Wiele osób zastanawia się jaki system grzewczy byłby najlepszy dla nowo wybudowanego domu. Nie jest to prosta i łatwa decyzja, gdyż rozwiązań jest naprawdę wiele. Koszty ogrzewania pomieszczeń i wody są jednym z największych rocznych wydatków, jakie ponoszą właściciele. System grzewczy powinien być sprawny i niezawodny. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Ponadto niektóre osoby decydują się na system wykorzystujący olej opałowy, ekogroszek lub drewno. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, jednak prym wiedzie ogrzewanie elektryczne, które jest wygodne w użytkowaniu oraz ekologiczne.
Pompa ciepła pracuje dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii – pochodzących z powietrza, ziemi oraz wód gruntowych. Do tego systemu używane jest zasilanie elektryczne, dzięki czemu rozwiązanie to jest przyjazne środowisku. Dużym atutem ogrzewania domu pompą ciepła jest jej ekonomiczność– system ten praktycznie nie potrzebuje obsługi, dzięki czemu niezwykle oszczędza czas. Ponadto pompa ciepła nie wymaga uzupełniania paliwa, gdyż jej źródłem energii jest powietrze lub grunt – wszystko to jest w otoczeniu. Urządzenia można zamontować praktycznie w każdym obiekcie. Dodatkowym plusem pompy ciepłej jest jej intuicyjne i bezpieczne użytkowanie.
Pompy ciepła są systemem, który nie wytwarza spalin, popiołów i innych substancji zanieczyszczających powietrze – dzięki temu do środowiska nie trafiają szkodliwe związki chemiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch systemów – pomp ciepła oraz ekologicznych źródeł energii elektrycznej – paneli fotowoltaicznych lub wiatraków. Taka kombinacja może być niemal neutralna dla środowiska, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Warto wiedzieć, że pompy ciepła są zgodne z wytycznymi i regulacjami jakie narzuca Unia Europejska.
Ogrzewanie domu pompą ciepła jest uzależnione od kilku istotnych czynników. Jest nią, na pierwszym miejscu, rodzaj i specyfikacja urządzenia. Na rynku jest kilka typów pomp ciepła np. pompy gruntowe lub powietrzne. System gruntowy pracuje wydajnie przez cały rok, niezależnie od czynników atmosferycznych – dzięki temu, jest to najwydajniejsza opcja.
Praca pompy powietrznej jest uwarunkowana zmieniającej się temperaturze – w chłodniejsze dni skuteczność jej działania spada. Niezwykle istotna jest także moc urządzenia grzewczego, która dość znacząco wpływa na wysokość rachunków. Koszty ogrzewania domu pompą cieplną są także uzależnione od powierzchni grzewczej budynku. Należy pamiętać, że wydatki wzrastają wraz z zapotrzebowaniem na energię grzewczą – dobra izolacja budynku sprawia, że koszty będą mniejsze.
Pompy ciepła wykorzystywane są także do ogrzewania wody – im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym rachunki będą większe. Koszty ogrzewania pompą ciepła są także zależne od ceny za energię elektryczną. Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wysokość rachunków, są potrzeby domowników – jeśli wolą oni wyższą temperaturę powietrza w pomieszczeniach, to wydatki będą większe.
Biorąc pod uwagę tradycyjne systemy grzewcze, to pompa ciepła jest naprawdę bardzo niska w kosztach i wydajna. Prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany system pompy grzewczej zużywa niewiele prądu. Dodatkowym atutem tego systemu jest brak emisji trujących i szkodliwych związków chemicznych – dzięki czemu nie przyczynia się do degradacji środowiska. Ponadto pompa ciepła jest łatwa i intuicyjna w użytkowaniu, co niezmiernie oszczędza czas. Warto wybrać firmę doświadczoną w instalacji pompy ciepła w Bydgoszczy – dobry projekt i instalacja to klucz do niskich rachunków i efektywnej pracy urządzenia.