Proces naprawy baterii w 3 krokach

Proces naprawy baterii w 3 krokach

Baterie to elementy, które potrzebne są niemalże do większości urządzeń pracujących mobilnie – bez stałego dostępu do zasilania z sieci. Wiadomo powszechnie, że produkcja tego typu elementów powoduje znaczne powstawanie niebezpiecznych substancji oraz ich utylizacja jest równie szkodliwa dla środowiska co produkcja.

Z tego względu warto interesować się tematyką napraw baterii oraz ich regeneracją.

Proces naprawy baterii – jak to wygląda w praktyce?

Metoda naprawy i regeneracji baterii lub akumulatora polega na profesjonalnym odsiarczaniu akumulatora, który został głęboko rozładowany.

Ze względu iż zasiarczenie jest głównym powodem utraty sprawności baterii i akumulatorów zastosowanie metody polegającej na regeneracji, pozwala odzyskać niemalże pełną sprawność baterii. Warto wiedzieć, że regeneracja baterii pozwala zaoszczędzić niemalże całość kosztów, które zostałyby poniesione podczas zakupu nowego akumulatora. Obecne metody polegają na przeprowadzeniu analizy stanu baterii oraz procesu jej odsiarczania, który polega na kontrolowanym ładowaniu i rozładowywaniu.

proces naprawy baterii trakcyjnejCałkowity proces regeneracji trwa około 10 dni roboczych. W ramach czyszczenia dokonuje się czyszczenia wszystkich elementów akumulatora oraz wymiany wszystkich zabrudzonych bądź uszkodzonych elementów.

Dla wymagających klientów dokonuje się także malowania skrzyń z akumulatorem czy wymiany elementów, które wpływają na doznania wizualne akumulatora.

Warto też wiedzieć, że po prawidłowo wykonanym procesie regeneracji i odsiarczenia należy stosować specjalistyczne preparaty, które trwale pozwalają zachować niski poziom zasiarczenia akumulatora.

Jakie rodzaje baterii poddaje się regeneracji?

Wiele firm w ofercie posiada wiele rodzajów baterii, które mogą zostać zregenerowane. Do podstawowych zalicza się między innymi: baterie do wózków widłowych, maszyn czyszczących oraz akumulatory trakcyjne. W ofertach pojawiają się także baterie kwasowo-ołowiowe, żelowe, trakcyjne litowo-jonowe o różnych napięciach od 24 do nawet 80 volt. Naprawa lub potocznie zwana regeneracja i długość tego procesu zależy od rodzaju baterii oraz stopniu jej zasiarczenia.

W przypadku kiedy bateria całkowicie nie nadaje się do użytku proces regeneracji może znacznie się wydłużyć oraz być nieco kosztowniejszy. Przed podjęciem prac związanych z regeneracją dokonuje się analizy i oceny stanu technicznego akumulatora.

Regeneracja baterii – czy to się opłaca?

baterie trakcyjne naprawaZdecydowanie warto decydować się na regenerację baterii (także trakcyjnych), ponieważ pozwala to ograniczyć koszty związane z zakupem nowych, drogich akumulatorów. Regeneracja baterii jest kosztowna aczkolwiek nie wymaga wymiany wszystkich składowych na nowe dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 70% kosztów, które pojawiłyby się podczas zakupu nowego akumulatora.

Warto wiedzieć, że firmy oferujące regenerację baterii na czas przyjęcia danego akumulatora na serwis oferują wynajem własnych, sprawnych akumulatorów tak aby zapewnić klientom stały dostęp do energii elektrycznej.

Jak dbać o akumulatory?

Warto też interesować się tematyką dbałości o baterie, ponieważ pozwala to znacznie wydłużyć czas aw jakim mogą pracować bez potrzeby regeneracji. Zarówno małe baterie jak i duże zestawy akumulatorów nie powinny być narażane na działanie skrajnie niskich oraz skrajnie wysokich temperatur z zewnątrz, ponieważ może to doprowadzać do ich samoistnego rozładowywania się.

Dodatkowo należy unikać sytuacji, które mogą doprowadzać do skrajnego rozładowania akumulatora – w przypadku kiedy napięcie spadnie poniżej preferowanego poziomu może wystąpić sytuacja, w której akumulator przestanie dostarczać tyle energii ile wcześniej. Wynika to z tego względu, iż podczas rozładowania pojawia się coraz więcej siarki w komorach akumulatora co prowadzi tylko i wyłącznie do przymusu regeneracji akumulatora. Warto jednak dbać o baterie tak aby ich żywotność była jak najdłuższa.