Audytor energetyczny to zawód wymieniony w urzędowym Indeksie Zawodów i Specjalności, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Osoba na tym stanowisku jest uprawniona do przeprowadzania audytu energetycznego budynku celem dokonania oceny stanu użytkowania energii i określenia możliwości jego poprawy. Podejmowane przez audytora działania służą odnalezieniu stosownych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i formalnych pozwalających na optymalizację zużycia energii.
Osoba rozpoczynająca szkolenie na audytora energetycznego powinna posiadać wiedzę z zakresu:
Istotne jest również, by była w stanie swobodnie poruszać się w świecie najnowszych technologii i orientowała się w zagadnieniach związanych z ochroną środowiska, systemem zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Osoba, która planuje rozpocząć szkolenie na audytora energetycznego w celu uzyskania stosownych uprawnień, musi ponadto posiadać dyplom poświadczający ukończenie studiów magisterskich w zakresie budownictwa lub energetyki i nie być karana.
Osoba wykonująca obowiązki audytora energetycznego powinna posiadać analityczny umysł i mieć dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne. Istotne jest, by potrafiła w sposób jasny i klarowny przekazywać niezbędne informacje wszystkim zainteresowanym stronom. Do ważnych dla audytora energetycznego umiejętności należą również zdolność rozumienia skomplikowanych procesów, układania szczegółowych planów, wyciągania wniosków i raportowania w sposób zwięzły, lecz wystarczający. Osoba na tym stanowisku powinna ponadto cechować się łatwością budowania autorytetu.
Szkolenia na audytora energetycznego, organizowane przez renomowane ośrodki, takie jak Bureau Veritas, zapoznają kursantów z zagadnieniami związanymi z Systemem Zarządzania Energią i uczą ich skutecznego prowadzenia audytu energetycznego wraz z raportowaniem o jego wynikach. Szkolenia tego typu składają się z części teoretycznej, ćwiczeniowej oraz dyskusji. Korzystają z takich materiałów szkoleniowych, jak dokumentacja ISO 50001 i przykładowe plany audytów energetycznych, które umożliwiają przeprowadzenie studium przypadku. W bloku praktycznym kursu uczestnicy mogą zapoznać się z ciekawymi przykładami i najczęściej spotykanymi w firmach sytuacjami, dzięki czemu są w stanie lepiej przygotować się na wyzwania, z jakimi będą musieli się mierzyć podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
Uczestnikom szkolenia na audytora energetycznego prezentowane są różnorodne przykłady z życia. Odnoszą się one do sytuacji, z jakimi audytor może się spotkać w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Kursanci analizują więc dokumentację audytów energetycznych przeprowadzoną w budynkach:
w sytuacji, gdy inwestor:
Dzięki temu uczestnicy szkolenia uczą się poprawnej oceny stanu użytkowania energii w różnych rodzajach obiektów i są w stanie odnaleźć konkretne rozwiązania techniczne, organizacyjne i formalne, które mogą posłużyć optymalizacji jej zużycia.
Główne wyzwania, które czekają na uczestników szkolenia na audytora energetycznego, wynikają z konieczności dokładnego zapoznania się z wytycznymi normy ISO 50001 i nabycia umiejętności ich implementacji w praktyce. Dodatkowe utrudnienie dla kursantów związane jest z obowiązkiem dostosowania się do zapisów ustaw, w których audyty energetyczne wpisane są jako wymóg. Należą do nich Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), Ustawa o efektywności energetycznej, a także znowelizowana Ustawa o charakterystyce energetycznej, której celem jest uszczelnienie systemu certyfikacji energetycznej budynków.