Zabawki kreatywne i ich rola w rozwoju dzieci

Zabawki kreatywne i ich rola w rozwoju dzieci

We wszystkich przedszkolach, sale wyposażone są w różnego rodzaju zabawki. Wszystkim znane są pluszaki, klocki, lalki, samochodziki czy puzzle. Jednak dzisiaj dużą popularnością cieszą się zabawki kreatywne, które mają wiele funkcji. Przede wszystkim, służą one do zabawy. Dzieci lgną do nowoczesnych zabawek, więc warto je stosować, ze względu na ich funkcje. Kreatywne zabawki i gry, mogą uczyć dzieci np. nowych nazw. Maluchy również dowiadują się ciekawostek dotyczących życia codziennego. Jako że małe dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę, warto zapewnić im dostęp do gier, które pobudzą ich wyobraźnię i kreatywność.

Kreatywne zabawki w przyswajaniu umiejętności

Rozwój dzieci jest szczególnie istotny w najmłodszych latach. To wtedy maluchy zaczynają poznawać świat i dowiadywać się mnóstwa nowych rzeczy. Wiedza, jaką przyswajają, powinna tyczyć się najważniejszych rzeczy. Kreatywne zabawki i gry są różnorodne – każde dziecko może więc znaleźć odpowiedni rodzaj rozrywki dla siebie. Często, zabawki takie pozwalają dzieciom odkryć swoje pasje. Gry, w których udział może brać większa ilość dzieci, jest szczególnie lubiana przez maluchy. Dzieci bowiem lubią wykazywać się wiedzą – czują się wtedy ważne.

Przedszkola obecnie zakupują zwykłe zabawki oraz te, które rozwijają w dzieciach pasje  pozwalają im ćwiczyć małą motorykę dłoni. Często spotykanymi zabawkami są specjalne zestawy do lepienia ze sztucznej gliny lub gumy, lub – dla dziewczynek, do robienia biżuterii dziecięcej. Maluchy lubią pomagać w domu, dlatego w przedszkolu należy nauczyć je, jak wykonywać niektóre czynności w sposób prawidłowy. Dyrektorzy wielu przedszkoli zaopatrują sale przedszkolne i świetlice również w tablice magnetyczne, do których przyczepia się magnesy z obrazkami. Wszelkie dźwiękowe puzzle, plastikowe narzędzia czy garnki, pozwalają dzieciom opanować podstawowe ruchy takie jak chwytanie, przestawianie i podnoszenie. Dzięki prawidłowo wykonywanym zadaniom, maluchy znacznie szybciej mogą nauczyć się stabilnych ruchów.zabawki kreatywne liger

Zabawki kreatywne i edukacyjne znajdziecie w dobrych sklepach – także w internecie. Sklep Liger.net.pl oferuje szeroki wybór zabawek oraz pomocy dydaktycznych, dzięki którym rozwój dziecka zostanie pogłębiony przez specjalnie zaprojektowane zabawki, umożliwiające przyswajanie nowych umiejętności.

Inny rodzaj zabawek kreatywnych to układanki 3D, puzzle oraz układanki polegające na wpasowaniu odpowiednich części w obrazek. Dzieci dzięki nim nauczą się tego, gdzie mieszkają zwierzęta, jakie elementy znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach w gospodarstwie domowym. Dodatkowo, gry i zabawki kreatywne takie jak domino, patyczki – bierki czy układanki logiczne (np. Tangram), mogą nauczyć je logicznego myślenia. Warto również dodać, że zabawki kreatywne wpływają na myślenie dziecka i na każdy aspekt dotyczący jego rozwoju.

Czy warto inwestować w zabawki kreatywne?

Odpowiedź zawsze będzie brzmiała „Tak”. Nie każdy maluszek posiada we własnym domu rozmaite kreatywne zabawki. Dzieci, które mają do nich dostęp jedynie w przedszkolu, mają szansę z nich korzystać jedynie podczas przebywania w nim. Warto więc przeznaczyć odpowiednią kwotę na zaopatrzenie sal przedszkolnych, by każde dziecko mogło rozwinąć swoje pasje i umiejętności. W dzisiejszych czasach, dostęp do takich zabawek jest bardzo szeroki. Rola zabawek kreatywnych jest znana wszystkim pedagogom, psychologom oraz wychowawcom i rodzicom. Trzeba więc zadbać o rozwój dzieci i zapewnić im jak najlepsze zabawki, które oprócz funkcji rozrywkowej, nauczą ich wielu rzeczy. Przedszkole jest miejscem, do którego dzieci chodzą codziennie oprócz weekendów. Czas spędzany w przedszkolu służy na przebywanie z rówieśnikami, zabawę oraz zdobywanie wiedzy na temat otaczającego nas świata. Dzieci, mające dostęp do gier kreatywnych, będą mogły rozwijać swoje pierwsze pasje.