projekcie charakter sąsiedztwa, widoki, kierunki świata czy ukształtowanie terenu.

Co jeszcze powinno znaleźć się w projekcie? Aby projekt budowlanego zsynchronizowany był z rzeczywistymi możliwościami, ważne  jest sporządzenie projektu wnętrz wraz z instalacją elektryczną. Na etapie wylewania fundamentów ekipa budowlana będzie mogła od razu przejść do instalacji, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego kucia i uszkodzenia przy tym izolacji.

wybór architekta

Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu?

Przed rozpoczęciem budowy należy zasięgnąć po opinię geotechniczną. Koszt takich badań jest stosunkowo niewielki, ale dzięki nim otrzymujemy podstawowe informacje na temat gruntu, na którym ma stanąć dom. Dowiemy się między innymi o tym, jaki jest poziom wód gruntowych oraz jakie są dokładnie warstwy gruntu.

Warto zobaczyć budynek w formie modelu 3D lub najlepiej na wizualizacji. Dobrze jest zweryfikować swoje wyobrażenia. Dzięki temu łatwiej też jest wyłapać błędy projektowe, które zostały przeoczone na rysunkach 2D.

Udana współpraca z architektem z biura projektowego w dolnośląskim powinna opierać się na szczerości i dobrej komunikacji. W końcu chodzi o zrealizowanie wielkiego przedsięwzięcia. Dobry fachowiec będzie w stanie profesjonalnie zawsze coś doradzić w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów i wesprzeć poszczególne etapy budowy naszego domu.