Ile trwa opracowanie projektu w 3d?

Ile trwa opracowanie projektu w 3d?

Wizualizacja 3D, przez ostatnie lata, stała się niezwykle popularna. Wszystko dlatego, że technika trójwymiarowa jest niesłychanie innowacyjna i pozwoliła wielu branżom, w krótkim czasie, dynamicznie się rozwinąć.

Technika 3D pozwala na stworzenie projektów, które jeszcze do niedawna nie były możliwe do zrealizowania. Doskonale sprawdza się przy planowaniu i tworzeniu koncepcji budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych oraz apartamentowców, a ponadto jest też nieodłącznym elementem przy aranżacji wnętrz i projektów mebli.

Wizualizacja 3D realnie oddaje wygląd nieistniejących jeszcze rzeczy, dzięki czemu pozwala na stworzenie idealnego i trafnego projektu. Trzeci wymiar w całości oddaje wygląd i specyfikę obiektów lub przedmiotów – ich wysokość, szerokość, ale przede wszystkim całościowy zarys, łącznie z najmniejszymi detalami. Technika ta pozwala na uzyskanie projektu widzianego ludzkim okiem.

Wizualizacje trójwymiarowe pobudzają ludzkie zmysły, wywołują emocje i wprawiają w zachwyt – wszystko dlatego, że nie jest to płaski zarys, lecz coś niezwykle realistycznego i prawdziwego.

Projekty w 3D – jak powstają?

Wizualizacja 3D jest rodzajem grafiki komputerowej, która pozwala na wizualizację obiektów przestrzennych, które jeszcze nie zostały stworzone. Grafika trójwymiarowa powstaje na podstawie danych, które tworzą siatkę – to właśnie ona pozwala na stworzenie przestrzennego obrazu.

Grafika 3D jest niezwykle pomocna i wykorzystywana już praktycznie wszędzie – w szczególności przy projektach budynków, wnętrz mieszkań i mebli. Daje ona możliwość stworzenia przestrzennej, niezwykle realistycznej bryły – np. domu. Dany projekt tworzy się na bazie powstałych rysunków technicznych, które dzięki technologii 3D można odpowiednio modyfikować – zmieniać kształt, wielkość, a nawet zwizualizować wygląd danego obiektu lub przestrzeni, z jej najmniejszymi detalami, np. kolorem elewacji. 

Ponadto, dzięki grafice 3D, można przedstawić przestrzeń wokół budynku – ogród lub osiedle i odpowiednio zaprojektować je według potrzeb klienta. Nie jest to jednak takie proste, jak może się wydawać. Istotne jest, aby wizualizacją 3D zajęli się profesjonalni graficy, którzy mają doświadczenie przy realizacji takich zleceń. W stworzeniu perfekcyjnej wizualizacji trójwymiarowej wymagane jest wiele umiejętności i odpowiednie wyczucie. Ważna jest, w tym przypadku, harmonijna kompozycja obrazu, dbałość o nawet najmniejsze detale, a ponadto nietuzinkowy styl i niebanalny zmysł estetyczny. 

opracowanie projektu 3d

Projekt trójwymiarowy – jak przebiega jego realizacja?

Każdy projekt rozpoczyna się od rozmowy klienta ze studio animacyjnym. Inwestor powinien dokładnie przedstawić swoje potrzeby – własną koncepcję i wizję. Jest to najważniejszy etap w czasie współpracy, gdyż tylko odpowiednio przedstawiony zamysł klienta pozwoli grafikowi pomyślnie zrealizować dane zlecenie. Czas wykonania projektu w 3d jest uzależniony od jego wielkości – aranżacja kuchni będzie zrealizowana dużo szybciej niż koncept bryły budynku wielorodzinnego. Zdarza się, że realizacja zlecenia może trwać nawet tygodniami i klient powinien być na to przygotowany.

Ważna jest precyzja, która wpływa na jakość wykonania danego projektu i sprawi, że będzie on zrobiony dobrze. Bardzo niekorzystny jest w tym przypadku pośpiech, który może sprawić, że ostatecznie i tak będzie trzeba go zmodyfikować. Grafik, po wstępnej rozmowie, powinien przedstawić swoją propozycję i wizję realizacji danego zlecenia.

Na tym etapie ustalane są dokładnie szczegóły, takie jak:

  • rozmieszczenie okien,
  • ułożenie mebli,
  • ułożenie sprzętów domowych.

Jest to niezwykle istotne, gdyż najważniejszy jest odpowiedni plan. Nieunikniona jest wówczas dyskusja i burza myśli, aby ostatecznie projekt spełniał wszystkie wymagania klienta. Potem nadchodzi czas na bardzo czasochłonny proces tworzenia wizualizacji. To moment, kiedy grafik pracuje już sam i zazwyczaj spędza nad zleceniem naprawdę wiele czasu.

Mimo tego, że technologia niezwykle się rozwinęła, to aranżacja 3D nadal jest zadaniem niezwykle powolnym i wymagającym należytego skupienia i uwagi. Technika ta jest jednak coraz częściej wykorzystywana, gdyż pozwala na stworzenie precyzyjnego i idealnego projektu. Istotne jednak, aby jego realizacją zajęło się profesjonalne studio, które zajmuje się wizualizacją trójwymiarową. Ważne, aby graficy mieli doświadczenie w technologii 3D, dzięki czemu projekt zostanie szybko i precyzyjnie wykonany.