Czy filtr kieszeniowy do kabiny lakierniczej – czy jest odpowiedni?

Czy filtr kieszeniowy do kabiny lakierniczej – czy jest odpowiedni?

Kabiny lakiernicze to w wielu miejscach pracy ogromne usprawnienie dla biznesu. Nie tylko przyspieszają pracę, ale również zwiększają jej efektywność – zwłaszcza w takich miejscach, gdzie lakierowanie powierzchni i przedmiotów trwa nieustannie. Jednakże lakierowanie powierzchni jest niezwykle szkodliwe, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie kabin lakierniczych.

Pyły występujące w proszku lakierniczym są niezwykle szkodliwe dla zdrowia, a także życia osoby, która mogłaby je wdychać. W tym celu wprowadzono obowiązek montażu odpowiednich filtrów w kabinach lakierniczych, które skutecznie niwelują ryzyko związane z pracą w pyle lakierniczym. Jakie filtry sprawdzą się w kabinach do lakiernictwa? Czy filtr kieszeniowy będzie odpowiedni do kabiny lakierniczej?

Filtr kieszeniowy do kabiny lakierniczej – warto?

Filtry lakiernicze, jakie montuje się w lakierniach mają za zadanie wyłapywanie tzw. mgły lakierniczej, która pojawia się przy stosowaniu lakierów proszkowych. Najczęściej sprawdzają się one w warsztatach lakierniczych, gdzie malowane są części maszyn rolniczych, samochody, okna czy meble. Obecnie na rynku wyróżnia się wiele filtrów lakierniczych, które są montowane w kabinach w lakierowniach, jednakże każdy służy do czegoś innego i zapewnia różne stopnie bezpieczeństwa.

filtr do lakierni

Filtry, w tym właśnie filtry kieszeniowe, są niezbędne w miejscach takich jak kabiny lakiernicze. Bez nich praca w nieodpowiednich warunkach jest niebezpieczna dla zdrowia ze względu na unoszący się wszędzie pył. Filtr kieszeniowy zapewnia bezpieczeństwo w komorach lakierniczych, gdyż wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się na jego powierzchni.

Charakterystyka filtra kieszeniowego

Filtr kieszeniowy w kabinie lakierniczej należy do jednych z podstawowych filtrów, które zabezpieczają zdrowie i życie ludzi podczas ich codziennej pracy. Filtry kieszeniowe są niezwykle uniwersalne, dzięki czemu można stosować je nie tylko w kabinach lakierniczych, ale również w innych miejscach, które wymagają zabezpieczenia przed pyłem i kurzem. 

Filtr kieszeniowy ze względu na swoją specyficzną budowę separuje szkodliwe cząsteczki z powietrza. Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów filtrów kieszeniowych, które różnią się między sobą ilością kieszeni. Standardowe wymiary filtra to 592×592 przy długości kieszeni 300 mm lub 287×592, gdzie kieszeń ma 600 mm długości. Filtry kieszeniowe mogą mieć także właściwości antystatyczne lub być odporne na wysokie temperatury, co przydaje się w niektórych gałęziach przemysłu.

filtr kasetowy do lakierni czy się nadaje

Zastosowanie filtra kieszeniowego w kabinie lakierniczej

Filtry kieszeniowe stosowane w kabinach lakierniczych pełnią funkcję filtrów wstępnych oraz końcowych w instalacjach wentylacyjnych. Można je spotkać również w innych pomieszczeniach, które znajdują się w tym samym budynku, co kabiny lakiernicze ze względu na to, że małe cząsteczki pyłu łatwo się przemieszczają. Filtry kieszeniowe znajdą w takim razie zastosowanie również w instalacjach klimatyzacyjnych czy pomieszczeniach roboczych.

Filtr kieszeniowy charakteryzuje się wysoką wydajności, ale jednocześnie nie dopuszcza do spadku ciśnienia w żadnej instalacji wentylacyjnej. Z tego też powodu świetnie sprawdzają się w kabinach lakierniczych, gdzie konieczny jest naturalny przepływ powietrza.

Dlaczego filtry kieszeniowe znajdują swoje zastosowanie w kabinach lakierniczych? Przede wszystkim ze względu na swoje szczelne kieszenie oraz sporą chłonność pyłową. Oprócz tego wyróżniają się długą przydatnością filtra, dzięki czemu nie jest konieczna jest nieustanna wymiana. Dodatkowo filtry kieszeniowe zużywają mało energii elektrycznej, co znacznie przekłada się na zyski firmy. Filtry kieszeniowe nie należą do materiałów łatwopalnych, a szeroki wybór wymiarów dostosowywanych także do potrzeb klienta sprawia, że są najczęściej wybieranymi filtrami do kabin lakierniczych.