Jakie korzyści płyną z zapisania dziecka do żłobka?

Jakie korzyści płyną z zapisania dziecka do żłobka?

Żłobek jest miejscem, do którego coraz większa liczba rodziców posyła swoje dzieci. W pewnym sensie, żłobek pełni funkcję przedszkola dla najmłodszych. Obecnie żłobki cieszą się ogromną popularnością. Warto wspomnieć, że zapisy na kolejny rok rozpoczynają się bardzo wcześnie – po to, byśmy mogli zająć miejsce dla naszego dziecka. W żłobku pracuje parę opiekunek, których zadaniem jest sprawowanie opieki nad dziećmi. Funkcje, jakie pełni żłobek, służą przede wszystkim edukacji i przyzwyczajania dzieci do przebywania w większej grupie osób. Im wcześniej nasze dzieci przyzwyczajane są do liczniejszych grup, tym lepiej dla nich i dla ich rozwoju. Żłobki i ich program nauczania dopasowywane są do wieku dzieci oraz do ich umiejętności. Opiekunki pracujące w placówkach mają odpowiednie podejście do dzieci i do ich wychowania. Praca z dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi, jest bardzo wymagająca, dlatego pracownicy żłobków muszą spełniać wszystkie wymagania oświaty.

Kiedy zapisać dziecko do żłobka i jakie są tego korzyści?

zabawa z dziećmi - żłobekZapisując dziecko do żłobka, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek malucha – w żłobku bowiem przebywają dzieci mające od około 1,5 roku do 3 lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej małych dzieci posyłanych jest do żłobków. Zapracowani rodzice mogą więc ostawić swoją pociechę w bezpiecznym miejscu przez cały dzień.

Warto wspomnieć o tym, że żłobek jest miejscem w którym dziecko nabywa pierwszych umiejętności.

Zajęcia, jakie odbywają się w żłobkach, służą bowiem nie tylko zabawie, ale i edukacji. Dodatkowo, każdy maluch ma swój nocnik, ręczniczek, pampersy i ubranka na zmianę w razie potrzeby. Żaden rodzic nie musi się więc zamartwiać o swoje dziecko – żłobki zapewniają dostateczną opiekę nad dziećmi. Rodzice, którzy są przekonani o słuszności żłobków, mogą pracować podczas gdy ich dziecko jest otoczone właściwą opieką. Inną korzyścią z posyłania dzieci do żłobków, jest to, że nasza pociecha dość szybko przywyknie do kontaktu z osobami spoza rodziny. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ono znosić pierwsze dni w przedszkolu, szkole itp.

Żłobki są znane od wielu lat – jeszcze do niedawna były one tematem do dyskusji, czy faktycznie konieczne jest posyłanie dzieci do żłobków i czy wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka. Jednak w dzisiejszych czasach każdy pracuje więcej i, jeśli jest taka możliwość, zamiast pozostawiać dzieci z babcią/ ciocią itp., posyłamy dzieci do żłobka. Jest to dobre rozwiązanie dla dziecka między innymi dlatego, że maluch m szansę poznać w żłobku, jak funkcjonuje się między innymi osobami. Poza tym, w żłobku można liczyć na naprawdę fachową opiekę ze strony opiekunek. Dzieci są karmione, przewijane, mają zorganizowany czas na drzemkę, posiłki i zabawy.