Top 3 najpopularniejsze zamki najbliżej granicy polsko-czeskiej

Top 3 najpopularniejsze zamki najbliżej granicy polsko-czeskiej

Weekend z rodziną i przyjaciółmi wcale nie musi być nudny. Można wybrać wszystkie atrakcje tak, aby jak najmilej spędzić wspólny czas.

Świetną propozycją na wyjazd jest zwiedzenie zamków, które znajdują się blisko granicy polsko-czeskiej. Dzień spędzony w doskonale zachowanych ruinach zamku z pewnością będzie udany. Jeśli mieszkasz w okolicy Dolnego Śląska zawsze możesz rozplanować trasę tak, aby zwiedzić jak najwięcej.

Na granicy polsko-czeskiej znajduje się mnóstwo pięknych zamków o bogatej historii. Wszystkie są ze sobą w jakiś sposób powiązane, dlatego tym bardziej warto poświęcić czas na ich zwiedzenie. Gdzie pojechać na weekend? Poznaj nasze top 3 najpopularniejszych zamków najbliżej granicy polsko-czeskiej.

Zamek Międzylesie – perła Kotliny Kłodzkiej

Zamek w Międzylesiu sprawia, że właśnie dzięki niemu ten region zyskuje na znaczeniu, a samo miasto wyróżnia się na tle innych znajdujących się na terenie Kotliny Kłodzkiej. Nic w tym dziwnego – obszerny kompleks zamkowy to siedemset lat interesującej historii. To wszystko podkreśla jeszcze architektura renesansowa i barokowa.

Mimo tego, że zamek Międzylesie ze względu na upływ lat jest zniszczony, w dalszym ciągu stanowi atrakcję regionu, umożliwiając tym samym jego zwiedzanie z całą rodziną.

Szczególnie polecane jest nocne zwiedzanie, które przenosi turystów do epoki bez elektryczności. Teren otaczający zamek w Międzylesiu jest prosty, a latem bez problemu można poruszać się po nim rowerem i pieszo. Ze względu na łatwe ukształtowanie terenu można przyjechać do niego z dziećmi oraz osobami starszymi.

Zamek Sarny – XVI-wieczna architektura w sercu Dolnego Śląska

Zamek Sarny jest powszechnie uważany za najładniejszy, a jednocześnie najciekawszy pod względem architektonicznym i historycznym kompleks pałacowo-folwarczny na Dolnym Śląsku.

Położony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki zamek Sarny został wybudowany w 1590 roku przez Fabiana von Reichenbacha. Jego zewnętrzna renesansowa architektura już wtedy robiła ogromne wrażenie. W zamku znajduje się jednak gotyckie sklepienie krzyżowe, które przetrwało aż do dzisiaj. Do kompleksu początkowo zaliczano dom czeladny, dom bramny, a także dwór. Oprócz tego cały budynek został otoczony wysokim murem i letnim parkiem. Kilkadziesiąt lat później rozbudowano dom czeladny, aby tworzył jedno ze skrzydeł pałacu.

Zamek Sarny od 2017 roku jest udostępniony do zwiedzania. Oprócz możliwości zobaczenia zabytkowych elementów architektury, warto zajrzeć do parku, gdzie znajduje się 10 pomników przyrody – w tym 300-letnie dęby szypułkowe. Malownicza okolica, a także niezapomniane widoki z ustępu skalnego zachęcają do tego, aby przyjechać tutaj ze swoją drugą połówką i miło spędzić czas spacerując po zabytkowym parku.

Więcej na temat zamków i pałaców na Dolnym Śląsku przeczytasz na stronie https://castlesandpalaces.eu/pl

Pałac Kamieniec – piękna willa tuż przy granicy

Pałac Kamieniec znajduje się niedaleko Zamku w Sarnach, dlatego warto w ciągu jednego dnia zwiedzić dwie piękne budowle. Sam pałac Kamieniec znajduje się we wsi o tej samej nazwie. Został wybudowany w stylu eklektycznym przez hrabię von Hartig. Nawiązująca do baroku budowla powstała z końcem XVIII wieku i od razu została otoczona kamiennym murem.

Pałac przez dziesiątki lat przechodzi z rąk do rąk i jest nieustannie przerabiany. Jego rozkwit przypada jednak na wiek XX, kiedy to barokowy ogród użytkowy zostaje przekształcony w ogród krajobrazowy, zachęcając dzisiejszych turystów do pieszych wycieczek po jego terenie. Jego właściciele w XX wieku stawiają na skraju herbaciarnie i udoskonalają folwark, rozwijając w nim uprawę owoców i zbóż.

Obecnie w pałacu w Kamieńcu funkcjonuje hotel oraz restauracja, stanowiąc doskonałą bazę wypadową na inne wycieczki po Dolnym Śląsku. Hotel został przystosowany do tego, aby mogły w nim przebywać zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze czy pary. Sam zamek jest udostępniony do zwiedzania w wybrane dni, więc będąc w okolicy warto przyjechać i zobaczyć odrestaurowany pałac.

Zwiedzanie zamków na Dolnym Śląsku, znajdujących się na granicy polsko-czeskiej to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Tereny zostały przygotowane w taki sposób, aby swobodnie mogły poruszać się po nich osoby wiekowe. Zachęcamy zatem do zaplanowania weekendu przy granicy i poznania interesującej historii każdego z zamków.