Z jakiego materiału powinna być obroża dla psów?

Z jakiego materiału powinna być obroża dla psów?

Obroża jest elementem, dzięki któremu mamy większą szansę kontrolować głowę psa. Dlatego też jest ona szczególnie zalecana w przypadku psów dużych i agresywnych, pytanie tylko… czy słusznie? W jakich przypadkach sprawdzą się obroże dla psów i z jakich materiałów powinny one być wykonane, aby zapewniały pupilom komfort?

Dla jakich psów należy zakładać obroże? 

Utarło się, że obroża powinna być głównym wyborem w przypadku psów dużych, a także tych ze skłonnością do agresji. Z jednej strony jest to słuszny argument, dlatego że obroża daje kontrolę nad głową, a to w niej znajdują się wszelkie narządy odpowiadające za decyzje psa. Niemniej jednak nie można lekceważyć pewnego ważnego aspektu. 

Psy duże i te ze skłonnością do agresji są na ogół dosyć silne, a to prowadzi do klasycznej sytuacji, kiedy próbują one zerwać się z obroży, a właściciel dodatkowo je odciąga. Sytuacja taka stwarza zagrożenie uszkodzenia szyi lub nawet problemów z kręgosłupem. Nie jest to zbyt popularna praktyka, lecz dobrym rozwiązaniem w takim przypadku mogą być odpowiednie szkolenia, które pozwolą zarówno psu, jak i właścicielowi nabrać odpowiednich praktyk względem poruszania się na smyczy. 

Po czym poznać dobrą obrożę dla psa?

Obroża dla psa nie jest zła sama w sobie, lecz może się taka stać, jeśli będzie niewłaściwie dobrana i nieprawidłowo użytkowana. Aby tego uniknąć, warto zwrócić uwagę na opisane poniżej aspekty.

dobranie obroży dla dużego psa

Rodzaj zapięcia obroży dla psa

Główne rodzaje zapięcia to metalowe, na klamrę oraz półzaciskowe. Zapięcia metalowe są solidne, umożliwiają regulację, czy też nawet w miarę możliwości zrobienie kolejnej dziurki, jeśli obroża jest za luźna lub zbyt ciasna. Jest ona jednak kiepskim rozwiązaniem w przypadku niecierpliwych psów. 

W takim przypadku lepiej sprawdzą się klamry, których zapięcie trwa znacznie krócej. Tutaj jednak warto uważać i wybrać obrożę z klamrą dobrej jakości, by pies przypadkiem nie wyswobodził się w najmniej oczekiwanym momencie.

Inną propozycją jest obroża półzaciskowa, która nieco ściska psa, gdy ten zaczyna zbyt mocno ciągnąć smycz. Jest ona wyposażona w specjalne kółko, które uniemożliwia zbyt duży zacisk i nie stwarza ryzyka uduszenia psa.

Szerokość obroży dla psa

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, jakie trzeba uwzględnić podczas dobierania obroży. Zbyt wąska stwarza ryzyko wpijania się w szyję, a zbyt szeroka będzie nadmiernie krępowała ruchy psa i wywoływała dyskomfort. 

Zaleca się, aby obroża dla psa obejmowała dwa kręgi szyjne, niemniej jednak jest to zalecenie zbyt ogólne, by znalazło zastosowanie u wszystkich psów. Dlaczego? Otóż liczy się również anatomiczna budowa ciała u psów poszczególnych ras. Niektóre rasy mogą potrzebować np. obroży zwężanej na kręgach, a inne – znacznie węższej lub szerszej, niż to wynika ze standardowych zaleceń. Dlatego zawsze, gdy masz wątpliwości, zapytaj o poradę w zaufanym sklepie zoologicznym. 

wytrzymała obroża dla dużego psa

Regularna kontrola regulacji

Raz dobrany wymiar obroży może ulec zmianie, co oznacza, że czasem może ona wymagać poluzowania lub zaciśnięcia. U szczeniąt warto sprawdzać zaciśnięcie obroży co kilka dni, aby przez szybki wzrost nie zaczęły się one dusić. Obroża może się też zwyczajnie poluzować podczas codziennych aktywności lub nawet całkowicie wyrobić – wówczas przydatna jest wymiana na nową. 

Jaki materiał obroży dla psa będzie najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy pies może wykazywać awersję do zupełnie innego materiału, zatem dobór najlepszej obroży często odbywa się metodą prób i błędów. Częstym wyborem są obroże skórzane, lecz zdarzają się osoby, które nie kupują wyrobów z tego materiału ze względów etycznych. 

Dobrym rozwiązaniem są obroże, które nie mają właściwości farbujących i nie powodują uczulenia. Niezbyt zalecane mogą być zatem obroże barwione niskiej jakości, które mogą farbować skórę i sierść psa, powodując podrażnienia.  Jednak to nie oznacza, że nie można zakupić kolorowej obroży dla psa, dokonując zakupu trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału i barwnika.

Obroże metalowe nie są pożywką dla bakterii, lecz niektóre psy mogą wykazywać uczulenie na materiały, z których zostały wykonane, m.in. na nikiel. Irytujące może być również brzęczenie metalowych ogniw, szczególnie z uwagi na dużą wrażliwość zmysłu słuchu u psa.

Dobór dobrej obroży dla psa to temat rzeka, jeśli jednak chcesz wybrać tę najlepszą, zaopatruj się wyłącznie w zaufanych miejscach. Jednym z nich jest sklep Furkidz.