Dziś, bardzo popularnym rodzajem rehabilitacji oraz terapii jest gimnastyka lecznicza, czyli znana na całym świecie kinezyterapia. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń, które wspomagają cały nasz organizm. Podczas wykonywania ćwiczeń, zawsze towarzyszy nam rehabilitant. Wszystkie zabiegi są najczęściej nieznane osobom, które zostały wysłane na kinezyterapię po raz pierwszy.
Terapia ruchem charakteryzuje się wielką skutecznością, stąd jej popularność. Obecnie coraz większa grupa osób, także młodych, wysyłana jest na różne rodzaje rehabilitacji. Dzięki powszechności i skuteczności kinezyterapii, w przyszłości może zmniejszyć się problem z bolącymi stawami, napięciami mięśni i stawów. Warto jest korzystać z tej terapii również profilaktycznie. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla osób mających problemy nie tylko związane z wrodzonymi wadami.
Rodzaje ćwiczeń i zabiegów wykonywanych na pacjentach są różne. Zajęcia mogą odbywać się w basenie, na sali sportowej, w specjalnym ośrodku czy w zaciszu domowym. Rodzaje ćwiczeń dzielą się na trzy najpopularniejsze grupy:
Ćwiczenia i zabiegi dzieli się również ze względu na partie ciała i rodzaje. Mają one bowiem inny wpływ na nasz organizm – z tego też tytułu jedna grupa zabiegów wykonywana jest miejscowo. Na przykład, są to ćwiczenia z jedną częścią ciała – w przypadku problemów w kolanem, kręgosłupem czy barkiem. Do danej części ciała dobierane są odpowiednie ćwiczenia.
Natomiast druga grupa zabiegów charakteryzuje się samodzielnością pacjenta. Ćwiczenia z tej grupy to np. pływanie, chodzenie z kijkami czy bieganie. W tym przypadku, zabiegi te mają na celu poprawę całego organizmu i wpływają na układ oddechowy, odpornościowy, pokarmowy i układ krążenia. Kinezyterapia jest również podzielona na zabiegi, które wpływają na konkretne partie naszego ciała. Gimnastyka lecznicza jest odpowiednim rodzajem terapii dla większości osób. Dzięki ćwiczeniom i odbywanym zabiegom, możemy:
Bardzo ważną cechą w kinezyterapii jest brak bólu. Podczas wykonywania ćwiczeń lub zabiegów przez rehabilitanta, żadna część naszego ciała nie powinna nas boleć. Jeśli jednak zdarzy się inaczej, może to oznaczać, iż nie możemy korzystać z terapii ruchowej. Często jednak ból wynika z błędnego wykonania ćwiczenia albo z nieodpowiedniego doboru zabiegu. Ci, którzy są wyeliminowani z udziału w kinezyterapii lub z niektórych jej zabiegów, zapewne cierpią na niektóre choroby lub schorzenia albo wady postawy.
Często wymienione wady mogą sprawić, że nie będziemy mogli brać udziału tylko w niektórych rodzajach zabiegów. Poza tym, terapeuci są odpowiednio przeszkoleni z wykonywania zabiegów, więc szansa na pojawienie się bólu, gdy nie mamy przeciwwskazań, są znikome.
Jak znaleźć odpowiednie miejsce do rehabilitacji? Skorzystaj z podpowiedzi zamieszczonych w artykule: Wszystko co musisz wiedzieć o rehabilitacji.