Elektrownia słoneczna – jak założyć ją w domu?

Elektrownia słoneczna – jak założyć ją w domu?

Temat odnawialnych źródeł energii zyskuje z roku na rok na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu pompy ciepła, czy też paneli fotowoltaicznych.

Różnego rodzaju programy rządowe, dzięki którym można otrzymać dofinansowania na modernizację domu pod kątem odnawialnych źródeł energii, również mocno zachęcają ludzi do inwestycji w tego typu rozwiązania. Szczególnie dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się domowe elektrownie słoneczne, czyli instalacje fotowoltaiczne. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które jednocześnie pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Czym są elektrownie słoneczne oraz jak działają?

Elektrownie słoneczne są bardzo ekologicznym i wydajnym, źródłem energii odnawialnej. Dawniej były one wykorzystywane jedynie w celu wytwarzania dużych ilości energii elektrycznej, na potrzeby dużej grupy ludzi. Obecnie dzięki rozwojowi technologii każdy może posiadać elektrownię słoneczną we własnym domu. Nie jest to rozwiązanie bardzo drogie, a wszystkie koszty tej inwestycji zwracają się bardzo szybko. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w energię słoneczną w celu przejścia na bardziej ekologiczne źródło energii, a także chcąc zaoszczędzić przy tym pieniądze.

Instalacja fotowoltaiczna opiera swoje działanie na zjawisku fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlanego. W panelach fotowoltaicznych znajdują się ogniwa zbudowane najczęściej z krzemu. To właśnie one odpowiadają za zmianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne osiągają moc od kilkudziesięciu miliwatów do kilku watów. Jedno ogniwo nie będzie maiło wystarczająco dużo mocy, żeby wytworzyć dostateczną ilość energii, dlatego łączy się je w moduły, zbudowane z wielu takich ogniw.

Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne to prąd stały, w jak wiadomo, do zasilania większości urządzeń w domu potrzebny jest prąd zmienny. Za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny odpowiada falownik. Kontroluje on również pracę całej instalacji, dopasowuje na bieżąco parametry generowanego prądu do parametrów sieci domowej, a w momencie awarii ulega wyłączeniu.

słoneczne panele

Bardzo ważnym elementem naszej domowej elektrowni jest także licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu. Zlicza on energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną oraz tą pobraną z sieci energetycznej. W sytuacji, gdy wyprodukujemy za dużo energii w stosunku do zapotrzebowania, nadmiar zostaje przekazany do sieci energetycznej. My możemy odebrać w takim przypadku część wyprodukowanej przez nas energii, ilość zależy od tego, jaką moc ma nasza instalacja.

Dla instalacji, której moc nie przekracza 10 kWp jest to stosunek 1:0,8 natomiast instalacje powyżej 10 kWp rozliczane są w stosunku 1:0,7.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależna jest od sprawności zastosowanych ogniw, ale także innych czynników takich jak nasłonecznienie dachu lub miejsca, w którym mają zostać zamontowane panele fotowoltaiczne, kąt nachylenia dachu względem padających promieni słonecznych, zacienieni dachu i wiele innych. Tego typu instalacja nie będzie opłacalna, jeśli zamontujemy ją na dachu zwróconym w stronę północy. Nie zapewni to wystarczającej ilości światła słonecznego, co wpłynie na niską wydajność instalacji.

Dlaczego warto zainwestować w domową elektrownię słoneczną?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną, tak samo jak zapotrzebowanie na energię. Działające w Polsce elektrownie to w większości elektrownie węglowe. Zasoby węgla w Polsce z czasem maleją, co wpływa na wzrost kosztów uzyskania energii, a to w konsekwencji odbija się na cenach energii. Koszt instalacji fotowoltaicznej może wydawać się duży, jednak wszystkie koszty szybko się zwrócą. Pomagają w tym także różnego rodzaju programy rządowe, które oferują dofinansowania na tego typu ekologiczne rozwiązania. Koszty zakupu oraz montażu instalacji zwrócą się w przeciągu kilku lat i wtedy taka domowa elektrownia będzie znakomitym źródłem oszczędności i wytwórnią ekologicznej energii.

Fotowoltaika w Wałbrzychu także cieszy się sporą popularnością. Może warto rozważyć to rozwiązanie i zainwestować w nowoczesne technologie, które umożliwią uzyskanie ekologicznej energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce.