Ekstremalnie czy rekreacyjnie? Rower górski dla każdego!

Ekstremalnie czy rekreacyjnie? Rower górski dla każdego!

Rowery górskie spotykane są obecnie nie tylko na skalistych trasach, ale również w środku miasta. Ten popularny przed wieloma latami prezent komunijny, wciąż ma swoich wiernych fanów. Spora dawka adrenaliny, pot, energia- to tylko niektóre profity jakie może nam przynieść uprawianie sportów ekstremalnych z wykorzystaniem wcześniej wspomnianego jednośladu. Jeżeli jednak wolimy spokojną aktywność fizyczną, rower górski też jest dla nas. Świetnie sprawdzi się na żwirowych drogach czy na nierównym asfalcie. Komfort jazdy- przede wszystkim on jest dla nas najważniejsze i właśnie to zapewni nam dobrze dobrany rower górski. Jak wybrać model idealny dla nas? To nic trudnego!

Z podstawowych rodzajów rowerów najczęściej wyróżniamy rowery crossowe, trekkingowe i górskie. Pamiętajmy jednak, że to te ostatnie są niezwykle uniwersalne i zapewnią nam zaskakującą wygodę podczas użytkowania. Mimo, że na rynku możemy znaleźć specjalistyczne rowery o wartości samochodu, warto zostawić je doświadczonym wyczynowcom, a samemu zainwestować w coś nieco tańszego, ale równie wysokiej jakości.  Za 1,5 tysiąca może udać nam się kupić niezły sprzęt do jazdy czysto rekreacyjnej, który zaskoczy nas swoją trwałością. Ciekawym miejscem do zakupu dobrego modelu roweru górskiego jest sklep PM Bike, który oferuje rowery górskie takich marek jak Kross, Haibike, GT czy Trek [zobacz więcej tutaj: https://www.pmbike.pl/rowery-gorskie].

Podczas zakupu przemyślmy każdy element naszego roweru. Odnośnie ramy, na rynku rządzi aluminium. Jest ono tanie i lekkie. Ramy dobierane są wielkością do wzrostu. Pamiętajmy, że źle dobrana rama może być przyczyną zmniejszenia sterowności, a w konsekwencji może nawet doprowadzić do wypadku.  Wybierając siodełko również dobierzmy je pod siebie. Miękkie, żelowe siodełka będą dobre na długie, rekreacyjne wyjazdy, natomiast modele wąskie i twarde sprawdzą się dla wyczynowych sportowców. Kola rowerów górskich są zazwyczaj mniejsze. Nie chodzi przecież o rozwijanie prędkości, ale o pokonywanie przeszkód.

Jednak specjalnie pod swoje wymaganie można zakupić koła o większej średnicy np. popularne obecnie 28 cali. Odnośnie amortyzatorów, w niższej klasie cenowej możemy liczyć tylko na te sprężynowe. Amortyzatory powietrzne to już zdecydowanie droższa zabawa. Każdy z nas, świetnie zdaje sobie sprawę z tego jak ważne są hamulce. Wersja tarczowa jest ceniona za niezwykłą skuteczność i dobre działanie mimo bardzo złych warunków atmosferycznych. Są one niestety znacznie cięższe i droższe. Jeżeli nie wybieramy się na ekstremalne skalne ścieżki rowerowe, hamulce szczękowe będą świetnym substytutem.

górski rower

Podczas wybierania odpowiedniego modelu naszego roweru, pomocny może okazać się specjalista obejmujący zazwyczaj stanowisko sprzedawcy w sklepach rowerowych, który powinien być osoba kompetentną w tej kwestii. Poza jakością, rowery różnią się:

  • konstrukcją
  • wyposażeniem,
  • stylistyką,
  • wytrzymałością
  • rodzajem napęd

Czasami samemu trudno o wszystkim zdecydować samemu. Podczas zakupu koniecznie wspomnijmy kto będzie korzystał z danego roweru.

Najlepiej, jeśli ta osoba będzie obecna podczas zakupów. Specjalista dobierze idealny jednoślad nie tylko pod względem cenowym. Dla dziecka dobierze rower z możliwością dużej regulacji wysokości, a dla osoby otyłej rower ze wzmocnioną ramą i kołami.

W momencie, kiedy zostaniemy już szczęśliwymi posiadaczami swoich wymarzonych dwóch kółek postarajmy się korzystać z nich jak najczęściej. Długie wycieczki rowerowe będą efektywnie poprawiały wydolność naszego organizmu oraz zredukują stres, na który jesteśmy codziennie narażeni. Osoby odchudzające z pewnością szybko dostrzegą efekty systematycznego treningu cardio wykonanego podczas dalekich wyjazdów. Taki rower idealnie zadba o kondycję fizyczną osób starszych, nie narażając ich na obciążenie stawów.