Alkohol to substancja, której spożycie wywołuje łatwo zauważalny negatywny wpływ na ludzki organizm. Nawet jej niewielkie dawki oddziałują na układ nerwowy, obniżając jego sprawność. Picie alkoholu powoduje zaburzenia ośrodka ruchu, wpływając na znaczny spadek precyzji wykonywanych gestów.
Powoduje ponadto:
Alkohol wpływa także na układ trawienny człowieka, sprawiając, że organizm nie jest w stanie wykorzystać składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Powoduje to zwiększone wydalanie tłuszczy oraz upośledzenie funkcji magazynowania witamin w wątrobie. Nadmierne spożycie alkoholu wpływa więc na powstanie niedoborów witamin i zahamowanie przyswajania mikroelementów niezbędnych do utrzymania właściwych funkcji życiowych organizmu. Wśród osób zmagających się z problemem nadmiernego picia występuje zazwyczaj niedobór następujących witamin:
Ludzie zmagający się z problemem alkoholowym cierpią ponadto na niedobory różnego rodzaju minerałów, przede wszystkim:
Niedobory wymienionych witamin i minerałów prowadzą do zaburzeń funkcjonowania organizmu oraz rozwoju licznych chorób, powodując poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Choć alkohol przez wiele osób używany jest jako lek na bezsenność, w rzeczywistości wpływa on na obniżenie jakości snu, powodując przedwczesne wybudzanie połączone z nieumiejętnością ponownego zaśnięcia. Wywołuje również zaburzenia oddychania podczas snu, co skutkuje chrapaniem oraz zwiększeniem ryzyka wystąpienia bezdechu sennego. Innym negatywnym skutkiem oddziaływania alkoholu na organizm człowieka jest przyrost masy ciała pijącej osoby, spowodowany wysoką kalorycznością napojów alkoholowych.
Picie alkoholu prowadzi również do rozwoju różnego rodzaju chorób i schorzeń. Najczęściej obserwowanymi u osób z problemem alkoholowym problemami zdrowotnymi są:
U osób zmagających się z problemem alkoholowym często występują również zaburzenia czynności seksualnych oraz podwyższone ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, skutkujące częstymi zachorowaniami o charakterze nawrotowym. Obok schorzeń o charakterze fizycznym, nadużywanie alkoholu prowadzi również do rozwoju licznych chorób i zaburzeń psychicznych. Są to przede wszystkim:
Osoby dotknięte wywołanymi nadmiernym spożyciem alkoholu chorobami psychicznymi mogą odczuwać zwiększoną drażliwość i zmienność nastrojów. Często towarzyszą im napady agresji oraz myśli samobójcze. W niektórych wypadkach może dojść również do wystąpienia majaków oraz halucynacji.
Poza negatywnymi skutkami dla zdrowia, picie alkoholu wiąże się również z wystąpieniem szkód w sferze emocjonalnej i społecznej, a także zmian zachodzących w wyglądzie zmagających się z uzależnieniem osób.
Do najbardziej poważnych skutków uzależnienia od alkoholu, wpływających na życie społeczne oraz sferę emocjonalną pijącej osoby, można zaliczyć:
Alkohol prowadzi do odwodnienia skóry, co powoduje jej pękanie i marszczenia się, skutkując starszym wyglądem. Substancja ta oddziałuje ponadto na włosy, zwiększając ich łamliwość i tempo wypadania. Z nadmiernym spożyciem alkoholu związane jest także pękanie naczyń krwionośnych i włosowatych, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń skóry.
Długotrwałe nadmierne spożycie alkoholu powoduje w ostateczności przedwczesną śmierć. Można temu zapobiec, decydując się na jak najszybsze rzucenie picia.