Dlaczego nie warto naprawiać komputera na własną rękę?

Dlaczego nie warto naprawiać komputera na własną rękę?

Laptopy to urządzenia, które towarzyszą nam w naszej codzienności.

W dobie popularyzującej się pracy zdalnej stanowią niezbędne narzędzie prowadzenia działalności zawodowej i komunikacji ze światem. Nic dziwnego, że kiedy ulegają awarii, chcemy jak najszybciej przywrócić im pożądaną sprawność.

Nie warto jednak dać się zwieść własnej niecierpliwości i próbować naprawić komputer domowymi sposobami. Z tego artykułu dowiesz się, czym może to grozić.

Internetowe poradniki a konieczność poprawnej diagnostyki awarii

Tak kategorycznie postawiona teza może zdziwić wielu czytelników. Internet dysponuje przecież wieloma darmowymi materiałami, które rzetelnie tłumaczą, jak dostać się do środka poszczególnych modeli laptopów i wymienić dotknięte usterką części.

Obecnie nawet brak znajomości komputerowego języka nie stanowi dużego problemu – wystarczy przyjrzeć się, jakie czynności wykonuje osoba na nagraniu i dokładnie je odtworzyć. Na niezliczonych forach znajdziemy porady dotyczące dopasowywania części, w tym zapewne wiele trafnych.

Jednak jaką możemy mieć pewność przy korzystaniu z internetowych źródeł, że w rzeczywistości nie naprawiamy awarii… innej niż tak, która przydarzyła się naszemu komputerowi? Nie mając doświadczenia i odpowiednich narzędzi diagnostycznych nie będziemy w stanie prawidłowo określić przyczyny usterki. Anonimowe osoby z sieci również niewiele nam pomogą, nie mogąc osobiście przyjrzeć się zepsutemu urządzeniu.

Doskonałym przykładem ilustrującym ten problem jest usterka uniemożliwiająca załadowanie się systemu. Może mieć ona swoje źródło zarówno w zainfekowaniu wirusem komputerowym, fizycznym uszkodzeniu dysku twardego lub skasowanym przypadkowo systemie.

Podobnie jak w przypadku stukania pod maską samochodu, w każdej jednostkowej sytuacji może mieć ono zupełnie inny powód. Amatorska naprawa komputera skupi się jedynie na obserwowalnych objawach awarii i będzie dążyć do wyeliminowania ich jak najprostszym sposobem, prawdopodobnie ignorując rzeczywisty problem.

Naprawa laptopa domowym sposobem – czym może to grozić?

Naprawianie komputera osobistego na własną rękę może niekiedy zamienić się w naprawdę czarny scenariusz. Producenci laptopów muszą pomieścić wiele skomplikowanych podzespołów na stosunkową małej przestrzeni, dlatego opracowywane przez nich rozwiązania charakteryzują się dużą drobiazgowością i delikatnością.

Niewprawna ręka poprzez zastosowanie nadmiernej siły może wyłamać zawiasy a nawet przyczynić się do uszkodzenia procesora. Nawet niepoprawne czyszczenie może zaszkodzić wrażliwym komponentom.

Nie warto również ufać wszystkim odnalezionym w Internecie poradom. Przykładowo, wielu internautów twierdzi, że skutecznym sposobem na wadliwy układ BGA jest włożenie płyty głównej do piekarnika. W praktyce może grozić to uszkodzeniem kondensatorów elektrolitycznych, deformacja i rozwarstwianiem laminatu, a także ostatecznym uśmierceniem płyty głównej.

Zalety oddania komputera do serwisu

Laptop stanowi cenne narzędzie dla każdego swojego użytkownika. Z pewnością i Ty przechowujesz na nim ważne dane i wspomnienia, których za nic w świecie nie chciałbyś utracić. Dlatego w przypadku usterki, warto oddać go do profesjonalnego serwisu komputerowego, jakim jest na przykład Europejskie Centrum Serwisowe A&D Serwis.

Oddanie laptopa w profesjonalne ręce daje Ci pewność, że naprawa awarii nie pociągnie za sobą kolejnej. Możesz być spokojny, że otworzenie urządzenia nastąpi przy użyciu właściwych narzędzi a ewentualne lutowanie w prawidłowej temperaturze.

naprawa komputera

Dodatkowo możesz spodziewać się, że wykwalifikowani serwisanci użyją nowoczesnych narzędzi diagnostyczno-pomiarowych, by znaleźć prawdziwą przyczynę problemu. Dzięki temu, naprawa przywróci komputerowi sprawność na dłużej i miesiąc później nie będziesz musiał zmagać się z kolejną usterką.

Z kolei Ty nie musisz głowić się nad źródłem swojego problemu. Niezależnie od tego, czy jest nim uszkodzenie fizyczne, czy złośliwe oprogramowanie, serwis komputerowy doskonale poradzi sobie z obiema tymi możliwościami.

A&D Serwis istnieje na rynku już dwadzieścia dwa lata i posiada własne laboratorium badawczo-rozwoju, które współtworzy Politechnika Wrocławska. Jako jedyny serwis komputerowy w Polsce wyposażony jest w endoskop służący do inspekcji połączeń lutowanych ukrytych pod obudowami komponentów BGA. Dzięki niemu również niewidoczne gołym okiem wady nie ukryją się przed serwisantami.

Jeśli chcesz skorzystać z usług Europejskiego Centrum Serwisowego, nie musisz mieszkać we Wrocławiu. Firma korzysta z pomocy kurierów, którzy odbiorą Twój dotknięty awarią laptop a nawet klika dni później zwrócą go z odzyskaną sprawnością.