Zalety stosowania układów centralnego smarowania

Zalety stosowania układów centralnego smarowania

Płynna i bezawaryjna praca linii produkcyjnej to marzenie każdego przedsiębiorcy i kierownika fabryki. Żadna gałąź przemysłu polegająca w tak dużej mierze na pracy maszyn nie może pozwolić sobie na niekontrolowane awarie i przestoje spowodowane nieodpowiednią konserwacją i brakiem regularnej pielęgnacji wrażliwych elementów mechanicznych urządzeń. Tarcie, jako jedna z głównych przyczyn wielu awarii to również jedno z tych zagrożeń, które może zostać łatwo wyeliminowane poprzez stosowanie odpowiednich środków smarnych i redukowanie niekorzystnego generowania energii i ciepła w miejscach styku pracujących elementów maszyny.

Aby możliwe było ich regularne i prawidłowe rozprowadzanie na przestrzeni całej maszyny czy linii produkcyjnej konieczne jest zastosowanie układów centralnego smarowania – systemów, które dzięki sieci przewodów i elementów pompujących są w stanie cyklicznie i precyzyjnie dozować odpowiednią ilość środka smarnego w każdym kluczowym punkcie smarnym urządzenia. Czym są układy centralnego smarowania, gdzie stosuje się je najczęściej i kto jest ich głównym dystrybutorem na rynek światowy?

Układy centralnego smarowaniasmarownica-akumulatorowa-18v

Zadbanie o prawidłowe nasmarowanie każdego elementu linii produkcyjnej w fabryce, gdzie linii takich może być kilka to zadanie wręcz niewykonalne. Maszyny pracujące w trybie ciągłym mogą zużywać swoje elementy niezwykle szybko, o ile nie zapewnimy im odpowiedniego nasmarowania w najbardziej odpowiednim do tego momencie. To właśnie w tym celu stworzono układy centralnego smarowania – proste w budowie i obsłudze systemy, które zapewniają automatyczne i łatwo kontrolowane podawanie środków smarnych do każdego punktu maszyny.

Na pełen układ centralnego smarowania składają się przede wszystkim pompa, która pozwala na dozowanie środka smarnego do przewodów układu, przewody doprowadzające smar do określonych punktów styku elementów maszyny oraz elementów dozujących środek smarny na powierzchnię wspomnianych punktów. Na rynku pojawia się dziś wiele wariantów układów centralnego smarowania, dopasowanych do indywidualnych potrzeb różnego rodzaju maszyn i urządzeń produkcyjnych.  zamiennie zależnie od potrzeb i możliwości konkretnych maszyn produkcyjnych.

Zalety stosowania układów centralnego smarowania

To tarcie jest jedną z głównych przyczyn przestojów i awarii linii produkcyjnych. Aby mu zapobiec konieczne jest stosowanie odpowiednio dopasowanych do potrzeb i wymagań maszyn środków smarnych, które natłuszczając poszczególne mechanizmy zapobiegają generowaniu nadmiernego ciepła i energii pracy, a tym samym szybszemu zużywaniu się poszczególnych komponentów.

Stosowanie środków smarnych nie może być przypadkowe i wymaga odpowiedniej precyzji dawkowania – równie niebezpieczne jak całkowity brak smaru jest bowiem przesmarowanie układu, który w rezultacie będzie się ślizgał i nie pracował tak, jak powinien. Centralne smarowanie ma również znaczący wpływ na obniżenie kosztów użytkowania maszyn produkcyjnych i ich ewentualnych napraw. Choć montaż samego układu jest inwestycją wymagającą odpowiedniego wkładu finansowego, połączenie obniżenia kosztów eksploatacji ze zwiększeniem wydajności i tempa pracy maszyn pozwala na szybką rekompensatę wydatków i tym samym zwiększenie zysków przedsiębiorstwa.

pompa-pneumatyczna-z-wozkiem-pneumato-55-na-beczki-

Gdzie zaopatrzysz się w środki smarne i układy centralnego smarowania?

Firma Lincoln to niewątpliwy bohater historii układów centralnego smarowania. Jako marka z najdłuższą, bo ponad stuletnią tradycją w dziedzinie układów smarnych i pierwszy producent pomp do układów centralnego smarowania, Lincoln zasługuje na uznanie, którym cieszy się wśród przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu oraz branży maszynowej. Lincoln jest jednocześnie członkiem grupy SKF założonej przez firmę o tej samej nazwie.

SKF jest głównym producentem łożysk i zespołów łożysk, różnego rodzaju uszczelnień oraz systemów smarowania stosowanych we wszystkich branżach dzisiejszego przemysłu. Korzystając z układów i elementów produkowanych przez firmy Lincoln czy SKF masz pewność, że twoje maszyny będą działały sprawnie i wydajnie, a ewentualne awarie będą faktycznie wynikiem nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, a nie efektem zaniedbań odnośnie smarowania elementów urządzeń. Układy centralnego smarowania to płynność pracy, większa wydajność linii produkcyjnej i zmniejszone koszty eksploatacji maszyn – nic dziwnego, że korzystają z nich wszystkie największe przedsiębiorstwa i fabryki świata.

Gdzie jednak zakupić elementy wspomnianych marek? Jednym z wiodących dystrybutorów układów centralnego smarowania w Polsce jest dziś firma PROOIL, dzięki której zakupisz wszystkie potrzebne ci produkty z zakresu środków smarnych, akcesoriów smarowych, pomp oraz układów centralnego smarowania.