Jakie warunki musi spełniać toaleta w przedszkolu?

Jakie warunki musi spełniać toaleta w przedszkolu?

Toalety w przedszkolu muszą być szczególnie zadbane i odpowiednio wyposażone. Sposób, w jaki należy urządzić i wyposażyć łazienkę dziecięcą, reguluje przede wszystkim rozporządzenie Ministra Edukacji.

W dokumencie tym zawarte są wszelkie niezbędne informacje na temat właściwej liczby umywalek, ustępów oraz kabin toaletowych.

  • Ilość kabin oraz zlewów, powinna być odpowiednio dopasowana do liczby dzieci, które korzystają z łazienki. Wspólne mycie rąk, zębów lub korzystanie z toalety, musi być komfortowe dla każdego dziecka. Za właściwe wyposażenie i czystość łazienki, odpowiada właściciel przedszkola oraz jego zarządca.
  • Oprócz wyposażenia niezwykle istotne jest utrzymanie łazienek w czystości. Najmłodsi użytkownicy toalet, muszą mieć zapewnioną szczególnie wysoką jakość tego typu pomieszczeń. Maluchy są bowiem o wiele bardziej podatne na zarazki i bakterie. W łazience musi więc panować porządek oraz czystość.
  • Nie można jednak pominąć kwestii związanej z bezpieczeństwem, jaką powinny zapewniać toalety. W łazience przedszkolnej musi znajdować się co najmniej jedna umywalka na 15 dzieci. Dodatkowo, wymaganym wyposażeniem łazienki jest również brodzik, w którym można myć dzieci w razie potrzeby.
  • Istotna jest również ergonomia, jaka powinna panować w każdej łazience. Dzieci w wieku przedszkolnym, uczą się dobrych nawyków związanych z higieną i korzystaniem z toalety. W związku z tym, łazienka powinna być urządzona we właściwy sposób. Dzięki temu, dzieci nauczą się samodzielnie z niej korzystać. Dodatkowo, prawidłowy układ i wyposażenie łazienki przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa przedszkolakom.
  • Zarządca przedszkola jest zobowiązany stale dostarczać ciepłą wodę w każdej łazience. Optymalna temperatura dla dzieci, to 35-40°C. Oprócz tego, umywalki muszą posiadać specjalne termostaty, które zapobiegają poparzeniu gorącą wodą.
  • Wysokość, na jakiej montowane są umywalki oraz toalety, nie ma większego znaczenia. W przedszkolach, armatura tego typu jest jednak montowana na tyle nisko, by każde dziecko miało do niej dostęp. Ewentualnie, należy zapewnić dzieciom antypoślizgowe podesty.
  • Dodatkowo, w każdej łazience przedszkolnej powinny znaleźć się niezbędne środki higieny, takie jak mydło, ręczniki papierowe, papier oraz suszarka do rąk.

Kabiny WC i ich parametry

Kabiny toaletowe, jaki powinny znaleźć się w każdej łazience przedszkolnej, muszą mieć właściwe cechy oraz parametry. Dobra firma zapewni nam wytrzymałe i trwałe kabiny przedszkolne, które będą dodatkowo odporne na uszkodzenia.

Istotną kwestią w doborze właściwych kabin przedszkolnych, jest także wybranie tworzywa, które łatwo będzie wyczyścić. W przypadku łazienek przedszkolnych, czystość jest jednym z najważniejszych aspektów.

kabina przedszkolna

Wysokość kabin może być różna – w zależności od wymagań i wieku dzieci, drzwi do kabin mogą być niewiele wyższe od dzieci. Jest to ułatwienie w przypadku, gdy maluch nie będzie samodzielnie potrafił otworzyć drzwi do toalety. Jednak najczęściej wykorzystywane są drzwi wysokie, sięgające prawie do sufitu.

W tym celu, należy więc zastosować kabiny, które będą również odporne na działanie wilgoci i powstawanie grzybów czy pleśni. Odpowiednie toalety w przedszkolu muszą również mieć okucia wykonane z bezpiecznego materiału. Nogi, klamki oraz zawiasy, najczęściej są wykonywane z matowej stali nierdzewnej. Jest to tworzywo bardzo łatwe do czyszczenia.

Ważnym aspektem dobrej jakości kabin WC, powinny być zamki. Małe dzieci, które dopiero uczą się korzystać z toalety, muszą mieć zapewniony łatwy mechanizm zamykający kabinę.

Kabiny toaletowe z tworzywa HPL

Obecnie, jednym z najbardziej popularnych tworzyw, z jakich wykonuje się kabiny WC, jest materiał HPL. Znajduje on swoje zastosowanie w produkcji kabin toaletowych i sanitarnych. HPL  charakteryzuje się odpornością na wilgoć.

Bardzo łatwo można go utrzymać w czystości. HPL jest laminatem, który otrzymujemy pod wysokim ciśnieniem. Co ciekawe, główną zawartością tego tworzywa jest kilka warstw papieru, impregnowanego żywicą.

Koszta zakupu kabin z tworzywa HPL nie są zbyt duże, przez co wielu właścicieli przedszkoli oraz innych publicznych miejsc, decyduje się na ich zastosowanie. Bezpieczeństwo, ergonomia oraz czystość jaką zapewniają, to podstawowe kryteria, jakimi kierujemy się wybierając id elan kabiny WC do przedszkoli.