Oświetlenie hal produkcyjnych – jakie są wymagania?

Oświetlenie hal produkcyjnych – jakie są wymagania?

Dobrej jakości oświetlenie przemysłowe ma znaczenie nie tylko z uwagi na zapewnienie załodze odpowiednich warunków do pracy.

Istnieją również pewne normy, które prawo narzuca zakładom przemysłowym. Co one zakładają? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie na halę produkcyjną?

Jakie są wymagania i normy przy wyborze oświetlenia przemysłowego?

Normy określające dobór oświetlenia na halę przemysłową określone są w Rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP, oraz w polskich normach określających aspekty związane z oświetleniem elektrycznym w miejscach pracy. Najważniejsze normy obejmują:

  • PN-EN 12665:2012 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
  • PN-EN 12464-1:2018-08 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Obie wyżej wymienione normy określają kryteria związane z zapewnieniem pracownikom odpowiedniego komfortu widzenia z uwzględnieniem typowych czynności wykonywanych na stanowisku pracy, w tym również czynności wykonywanych przed ekranem monitora. Przykładowe zagadnienia, jakie poruszają normy, obejmują:

  • plan konserwacji,
  • rozkład natężenia światła,
  • kooperację pomiędzy światłem sztucznym i dziennym,
  • określanie parametrów takich, jak: wartość współczynnika zapasu, wskaźnika olśnienia przykrego, czy też wskaźnika oddawania barw,
  • zastosowania oświetlenia o zwiększonej wydajności.

Dlaczego tak ważny jest wybór dobrego oświetlenia?

Wiemy już, że liczą się takie czynniki, jak spełnianie odgórnie narzuconych norm, a także podniesienie poziomu ochrony pracowników przed działaniem czynników szkodliwych. Istotne są jednak także inne aspekty.

  • Obecnie stosowane oświetlenie typu LED umożliwia zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, a do tego, dzięki wyeliminowaniu żarnika, przekłada się na spadek temperatury w pomieszczeniu, zapobiegając m.in. skróceniu żywotności towaru.
  • Nowoczesne metody oświetlania hali produkcyjnej mają również tę zaletę, że zapewniają integrację z metodami sterowania natężeniem światła i czujnikami ruchu, co także przekłada się na zmniejszenie kosztów.
  • Dobrze dobrane oświetlenie przemysłowe jest także pozbawione substancji szkodliwych dla środowiska, takich jak ołów lub rtęć. Umożliwia to poddanie zużytych żarówek do recyklingu, co niweluje koszty utylizacji.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest odporność na działanie czynników zewnętrznych, występujących na hali w znaczącym natężeniu, którą można zwiększyć poprzez dobranie osłon wykonanych np. z poliwęglanu.

Oświetlenie przemysłowe – jak je dobrze dobrać?

Istnieje szereg czynników, które muszą być koniecznie wzięte pod uwagę, by oświetlenie przemysłowe spełniało powierzoną mu funkcję we właściwy sposób. Aby je właściwie określić, konieczny jest specjalistyczny audyt, który w swojej ofercie ma polski producent oświetlenia LED Globus Lighting. 

technologia led

Jak przebiega audyt oświetleniowy i dlaczego jest tak ważny?

Audyt obejmuje m.in. przeanalizowanie stanu aktualnego, ocenę zgodności dotychczasowej technologii z obowiązującymi aktualnie normami, a także propozycję nowych rozwiązań wraz z analizą porównawczą, dotyczącą kosztów przed dokonaniem ulepszeń i po ich wprowadzeniu. Następnie wszystkie dane zawierane są w raporcie i przedstawiane inwestorowi.

Znaczenie audytu dla branży przemysłowej

Przeprowadzenie audytu umożliwia dobranie najlepszych, inteligentnych systemów oświetleniowych, dzięki którym możliwe będzie skrócenie czasu włączania, czy też zastosowanie czujników, które same dobiorą parametry oświetlenia najlepsze do wykonywania określonych czynności.

Audyt jest niezwykle ważnym narzędziem, umożliwiającym porównanie dotychczas stosowanej technologii oświetlającej z tą, która ma być wprowadzona na jej miejsce, pod względem zużycia energii, a także poniesionych kosztów.

Według wstępnych szacunków, dzięki audytowi zleconemu firmie Globus Lighting, wydatki na energię elektryczną mogą spaść nawet o 70%. Co więcej, dobrze dobrane oświetlenie zmniejsza poziom znużenia pracowników, co przekłada się na ich lepszą wydajność w pracy.

Innowacyjne systemy oświetleniowe to doskonały wybór dla wszystkich nowoczesnych przedsiębiorców, dbających o dobro swoich pracowników, a także troszczących się o dobro natury. Jeśli należysz do tego wciąż rozszerzającego się grona, wybierz polskiego producenta oświetlenia LED Globus Lighting. 

Decydując się na współpracę z nami, zyskujesz nie tylko doskonałe technicznie rozwiązania, lecz także wspierasz polską gospodarkę.