Z jakich części składają się zegarki?

Z jakich części składają się zegarki?

Czy wiesz, że zegarki na rękę zaczęto nosić dopiero pod koniec XIX wieku? Wcześniej noszono je w kieszeni, więc dylemat, na której ręce nosić zegarek nie dotyczył ówczesnych mieszkańców. Obecnie, zegarki dla kobiety i mężczyzny różnią się często wyglądem, ale nie różnią się mechanizmem działania. Sprawdźmy, z jakich części składa się zegarek.

Budowa zegarka naręcznego

Zegarki na rękę to częsty element biżuterii, który uwielbiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zegarki dla dziewczynek i młodszych chłopców to także nierzadko prezent na różne uroczystości. Jedni z nas uwielbiają zegarki za ich praktyczne możliwości, inni za biżuteryjny charakter. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie swojego idealnego zegarka należy poznać jego budowę.

Zegarek naręczny to z pewnością gadżet, który warto mieć, dlatego ważne, aby wybrać dla siebie idealny model. Patrząc na godzinę, nie zastanawiamy się, jak to możliwe, że wskazówki się przesuwają, wskazując prawidłową godzinę. A budowa zegarka skrywa pewne tajemnice, które warto poznać.

zegarek

Wewnętrzne części zegarka na rękę

To dzięki mechanizmowi zegarek naręczny wskazuje czas. Mechanizm zegarka zależy od danego modelu, ale zazwyczaj opiera się na zjawiskach elektrycznych lub mechanicznych. Jaki mechanizm w zegarku wybrać, dowiesz się za chwilę. W skład mechanizmu wchodzą: tourbillon, balans, wychwyt, przekładnia chodu, przekładnia przyspieszająca, sprężyna włosowa, balans, koło wychwytowe, kotwica, palety, mostek i wałek.

Zewnętrze części zegarka na rękę

  • koperta – to podstawowa część mechanizmu w każdym zegarku. Najpopularniejsze są zegarki z okrągłą kopertą, ale dostępne są też inne kształty. W kopercie znajduje się mechanizm, który umożliwia poruszanie się wskazówek;
  • koronka – dzięki niej jest możliwe ustawianie wskazówek i nakręcanie zegarka mechanicznego, koronka zazwyczaj znajduje się na wysokości godziny trzeciej;
  • tarcza – to właśnie na tarczy zegarka widać godziny i minuty, na niej przymocowane są wskazówki;
  • indeks – cyfry rzymskie lub arabskie, które oznaczają godziny i minuty;
  • szkiełko – zabezpiecza tarczę zegarka przed dostaniem się do wewnątrz kurzu i brudu, najtańsze jest szkiełko plastikowe, najpopularniejsze szkiełko mineralne, a najbardziej luksusowe szkiełko szafirowe;
  • dekiel – spodnia część zegarka, która dotyka skóry. Zazwyczaj na deklu znajdują się informacje o producencie, kodzie produktu i innych ważnych informacjach;
  • dodatkowe funkcje, np. datownik.

zegarek

Jaki mechanizm zegarka wybrać?

Mechanizm to najważniejsza część zegarka. Dzięki niemu nasz zegarek naręczny pokazuje właściwą godzinę na tarczy. W zależności od potrzeb i budżetu wyróżnia się:

  • zegarki z mechanizmem kwarcowym

Zegarki na baterię, czyli zegarki kwarcowe to najdokładniejsze ze wszystkich zegarków naręcznych. Nie trzeba ich regulować, a zawsze pokazują prawidłową godzinę.

  • zegarki z mechanizmem manualnym

Zegarki manualne naręczne wymagają stałej regulacji i nakręcania.

  • zegarki z mechanizmem automatycznym

To idealne rozwiązanie dla osób, które zapominają o zmianach czasu. Zegarek automatyczny uruchamia się za każdym razem, kiedy szczęśliwy posiadacz poruszy ręką. Mimo że zegarek nakręca się samoistnie, zawsze wskazuje prawidłową godzinę.

Zegarki to piękna biżuteria. Wielość dostępnych wzorów i kolorów umożliwia wybranie dla siebie idealnego modelu. Różne kształty tarczy, ciekawe cyberblaty i paski do wyboru oraz części do zegarków wielu znanych i cenionych producentów znajdziesz na oldwaches.pl.