Zapalenie ucha środkowego to choroba, która sporadycznie występuje u osób dorosłych, zdecydowanie częściej występuje u dzieci w różnym wieku. Szacuje się, że ponad połowa dzieci przechodzi przez zapalenie ucha w ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia.
Jakie są objawy tego problemu i jak rozpoznać szybko zapalenie ucha u dziecka? Jaki proces leczenia jest najskuteczniejszy i dlaczego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i do jakiego lekarza koniecznie udać się z maluchem, aby szybko i skutecznie uśmierzyć jego ból i skrócić jego cierpienie spowodowane tym nieprzyjemnym schorzeniem, które powoduje u dziecka naprawdę duży dyskomfort.
Przyczyny występowania zapalenia ucha środkowego mogą być bardzo różne. Najczęstszą z nich jest infekcja górnych dróg oddechowych. Z racji, iż trąbka w uchu u dzieci ma nieco inny kształt niż u dorosłych, to zdecydowanie łatwiej jest o rozwinięcie się infekcji w zapalenie ucha. Przebiega ona poziomo i łączy błonę bębenkową z gardłem. W dodatku jej ujście w gardle jest otwarte cały czas, co znacznie przyspiesza rozwijanie się i przenoszenie infekcji. Oznacza to, że głównym powodem występowania tego problemu u dzieci jest ich anatomia, która na szczęście zmienia się wraz z wiekiem – z tego powodu zapalenie ucha środkowego występuje u dorosłych zdecydowanie rzadziej niż u dzieci.
Oczywiście powodów powstawania tego schorzenia u maluchów jest zdecydowanie więcej, choć anatomia ucha u dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn i odpowiada za około 90% przypadków. Wśród nich 70% jest spowodowana przez te same bakterie, które odpowiadają za zapalenie krtani czy gardła. Przyczyną tego problemu mogą być także wirusy, jednak te występują zdecydowanie rzadziej, a przebieg takiego zapalenia ucha środkowego jest zdecydowanie mniej przyjemny. W wyniku działania bakterii powstaje wysięk, a także zapalenie i obrzęk błony śluzowej ucha, który powoduje duży dyskomfort. Z tego powodu dochodzi także do zaburzenia ciśnienia wewnątrz ucha, co dodatkowo sprawia, że dziecko czuje się bardzo nieprzyjemnie, a choroba powoduje u niego ogromny ból i dyskomfort, który często doprowadza malucha do płaczu.
Samodzielne diagnozowanie zapalenia ucha u dziecka jest niemożliwe, dlatego koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i na jej podstawie dopasuje proces leczenia. Bardzo ważne jest, aby laryngolog dokładnie obejrzał uszy maluszka, nawet jeśli będzie dla niego to nieprzyjemne. Dzięki temu będzie w stanie on stwierdzić, jaka jest przyczyna problemu i na tej podstawie dopasuje on leki, które pozwolą na stosunkowo szybkie pozbycie się tego problemu. Należy pamiętać, że w przypadku zapalenia ucha u dziecka bardzo ważne jest szybkie działanie. Ten problem jest dla malucha bardzo bolesny i powoduje ogromny dyskomfort, a nieleczone zapalenie ucha może prowadzić do poważnych powikłań.
Nie zwlekaj, jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, umów się na jak najszybszą wizytę do laryngologa ze swoim dzieckiem. Specjalista sprawdzi, co jest powodem bólu ucha i przepisze mu odpowiednie leki, które pozwolą na pozbycie się obrzęku i wysięku, który powoduje spory dyskomfort oraz złagodzą stan zapalny, pozbywając się odpowiedzialnych za niego bakterii lub wirusów i sprawiają, że Twoje dziecko znowu będzie zdrowe jak ryba i pełne energii do zabawy. Z uśmiechem na twarzy, zamiast ze smutnym grymasem bólu.