Jak działają pomieszczenia czyste po wprowadzeniu obostrzeń?

Jak działają pomieszczenia czyste po wprowadzeniu obostrzeń?

Obecna sytuacja na świecie wymaga w niektórych branżach stosowania innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na pracę w krystalicznie czystych warunkach.

Niektóre firmy produkcyjne również wykazują zapotrzebowanie na montaż tego typu rozwiązań w swoich zakładach. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób działają tzw. pomieszczenia czyste oraz jakie korzyści niesie ze sobą ich budowa. Szczególnie w czasach pandemii niezwykle ważne jest aby przestrzegać wszelkich restrykcji odnośnie dezynfekcji i czystości.

Budowa i wymagania pomieszczeń czystych

Pomieszczenia czyste budowane są w celu zapewniania odpowiednich warunków o wysokim poziomie czystości w przemyśle elektronicznym, farmacji, biotechnologii i wielu innych branżach. W firmach zajmujących się tego typu rozwiązaniami można liczyć na profesjonalne doradztwo, usługę projektowania, a końcowo budowy pomieszczeń czystych w różnego typu zakładach oraz co najważniejsze oddziałach szpitali np. zakaźnych. W obecnej sytuacji miejscem, w którym korzysta się z tego typu rozwiązań są właśnie szpitale walczące z wirusem. 

mikroskopBoxy, które pełnią rolę sterylnych pomieszczeń mogą być w bardzo łatwy sposób przemieszczane z miejsca na miejsce. Są one wykorzystywane do wydzielenia określonych stref, przez które należy się udać w celu oczyszczenia z bakterii i innych niebezpiecznych substancji. To rozwiązanie pozwala na zachowanie najwyższego poziomu sterylności. Zakres prac związany z budową pomieszczeń czystych obejmuje także montaż systemu klimatyzacji, projektowania oraz instalację nawiewów, które przewidziane są tylko do ochrony przed zanieczyszczeniami. Dodatkowo po montażu tego rozwiązania dokonywane są pomiary klasy czystości powietrza oraz reguluje się poziom jego przepływu przez instalację wentylacyjną. 

Walka z wirusem – czy pomieszczenia czyste są dobrym rozwiązaniem?

Tego typu pomieszczenia czyste są bardzo dobrym rozwiązaniem wykorzystywanym w szpitalach oraz innych placówkach medycznych. Dzięki temu można mieć niemalże 100% pewność, że osoba wchodząca na teren obiektu, która przechodzi przez takowe pomieszczenie zostanie całkowicie oczyszczona z zarazków oraz niebezpiecznych bakterii, które mogły osadzać się np. na odzieży. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w walce z obecną pandemią bardzo ważne zachowanie jest sterylnych warunków, ponieważ wirus może rozprzestrzeniać się w bardzo szybkim tempie.

W jakich branżach stosowane są pomieszczenia czyste?

Najpopularniejszą branżą, w której zastosowanie znajdują tego typu rozwiązania jest branża medyczna. Nie tylko w dobie pandemii pomieszczenia czyste spełniają swoją rolę.

Ich zastosowanie sprawdza się także podczas wykonywania skomplikowanych operacji w salach, które przystosowane są właśnie do tego aby spełniać najwyższy poziom czystości powietrza. Dodatkowo boxy oczyszczające sprawdzą się idealnie w pobliżu izolatek i innych tego typu pomieszczeń.

Kolejnymi miejscami, w których zastosowanie znajdują pomieszczenia czyste to branże:

  • spożywcza,
  • farmaceutyczna,
  • elektroniczna.

praca w laboratoriumWszystkie zakłady pracujące w wyżej wymienionych branżach muszą dostosować swoje miejsca pracy do odpowiednich warunków określonych przez prawo. Czystość powietrza oraz otoczenia podczas pracy z żywnością jest niezwykle ważna, ponieważ zapobiega przedostawaniu się bakterii.

Jeśli chodzi o branżę farmaceutyczną to warto wiedzieć, że każde odstępstwo od normy jakości powietrza może wpływać bezpośrednio na produkcję leku, a w skrajnych przypadkach wycofanie całej partii produktu ze względu na zmieniający się negatywnie skład.

Praca w cleanroomie – czy jest bezpieczna?

Zdecydowanie praca w pomieszczeniu czystym należy do jednym z najbardziej bezpiecznych zadań. Warto więc decydować się na montaż tego typu rozwiązań choćby ze względów bezpieczeństwa dla wytwarzanych wyrobów z branży spożywczej i farmaceutycznej. Praca w cleanroomie sprawdza się także idealnie podczas produkcji elektroniki, ponieważ pozwala zredukować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych spięć pomiędzy wrażliwą elektroniką a zanieczyszczeniami w powietrzu np. kurzem. Warto więc brać pod uwagę rozwiązania oparte na oczyszczaniu i dezynfekcji otoczenia oraz wdychanego powietrza. 

W okresie pandemii rozwiązanie to przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem i jego rozprzestrzeniania. Z tego względu coraz bardziej popularne jest montowanie boxów izolacyjnych w szpitalach i placówkach medycznych walczących z wirusem. Warto wiedzieć, że to rozwiązanie pozwala chronić zarówno osoby zdrowe jak i te zakażone, które mogą rozprzestrzeniać chorobę.