Wiele jest zbóż, które można sadzić w trakcie trwania zimniejszych miesięcy. Wiele jest zbóż, które zdecydowanie preferują raczej chłodniejszy klimat, aby im towarzyszył. Jakie zatem zboża można sadzić wtedy, gdy jest zimno? Co wykiełkuje ci i wyrośnie, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg? W jakie zboża można inwestować we wrześniu? Oto niewielki poradnik dotyczący tego, co możesz sadzić nawet we wrześniu i mieć pewność, że ci to wyrośnie?
Jęczmień, to pierwsze zboże, które należy zasiać we wrześniu. W zależności od tego, w jakim regionie Polski się znajdujesz, jęczmień możesz posadzić od 10 do 15 września na wschodzie kraju, od 12 do 18 września w centrum i od 16 do 20 września na zachodzie. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że takie zboże, jakim jest jęczmień, potrzebuje bardzo dobrej jakości gleby. Tylko w taki sposób jest ono w stanie dać dobre, duże i wysokie plony.
Kolejnym zbożem, które również może być posiane we wrześniu jest pszenica. Tak samo, jak w przypadku jęczmienia, tak i tutaj, pszenica musi być wysiewana w różnych momentach września, w zależności od tego, w jakim regionie Polski mieszkasz. Tak samo, jak jęczmień, pszenica bardzo lubi gleby wysokiej jakości. Tutaj jednak należy także zwracać uwagę na jakość samych ziaren – ponieważ ich czystość powinna mieć 98% lub nawet więcej, a z kolei ich wilgotność powinna być utrzymywana na wysokości 15% lub mniej.
Ostatnim zbożem, jakie może być wysiane w zimniejszych miesiącach, takich jak wrzesień, jest żyto. Ogromną zaletą żyta jest fakt, że nie jest ono tak wybredne w wyborze gleby, jak pszenica czy jęczmień. Można go sadzić nawet w średniej jakości glebach, a i tak na nich wyrośnie. To samo tyczy się nawożenia tego zboża, tutaj także ma najmniejsze wymagania ze wszystkich.
Tak, głębokość, na której będą posadzone zboża, jest ważna. Nasiona nie mogą znaleźć się zbyt głęboko, ani zbyt blisko powierzchni. Jak zatem należy siać takie zboża, jak jęczmień, pszenicę czy żyto? Po pierwsze jęczmień powinien być sadzony na głębokości od 3 do 4 cm. Rozstaw rzędów z jęczmieniem powinien natomiast wynosić centymetrów 12.
Jeżeli chodzi o pszenicę, to powinna zostać ona posadzona na głębokości od 2 do 4 cm, mniej więcej 12 cm od siebie. Dzięki temu rośliny będą w stanie prawidłowo się rozwijać. Z kolei, jeżeli chodzi o żyto, to sieje się je na głębokości od 2 do 3 cm. Odległość pomiędzy rzędami posadzonego żyta powinna wynosić z kolei do 10 do nawet 16 cm! Jednak nie należy siać go rzadziej, ani gęściej.
Jak widać, na zimę można sporo rzeczy jeszcze posiać. Zarówno jęczmień, jak i pszenica oraz żyto, posadzone we wrześniu wyrosną jeszcze zanim zaczną się największe mrozy. Warto jest więc ten czas wykorzystać i właśnie w takie zboża zainwestować.
Oczywiście, aby zboża rosły jeszcze lepiej, warto jest też je nawozić specjalnymi nawozami. Dzięki temu plony będą nie tylko duże, ale także wysokie.
Wsparcie w zakresie rolnictwa zapewnia Jaskot – maszyny rolnicze najlepszych marek.