Torbiele jajników, czyli inaczej cysty, mogą występować u kobiet w każdym wieku. Często pojawiają się nagle i nie dają żadnych wyraźnych objawów. W zależności od ich rodzaju torbiele mogą zniknąć samoistnie lub nie. W tym drugim przypadku należy monitorować, czy cysta na jajniku nie zwiększa swoich rozmiarów. Jeśli tak, to konieczna będzie interwencja lekarza i jej usunięcie.
Cysty na jajnikach dotyczą kobiet zarówno młodych, jak i tych w średnim oraz starszym wieku. Mogą pojawić się zarówno u dwudziestolatki, jak i u kobiety po dwóch ciążach lub w trakcie menopauzy. Wiek w tym przypadku nie odgrywa żadnej roli. Są to zmiany, które pojawiają się nagle i bardzo często odkrywane są zupełnie przypadkiem, podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.
Torbiele jajnika mogą mieć różną lokalizację. Zdarzają się takie, które są we wnętrzu jajnika lub wrastające w jego ściankę. Bardzo rzadko zdarzają się cysty, które rosną na jego powierzchni. Mogą mieć również odmienną budowę. Dzieli się je na dwa podstawowe typy:
Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj może być zmianą łagodną. W przypadku torbieli o budowie złożonej istnieje jednak ryzyko, że jest to rak jajników. Dlatego należy wykonać specjalistyczne badania, dzięki którym uda się to podejrzenie potwierdzić bądź wykluczyć.
Tego typu zmiany występują najczęściej ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Istnieje wiele różnych rodzajów cyst jajników, których powstanie powodują różne czynniki, takie jak nieprawidłowo przekształcony pęcherzyk Graafa po owulacji. Mogą być spowodowane przez policystyczne jajniki. Mogą to być także zmiany endometroidalne oraz dermatoidalne. Torbiele i cysty nie są uznawane za zmiany dziedziczone w genach.
Torbiele na jajnikach należy uważnie obserwować. Nawet jeśli początkowo zmiana zostanie uznana za niegroźną, to należy regularnie stawiać się na kontroli, aby mieć pewność, że cysta nie zmienia swojej budowy lub wielkości. W przypadku, gdy już podczas pierwszych badań zmiana zostanie uznana za potencjalne zagrożenie dla kobiety, należy wykonać bardziej złożone badania, np. sprawdzić poziom markerów rakowych.
Niektóre zmiany tego typu można leczyć hormonami. Zazwyczaj jest to długotrwała terapia, która jedynie zmniejsza istniejący torbiel oraz sprawia, że nie wpływa on znacząco na samopoczucie kobiety. W przypadku zmian spowodowanych np. zespołem policystycznych jajników bardzo ważna jest systematyczność w przyjmowaniu leków hormonalnych oraz regularne kontrole u lekarza specjalisty w sprawdzonej przychodni lub centrum medycznym.
W przypadku, gdy zmiany mają podejrzaną budowę, a wyniki badań wskazują na to, że mogą to być komórki rakowe, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjentki na usunięcie torbieli. Może to zrobić również, gdy zmiany będą stale się powiększać lub będzie istniało wysokie ryzyko, że wkrótce same pękną, co mogłoby mieć negatywne skutki dla zdrowia kobiety.
Laparoskopia ginekologiczna to nowoczesna technika, która umożliwia usunięcie torbieli z jajników bez wykonywania skomplikowanych zabiegów oraz wykonywania dużych nacięć. Dzięki temu blizny pooperacyjne są o wiele mniejsze, a czas powrotu do pełnej sprawności o wiele krótszy. Ponadto po zabiegu laparoskopowym o wiele rzadziej występują powikłania pooperacyjne niż po klasycznym zabiegu.
Taki zabieg wymaga wykonania trzech niewielkich nacięć na brzuchu, przez które wprowadza się narzędzia. Jednym z nich jest wziernik wyposażony w źródło światła, kamerę oraz teleskop. Dzięki niemu lekarz na monitorze może widzieć dokładnie, jak wyglądają jajniki pacjentki i precyzyjnie usunąć istniejący torbiel, bez konieczności wykonywania dużego cięcia i pozostawiania nieestetycznych blizn, które długo się goją.
Zabieg laparoskopowy niestety nie zawsze jest wskazany. To metoda, która sprawdza się u kobiet przed 45 rokiem życia, które nie mają wewnątrz jamy brzusznej żadnych blizn i zrostów po poprzednich zabiegach, takich jak cesarskie cięcie czy usunięcie wyrostka. Ponadto wykonanie usunięcie cysty z wykorzystaniem tej technologii jest możliwe, gdy nie osiągnęła ona jeszcze znaczących rozmiarów. W przypadku dużych zmian o wiele bezpieczniejszą metodą jest klasyczna operacja.