Siemię lniane mielone i kontrowersje

Siemię lniane mielone i kontrowersje

Wokół mielenia siemienia lnianego krąży mnóstwo dyskusji i pytań. Wiele osób jest za spożywaniem nasionek lnu pod tą postacią, jednak nie wszyscy są co do tego zgodni. Wciąż panuje niezgodna atmosfera, chociażby na forach internetowych poświęconych tematyce siemienia zmielonego lub ogólnie zdrowego odżywiania. Obie strony oczywiście mocno trzymają się swoich stanowisk. Siemię lniane jest podstawą wielu syropów, tabletek czy suplementów diety. Jako naturalny składnik jest bardzo bogaty w rozmaite witaminy, składniki odżywcze czy cenne kwasy tłuszczowe. Ma tak wielu zwolenników, którzy stosują je codziennie, że aż dziwić może, że mimo takiej ich ilości możemy się spotkać także z niepochlebnymi opiniami. Zdania są bardzo podzielone, jak więc jest naprawdę?

jak-spozywac-siemie-lniane

Za

Prócz tego, że siemię lniane zmielone ma wiele zastosowań, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Siemię lniane ogólnie bogate jest w tak wiele pożytecznych i zdrowych składników, że jest dodawane do leków często jako ich główny składnik. Jedną z pozytywnych właściwości siemienia jest profilaktyczne przeciwdziałanie wszelkim chorobom.

Za spożywaniem siemienia lnianego w postaci zmielonej na pewno będą osoby mające większe lub mniejsze problemy z układem pokarmowym. Podobne stanowisko na pewno zajmą ci, którzy cierpią na choroby układu oddechowego. Za spożywaniem mielonych nasionek lnu powinni opowiedzieć się ludzie walczący z bezpłodnością. Ponadto, poruszając ten temat, warto wspomnieć, że kobiety w ciąży stosujące ziaren lnu w tej postaci łatwiej przechodzą ciążę, tak jak ich maluszek. Podczas menopauzy nie odczuwają objawów aż tak bardzo. Regularne stosowanie zmielonych ziaren lnu zapobiega powstawaniu nowotworu prostaty.

Przeciw

Według osób będących przeciwko stosowania zmielonych nasionek lnu, siemię lniane posiadają cyjanogenne substancje. Ponoć tworzą się one pod wpływem zimnej temperatury i są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Grozi to powstawaniem cyjanowodoru. Nasiona siemienia lnianego w postaci zmielonej nie powinny być zalewane zimą wodą. Cyjanowodór należy do bardzo poważnych trucizn, szkodzących nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu.

Wniosek

‘’Wszystko jest trucizną, wszystko zależy od dawki.’’ – to stare powiedzenie jest nadal jak najbardziej prawdziwe i tyczy się również problemu mielonych ziarenek lnu.

Wszystko wskazuje na to, że zalewanie zmielonych ziarenek lnu zimną wodą grozi niebezpieczeństwem dla naszego organizmu. Istnieje ryzyko spożywania ziaren lnu pod tą postacią, jednak jeśli stosujemy ziarna lnu nieumiejętnie, możemy się niemiło rozczarować. Dokładne odczytanie instrukcji, jak stosować i przygotowywać siemię lniane mielone dużo nam pomoże. Poza tym, wiedząc jak przygotować potrawę z dodatkiem niepozornych nasionek, będziemy o wiele bardziej spokojniejsi w trakcie jedzenia. Siemię lniane ma naprawdę bardzo dużo składników odżywczych, więc nie warto z niego rezygnować.