Przygotuj boisko na ogrodzie z mini bramkami

Przygotuj boisko na ogrodzie z mini bramkami

Nieuchronnie zbliża się czas, w którym dzieci będą miały całe dnie na beztroską zabawę – wakacje.

Istnieje mnóstwo sposobów, aby uatrakcyjnić ten czas, przy czym jednym z nich jest piłka nożna. Do grania w nią warto zachęcać dzieci praktycznie niezależnie od wieku, ze względu na liczne korzyści dla zdrowia i rozwoju psycho-ruchowego. Jakie są cechy charakterystyczne mini bramek? Jak łatwo zorganizować mini boisko do gry w piłkę?

Mini bramki do piłki nożnej – cechy charakterystyczne

Ich standardowe wymiary mieszczą się w przedziale od 30 x 40 cm (dla młodszych dzieci) do 70 x 90 cm (w przypadku dzieci starszych). Na ogół bramki dla dzieci są wykonane z plastiku lub nadmuchiwane, dzięki swojej niewielkiej wadze mogą być dowolnie rozstawiane w wybranym miejscu. Możesz w ten sposób szybko zorganizować swoim dzieciom boisko do gry zarówno we własnym ogrodzie, jak i w terenie.

Dla starszych dzieci oraz dla dorosłych zawodników, którzy mają ochotę potrenować w nieformalnych okolicznościach, doskonale sprawdzą się mini bramki do piłki nożnej wykonane ze stali lub aluminium – solidniejsze, cięższe, odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu można bez obaw zostawić je na dworze nawet w czasie opadów.

Mini boisko dla dzieci – jak je łatwo zrobić?

Nie jest konieczny zakup wyszukanego zestawu do gry, by dzieci mogły dobrze się bawić. Bramki do gry również możesz z powodzeniem zrobić samodzielnie, choć warto zainteresować się zakupem sprzętu, dzięki któremu Twoje dziecko będzie mogło skutecznie ćwiczyć celność, a do tego zabezpieczysz się przed regularnym uciekaniem piłki poza boiskiem lub jej trafieniem w miejsce niepożądane (np. okno sąsiadów).

Wytycz granice boiska poprzez zastosowanie np. pachołków. Zwróć uwagę również na to, czy teren, który przeznaczasz na boisko dla dzieci, jest bezpieczny – czy nie ma na nim korzeni, o które maluchy mogą się potknąć i skręcić nogę, czy nie ma dołków i innych groźnych przeszkód. Jeśli są, postaraj się je usunąć lub w miarę możliwości wybrać inne miejsce. Przygotowanie miejsca na grę to w zasadzie kilka, kilkanaście minut, po których możesz cieszyć się zabawą z dziećmi.

zestaw piłki nożnej dla dzieci

Jakie korzyści płyną z gry w piłkę?

Regularne bieganie za piłką to nie tylko doskonały sposób na świetną zabawę i integrację z innymi dziećmi, lecz także szansa na wzmocnienie organizmu. Ogólna kondycja fizyczna malucha ulega znaczącej poprawie, a do tego ma on szansę na wyćwiczenie lepszej koncentracji i spostrzegawczości – gra wymaga skupienia się na celu, jakim jest trafienie piłką do bramki przeciwnika, a do tego konieczna jest nieustanna czujność.

Dziecko nieustannie musi szukać sposobu na zatrzymanie piłki przy sobie, bezpieczne podanie jej do innego członka drużyny lub odebranie jej przeciwnikowi. Są to idealne warunki na stworzenie zdolności do tzw. myślenia taktycznego, które może być bardzo przydatne w codziennym życiu.

Dobra zabawa podczas ćwiczeń będzie dla dziecka ogólną zachętą do podejmowania aktywności fizycznej na różne sposoby, nie tylko poprzez gry w piłkę. Sukcesy na boisku – i te mniejsze, i te większe, mogą stać się sposobem na spędzanie wolnego czasu, a nawet w przyszłości pasją, której dziecko odda się na poziomie profesjonalnym.

Na co zwrócić uwagę, kupując dziecku mini bramkę?

Jak już była o tym mowa, mini bramki dla dzieci są na ogół wykonane z plastiku, który jest wystarczająco wytrzymały, by znieść użytkowanie ich przez małe dzieci. Jeśli jednak będziesz szukać bramki dla starszego dziecka lub dla nastolatka, zdecyduj się raczej na bramkę aluminiową – nie jest już ona wprawdzie zbyt mobilna, lecz znacznie lepiej zniesie uderzenia piłką, które na pewno będą już dużo mocniejsze.