Zakładanie trawników – kiedy najlepiej to robić?

Zakładanie trawników – kiedy najlepiej to robić?

Według znawców i specjalistów z doświadczeniem, trawnik należy siać na przełomie kwietnia i maja, a później od sierpnia do końca października. Zależy też, z jakim rodzajem wysiewu mamy do czynienia. Istnieją bowiem dwa rodzaje wysiewu – z siewu i z rolki.

Wybierając porę na sianie trawnika musimy być bardzo uważni. Jeżeli wybierzemy zbyt wczesną lub późną porę roku na zakładanie trawnika, możemy spotkać się z wahaniami pogody. Późną jesienią może pojawić się znaczne obniżenie temperatury. Młode nasiona i źdźbła mogą ulec wyniszczeniu, gdyż nie są one tak bardzo odporne na ekstremalną temperaturę. Natomiast, jeżeli wybierzemy gorące lato, zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do wysuszenia ziaren, co za tym idzie – trawnik nie będzie wyglądał na odpowiednio zadbany. Z kolei pora deszczowa może wypłukać nasze nasiona i efekt, który uzyskamy nie będzie zadowalający.

zakładanie trawnikaJakie narzędzia mogą okazać się niezbędne?

Przy zakładaniu trawnika może nam się przydać przede wszystkim glebogryzarka. Ma ona wiele funkcji przy uprawie roli. Może ona przydać się w momencie, gdy nasza gleba jest zbyt piaszczysta lub na odwrót – zbyt gliniasta i potrzebujemy ją wymieszać, żeby zasianie trawy było możliwe. Dzięki niej możemy również pozbyć się wszystkich chwastów, które znajdują się w naszej ziemi. Jeżeli chcemy uczynić naszą glebę bardziej kwasową lub zasadową, glebogryzarka może okazać się w tej roli niezastąpiona – mieszanie gleby z dodatkiem nawozów czy torfów.

Trawa „z rolki” czy z siewu?

Trawa z rolki jest bardzo szybkim i wygodnym wyjściem. Jeżeli bardzo zależy nam na czasie i nie chcemy czekać ponad miesiąc czasu, żeby mieć przepiękny trawnik – możemy jak najbardziej użyć tej metody siania trawnika. Jednak należy pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na siew trawy metodą z rolki, to kupując rolkę nie można jej długo przetrzymywać.

Jeżeli zakupiona przez nas rolka będzie musiała poczekać parę dni na zasianie, nie może pozostać zwinięta. Może to sprawić, że nasiona zaczną powoli gnić, a końcówki źdźbeł ulegną wysuszeniu i zaczną się kruszyć. Jeśli wiemy, że trawa nie zostanie posadzona dziś, musimy rozwinąć taką rolkę i delikatnie zraszać ją parę razy na dobę. Dobrą stroną siania trawnika w ten sposób jest to, że będziemy mieli nasz wymarzony trawnik w jeden dzień.

Metoda zakładania trawnika z siewu jest metodą naturalną, trudniejszą i wymagającą więcej czasu. Na początek należy zapoznać się z rodzajami gleby i jej odpowiedniego odczynu do siania nasion. Później z tą wiedzą trzeba przygotować glebę do użytku, ale najpierw konieczne jest oczyszczenie gleby ze wszystkich liści, kamieni, chwastów i ewentualnych śmieci. Nasiona muszą być dobrane do rodzaju naszej gleby. Następnym krokiem jest odpowiednie nawiezienie terenu, na którym ma niedługo wyrosnąć trawnik. Podlewanie, koszenie trawy i dbanie o jej wygląd i funkcjonalność jest kolejną sprawą, której trzeba doglądać systematycznie.