Jak i po co hoduje się renifery?

Jak i po co hoduje się renifery?

Renifery są zwierzętami, które żyją głównie za północnej półkuli. Można je jednak spotkać w innych krajach, ponieważ renifery są hodowane w różnych celach. Dzięki temu, że posiadają one grube futro, renifery są bardzo odporne na zimno. Śnieg i tundrowe regiony są dla nich naturalnym środowiskiem. Dzisiaj, możliwe jest spotkanie reniferów w Polsce. Trzeba jednak zachować wszelkie zasady związane z ich hodowlą. Trzeba pamiętać, że renifery żywią się roślinami, z czego ich przysmakiem jest chrobotek reniferowy.

Jak nam się kojarzą renifery?

Renifery zazwyczaj kojarzymy z różnych reklam i filmów o tematyce świątecznej, np. te z hodowli: renifery.com. Renifer zawsze ciągnie zaprzęg przy saniach świętego Mikołaja. Są to więc zwierzęta, które cieszą się popularnością na całym świecie. Występują one w większości w Finlandii i Norwegii. Finlandia jest krajem, z którym można spotkać renifery nawet na jezdni.

  • reniferUbój – w Finlandii i w innych północnych krajach, renifery hodowane są dla mięsa.
  • Futro reniferów jest bardzo grube i ciepłe. Nierzadko jest ono wykorzystywane do produkcji futer, szalików i innych elementów odzieży.
  • Renifery reklamowe – bardzo często, w wielu krajach hoduj się renifery po to, by wykorzystać je w filmie, reklamie czy w teledysku. Jako że renifery należą do spokojnych zwierząt, muszą być one specjalnie wyszkolone i wytresowane, by mogły z powodzeniem wziąć udział w reklamie, lub ogólnie przed kamerą.
  • Renifery w zoo – jako że klimat panujący w Polsce, znacznie różni się od tego, który panuje w Finlandii i Norwegii, renifery nie są w naszym kraju często spotykane. Można je więc podziwiać w zoo. Głaskanie i karmienie reniferów jest niebywałą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Aby umożliwić odwiedzanie reniferów w zoo, należy je specjalnie wychować. Zwierzęta te nie lubią hałasu i towarzystwa wielu osób naraz. Poza tym, renifery są  natury bardzo spokojne. Zoo jest natomiast miejscem, które codziennie odwiedzają setki osób. Aby nie przestraszyć zwierząt i nie zniechęcić ich do spotkań z ludźmi, konieczna jest specjalna tresura od najmłodszych lat zwierząt oraz przyzwyczajanie ich do większej grupy osób.
  • Renifery jako symbol szczęścia – mieszkańcy Laponii wierzą, że posiadanie dużej liczby reniferów, może zapewnić szczęście. Im więcej reniferów posiadamy, tym lepiej.

Jakie są renifery?

Renifery są zwierzętami bardzo spokojnymi. Znaczną większość czasu spęczają samotnie i w ciszy. Należą więc one do płochliwych zwierząt. Są to zwierzęta dość wysokie i ciężkie, więc przebywając wśród nich, należy zachować spokój. Hodowla reniferów jest prowadzona przez wiele osób, z różnych powodów. W dzisiejszych czasach, zwierzęta te można spotkać w każdym większym mieście, w którym znajduje się zoo lub stajnie reniferów.