Wyposażenie malarskie

Wyposażenie malarskie

Podstawą wyposażenia każdego artysty są farby, które powinny być właściwe dopasowane do techniki malarskiej i rodzaju powierzchni, jaką mamy zamiar pokryć za ich pomocą. Oczywiście, z odnalezieniem idealnego typu farby, który spełniłby nasze oczekiwania nie będzie najmniejszego problemu, bowiem w licznych sklepach malarskich nie brakuje akcesoriów dla plastyków, a nawet można śmiało rzec, że od ich nadmiaru może rozboleć nas głowa.

Z pewnością, najbardziej znane są farby wodne, czyli słynne akwarele, które są odpowiednie do tworzenia dzieł na papierze, o czym niejednokrotnie mogli się przekonać choćby uczniowie na zajęciach plastycznych w szkole. Nie mniej znane są również farby olejne, głownie wykorzystywane w budownictwie. Ponadto, warto także wspomnieć o farbach lateksowych, które są rozcieńczane za pomocą naturalnego rozpuszczalnika, jakim jest woda. Natomiast do malowania mebli naddają się nowoczesne farby kryjące, doskonale chroniące drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym, nie można pominąć gwaszy mających rewelacyjne właściwości kryjące, których tańsze odpowiedniki są znane jako farby szkolne lub plakatówki sprzedawane w słoiczkach lub w tubach.

Poza tym, każdy malarz nie obejdzie się bez tradycyjnych pędzli, za pomocą których rozprowadza farby na podobraziu malarskim. Warto podkreślić to, iż mogą być one wykonane z naturalnego lub syntetycznego włosia. Ponadto, ich asortyment jest niezwykle bogaty, bowiem wyróżniamy pędzle o różnej długości, grubości i odmiennym kształcie. Oprócz tego, każdy szanujący się malarz w swojej pracowni musi bezwzględnie posiadać sztalugi na obrazy, szufelki do farb, niezliczoną ilość pojemniczków do mieszania pigmentów i rozpuszczalników, a także kleje, lakiery, ramy, płótna oraz paletę malarską.
Natomiast osoby, które nie są zwolennikami malowania za pomocą farb, mają jeszcze do dyspozycji pastele, kolorowe flamastry, rysiki czy też preparaty w sprayu wykorzystywane do tworzenia oryginalnego graffiti. Ponadto, w ostatnim czasie jest w modzie łączenie różnych technik malarskich, w wyniku którego twórcy uzyskują dzieło o niezwykłych wartościach artystycznych.

Źródło zdjęcia: wikimedia.org